Michal Novák

Michal Novák | foto: Jiří Bošek

Životní závod běžce na lyžích Nováka, ve stíhačce v Ruce dojel pátý

• 70
Český běžec na lyžích Michal Novák ve stíhačce na 15 kilometrů v Ruce obsadil páté místo a v distančních závodech Světového poháru zaznamenal životní výsledek. Stupně vítězů při absenci norských reprezentantů ovládli Rusové, vyhrál Alexandr Bolšunov.

Závod žen na 10 kilometrů, který byl kvůli velkému mrazu přesunut až na odpoledne, vyhrála Norka Therese Johaugová. Česká reprezentantka Petra Nováková skončila se ztrátou téměř pěti minut na 34. místě, Kateřina Janatová doběhla na 39. příčce.

Novák odstartoval ze 16. místa, ale zhruba v polovině trati se dotáhl na čelo závodu. Ve vedoucí skupině s šesti ruskými závodníky a Němcem Lucasem Böglem se pětadvacetiletý český lyžař držel až do konce.

„Docela mě překvapilo, jak jednoduše jsme se s Malcevem, který měl čtrnáctku, propracovali dopředu. Ani pak se nejelo vysoké tempo, čemuž jsem se divil, protože pocitově jsem jel nižším úsilím,“ uvedl Novák v tiskové zprávě.

V závěru už ale nevydržel stupňující se tempo a do cíle doběhl na pátém místě. „Nastupovat se začalo až v posledním okruhu, kdy mi Rusové trochu poodjeli. Pak ale začali taktizovat a znovu jsem se k nim dotáhl,“ popsal Novák.

Před nájezdem na stadion mu však došly síly. „Do toho posledního kopce jsem se sotva vydrápal. Na medaili to sice nevyšlo, ale i tak jsem nesmírně spokojený. Ten výsledek je úžasný,“ dodal.

Novák životním závodem narušil ruskou nadvládu. Bolšunov vyhrál s náskokem půl sekundy před Sergejem Usťugovem, třetí byl Arťom Malcev, čtvrtý Ivan Jakimuškin a šestý Ilja Semikov.

Alexandr Bolšunov na trati stíhacího závodu v Ruce.

Na Bolšunova, jenž se díky vítězství posunul do čela průběžného pořadí Světového poháru, Novák ztratil 9,2 sekundy. Od stupňů vítězů českého reprezentanta dělilo osm a půl vteřiny.

Novák, který byl šestnáctý v sobotu na klasické patnáctce, si pátou pozicí vylepšil maximum v distančních závodech. Jeho dosavadním nejlepším výsledkem bylo 14. místo na volné patnáctce z Falunu 2019.

Norové i finský reprezentant Iivo Niskanen se rozhodli stíhačku vynechat kvůli velkému mrazu, který měl za následek i posunutí startu ženského závodu z dopoledne na 13:45. Lyžaři nechtěli před únorovou olympiádou riskovat onemocnění. „Rozhodli se po rozcvičce. Je třeskutá zima, a proto dali přednost zdraví,“ řekl novinářům manažer norského týmu Espen Bjervig.

„Do olympiády už moc času nezbývá a minus 23 stupňů je pro mě už moc. Byla to jasná volba,“ přidal Niskanen, sobotní vítěz a zlatý medailista ze závodu na 50 kilometrů na hrách v roce 2018 v Pchjongčchangu.

Johaugová ukončila nadvládu Švédek, které vyhrály úvodní dva závody sezony. Trojnásobná vítězka Světového poháru vyhrála s náskokem osmi sekund před Fridou Karlssonovou.

Švédská reprezentantka a vítězka sobotního závodu na 10 kilometrů klasickou technikou díky druhému místu udržela vedení v průběžném pořadí seriálu. Třetí doběhla Heidi Wengová z Norska.

SP v běhu na lyžích v Ruce

Finsko

Stíhací závody:
Muži (15 km):
1. Bolšunov 35:23,7, 2. Usťugov -0,5, 3. Malcev -0,7, 4. Jakimuškin (všichni Rus.) -5,3, 5. M. Novák (ČR) -9,2, 6. Semikov (Rus.) -12,7, 7. Bögl (Něm.) -17,3, 8. Červotkin (Rus.) -50,6, 9. Pellegrino -57,4, 10. De Fabiani (oba It.) -57,7, ...48. Pechoušek -3:40,5, 53. Knop (oba ČR) -4:30,3.
Průběžné pořadí (po 3 z 32 závodů): 1. Bolšunov 174, 2. Usťugov 132, 3. Klaebo 119, 4. Valnes (oba Nor.) 118, 5. Terentěv (Rus.) 115, 6. Červotkin 112, ...12. Novák 60, 55. Šeller (ČR) 4.

Ženy (10 km): 1. Johaugová (Nor.) 25:56,0, 2. Karlssonová (Švéd.) -7,8, 3. Wengová (Nor.) -37,9, 4. Pärmäkoskiová (Fin.) -38,3, 5. Brennanová (USA) -38,4, 6. Anderssonová (Švéd.) -41,1, 7. Hennigová (Něm.) -43,9, 8. Olssonová (Švéd.) -49,8, 9. Niskanenová (Fin.) -51,5, 10. Carlová (Něm.) -1:09,6, ...34. Nováková -4:47,9, 39. Janatová (obě ČR) -4:55,3.
Průběžné pořadí SP (po 3 z 32 závodů): 1. Karlssonová 220, 2. Johaugová 180, 3. Pärmäkoskiová 121, 4. Dahlqvistová (Švéd.) 112, 5. Brennanová 104, 6. Hennigová 99, ...36. Beranová (ČR) 11.