Koukal na MS klidně může jet, říká kouč běžců na lyžích Petrásek

Miroslav Petrásek na tiskové konferenci v Novém Městě na Moravě | foto: Petr Lemberk, MAFRA

1 2014
Mužská reprezentace běžců na lyžích se připravuje na Vysočině. Její trenér Miroslav Petrásek se vyjádřil k nominačním kritériím, které se vloni dost řešily.

Po ženské i mužské reprezentaci biatlonistů přijel tento týden do novoměstské Vysočina Areny mužský národní tým běžců na lyžích.

„Jsou tady dobré terény na běhání,“ je spokojený trenér Miroslav Petrásek. „Jen chybí k maximální spokojenosti delší okruh než dva kilometry na lyže. Třeba pět kilometrů. Ale to je takové přání nás lyžařů.“

Na Vysočinu přijela pětice běžkařů: Jakš, Razým a také nováčci Gräf, Knop a Kordač. Lukáš Bauer má individuální plán.

Petrásek chtěl původně po olympijské sezoně skončit, jenže z nabídky, kterou měl, sešlo, a tak se rozhodl pokračovat. Jeho záměr odsouhlasila svazová rada.

Proč jste se rozhodl pokračovat?
Smrdím tady dlouho, viďte? (usměje se) Já jsem měl slíbené místo ve vedení, pak z toho sešlo a zvažoval jsem, jestli mám trénovat mládež, nebo dospělé. Přihlásil jsem se k tomu, že bych chtěl s Jakšem, Razýmem a s těmi mladými pokračovat. Pak už to bylo na vedení.

Jak se k tomu stavěli svěřenci?
Na jejich názoru mi hodně záleželo. Ptal jsem se, jestli se mnou mají problém trénovat. A když se vyjádřili, že ne, tak to bylo rozhodující. Vždycky musíte cítit, že kluci za vámi stojí. To bylo nejhlavnější. Akorát Aleš Razým trochu očekával, že přijde nový impulz. Ale neměli jsme spolu žádný problém. Dva roky je pode mnou a řekl bych, že docela dosahuje výsledky.

Chtěli po vás změnu?
Každý rok mluvím se závodníky, co bylo dobré a co bylo špatné. Vždycky se snažíme na připomínky, které zazní, nebo i co si myslím já, že bylo špatné, zareagovat. Měl jsem vizi, co chci udělat jinak, podle toho i teď trénujeme. Koukal na MS klidně může jet, říká kouč Petrásek

Když jste prodloužil smlouvu, říkal jste, že chcete jasně stanovit nominační kritéria. Už k tomu můžete něco říct?
Můžu. V lednu bude v Novém Městě kompletní mistrovství republiky od sprintů přes patnáctku, třicítku až po štafety. Mistři v jednotlivých disciplínách budou mít nominaci na mistrovství světa jistou. To je tedy příležitost pro každého. Pak samozřejmě platí body ze Světového poháru. Když jsme vloni viděli, že Novák jezdil výborné výsledky, tak jsme nebyli slepí a šanci dostal.

Teď už tedy bude jasno?
Ono to bylo jasné i před tím... Tam to bylo akorát ze strany Martina (Koukala), který hlásal na jaře, že nemá cenu jezdit na olympiádu a být třicátý. Když potom jezdil průměrné výsledky a neporážel ani Petra (Nováka), tak se najednou říkalo, že by měl být ten pátý nebo šestý. Něco jiného říkal na jaře a něco jiného v zimě. Potom se proti tomu hrozně těžko reaguje a vysvětluje veřejnosti.

Už jste si to po té rozepři vyříkal s Martinem Koukalem?
Relativně nebylo co. Spolupracujeme spolu dvacet let a nějakým způsobem jsem se podílel na tom, co dokázal. A když pak vykřikoval do médií to, co vykřikoval, tak asi nemá smysl si nic vyříkávat.

Bude mít u vás ještě šanci?
Víte... Když nebyl třeba Petr Novák vzatý do týmu po mistrovství světa v Oslu, kdy jezdil dobře, tak jsem to zdůvodňoval tím, že je stejně věkově jako Lukáš, Aleš, Magi a že chci dát šanci mladším kvůli budoucnosti. On patří do té šestice, nicméně jsem dal šanci Horynovi počínaje a Horčičkou konče kvůli budoucnosti. Ti to neprokázali. A mohl bych říct, že už Petra nikam nevezmu. Ne, letos jezdil Novák dobře, viděl jsem to, zavolal jsem mu a jel na olympiádu. Takže pokud bude Martin (Koukal) jezdit výborně, a že to v tomhle individuálním sportu můžete jednoduše prokázat, tak prostě pojede. Takže když tady v Novém Městě na Moravě vyhraje v lednu mistrovství republiky, tak pojede na mistrovství světa.

I přes to, co se odehrálo?
To nejde říct, že nemůže. Holt někdo se na vás za ty léta dívá líp, někdo hůř, ale nikdy se nezavděčíte všem. Ale jakmile se rozhoduje o tom, že postavíte ty nejlepší, tak nemůžete jednat tak, že ho nevezmete, protože se vám nelíbí, jak o vás mluví. To prostě nejde.

Čili Koukal bude mít v lednu šanci se v Novém Městě ukázat?
Bez problému. Vloni byl největší problém v tom, že se tady jely závody, které Petr vyhrál, ale Martin jel pryč. Mohl tady prokázat, že na to má. Přijel Petr, ukázal se a jel.

Autor:

Sport v roce 2019

27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Dortmund hrál s Barcelonou 0:0, nedal penaltu. Liverpool padl v Neapoli

HRDINA OKAMŽIKU. Barcelonský gólman Marc-André ter Stegen za stavu 0:0 chytá...

Zahodili pokutový kop, pak trefili břevno a neproměnili i další šance. Především proto fotbalisté...

Inter - Slavia 1:1, hosté mířili k senzaci, o výhru přišli v nastavení

Slávista Peter Olayinka (uprostřed) oslavuje svou trefu do sítě Interu Milán. V...

VIDEO Milán (Od našeho zpravodaje) Při návratu do Champions League, kde dvanáct let chyběli, sahali po senzaci, slávističtí fotbalisté...

U Milána havaroval autobus s fandy Slavie, nikdo z nich se nezranil

Autobus cestovní kanceláře CzechSportTravel u Milána havaroval s fanoušky,...

Potíže mělo několik desítek českých fotbalových fanoušků, kteří se vydali na úterní zápas Ligy...

Dejte mu nejlepší známku! Hovorka po Interu: Do všeho jdu po hlavě

Slávistický stoper David Hovorka odehrává balon před Romelem Lukakem, obrovitým...

VIDEO Milán (Od našeho zpravodaje) Často v zápase i po sebemenším úspěšném zákroku, dobře načasovaném skluzu nebo jen po obyčejném...

Gól pana Střapatého. Olayinkovi se může změnit život

ŠOKOVAL SAN SIRO. Slávistický útočník Peter Olayinka se raduje z úvodní branky...

VIDEO Milán (Od našeho zpravodaje) Bylo mu patnáct, když poprvé nazul kopačky. Do té doby hrál Peter Olayinka fotbal naboso, maximálně...

Další z rubriky

Španělská lyžařská hrdinka Ochoaová zmizela. Pomozte, vyzývá policie

Bývalá španělská lyžařka Blanca Fernándezová Ochoaová.

V osmdesátých a devadesátých letech platila ve své vlasti za sportovní celebritu, žádná jiná...

Světový pohár vrcholí. Ve Frenštátě se rozhodne o nejlepší skokance léta

Český sdruženář Miroslav Dvořák během tréninku na MS v Seefeldu

Kontinentální pohár mužů a finále Světového poháru žen ve skocích na lyžích hostí o víkendu...

Hvězdný rakouský lyžař Hirscher ukončil ve 30 letech kariéru

Rakouský lyžař Marcel Hirscher na tiskové konferenci, na níž oznámil konec...

Nejlepší sjezdař posledních let Rakušan Marcel Hirscher oznámil ve 30 letech konec své mimořádně...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz