Uomini měl být předjezdcem během víkendových závodů dětí. Na Monte Zoncolan se ještě po ránu věnoval vlastní přípravě, ale nezvládl čtyřicetimetrový skok, ztratil kontrolu nad lyžemi, ošklivě upadl a způsobil si zranění obou dolních končetin, zápěstí, hrudníku i hlavy.
„Byl jsem na stejné trati, ale až dál za ním. Když jsem k němu dojel, už byl na nosítkách. Viděl jsem ho jako bdělého a spolupracujícího,“ popisoval italským novinářům Manuel Menti, viceprezident lyžařského klubu Monte Dauda, v němž talentovaný mladík přes deset let působil.
Povinné airbagy proti těžkým karambolům. Lyžaři je chválí i odmítají![]() |
„Ptal jsem se ho: ‚Co jsi udělal, Marco?‘ A on mi odpověděl: ‚Udělal jsem nepořádek, zlomil jsem si nohy‘,“ pokračoval Menti.
O pádu stihl Uomini, který studoval průmyslovo-technickou školu a vzhlížel k italskému sjezdaři Kristianu Ghedinovi, informovat rodinu. Podle deníku la Repubblica napsal své matce: „Mami, spadl jsem, musel jsem si zlomit nohy... neboj.“
Ze sjezdovky ho vrtulník transportoval do nemocnice v Tolmezzu, kde jeho stav zkomplikovala vzduchová embolie. Z rodného města byl pak urychleně transportován do Udine.
Ani tam už mu lékaři nedokázali pomoci, podle italských médií selhalo Uominimu srdce. Ještě v lednu přitom sbíral cenné první zkušenosti v závodech v super-G pod hlavičkou FIS.
Tragická událost navíc oživila vzpomínky na podzimní úmrtí teprve devatenáctileté Lorenziové.
Italské lyžování smutní. Při tréninku zemřela devatenáctiletá naděje |
Její otec Adolf pro deník La Stampa uvedl: „Pro mě se znovu otevírá hluboká rána, protože si (s manželkou) uvědomujeme, kolik práce ještě musíme udělat. Nic se nezměnilo. Naším cílem je dále otevírat otázky ohledně bezpečnosti. Tyto děti, které trénují hodiny a hodiny, to musí umět bezpečně. Bez strachu a bez riskování.“
Po dceři pojmenoval nadaci, která se snaží o prevenci i podporu vývoje airbagů či odolnějších kombinéz.
Především proto, aby stejnou bolest prožívalo v budoucnu co nejméně rodičů.