Déšť místo sněhu. A na kolečkách

Blink Festival Největších závodů na kolečkových lyžích v Norsku se zúčastnili také laufaři Lukáše Bauera | foto: Team Pioneer Investment

11 2016
Nevídaný souboj Jana Šraila s norským fenoménem Petterem Northugem na šedesáti kilometrech, výstup nekonečnými serpentinami ve stylu Tour de France opepřený o průjezd za tmy kilometrovým tunelem, vytrvalecký závod s kvalifikací určenou pro sprintery. To vše byl letošní Blink Festival. Největší akce na kolečkových lyžích se v mekce běžeckého lyžování Norsku účastnil kromě největších hvězd běžeckého lyžování také Team Pioneer Investments - Craft a jeho šéf Lukáš Bauer.

Byť to podle počasí posledních dní stále nevypadá, zima v Krušných horách je pořád ještě v nedohlednu. Po horských cestách v okolí Božího Daru, kde rolby v zimě pro běžkaře malují stopy na bílo, se teď prohání bikeři, špacírují turisté v pohorkách a sníh může připomínat nanejvýš tak zmrzlina.

Zimu si tady nevyčarují ani laufaři ze stáje zřejmě nejslavnějšího obyvatele horského městečka Lukáše Bauera, jeho Team Pioneer Investments - Craft se tak na společných soustředěních sejde každý měsíc alespoň na pět dní a cestuje přitom i po Evropě.

Ne, že by jinde měli sníh, ale potkávají se tu a měří své síly načerpané letní dřinou s dalšími běžci na lyžích, jen klasické lyže tady vymění za ty kolečkové, jako naposledy před pár dny na slavném Blink Festivalu, v pořadí druhé ze skandinávských zastávek Bauerových Pioneerů.

„V Norsku je to největší akce,“ říká šéf v uplynulé sezoně šestého týmu celkového pořadí série Ski Classics.

Kromě velkých hvězd dálkového lyžování na Blink Festivalu obvykle startují ty ze Světového poháru, k účasti se letos nechali zlákatistálice nejen u nás tak v současné době populárního biatlonu Ole Einar Bjoerndalen či Dorothea Wierer. „Jeden ze závodů jsme si s nimi taky dali,“ připomíná Lukáš Bauer sedm a půl kilometru dlouhý výjezd s výrazným převýšením. „Přibližně sto metrů na jeden kilometr,“ usmívá se dlouholetá česká jednička běžeckého lyžování při vzpomínce na tu rasovinu.

První závod festivalu byl ale coby jeho novinka lauf na šedesát kilometrů. Tady se měly nejvíc ukázat právě hvězdy dálkového lyžování a s nimi kromě Lukáše Bauera třeba švýcarský elegán Dario Cologna, norský fenomén Petter Northug, ruský univerzál a nezdolný dříč Alexander Legkov či jeho reprezentační kolega Sergey Turyshev, který se loni ve Světovém poháru především na klasice celkem pravidelně umisťoval v první desítce.

Skvělý Jan Šrail aneb sedm vteřin za Petterem Northugem Šedesát kilometrů se na kolečkách jelo v tempu odpovídajícímu výslednému času dvě a půl hodiny, zajímavější ale byly na léto hodně drsné podmínky závodu. „Zasáhla nás velká průtrž mračen, takže to byly spíš takové rozplavby,“ zasměje se Lukáš Bauer.

Počasí jako by se ale nelišilo příliš od toho v létě na Šumavě. Jan Šrail, zdejší rodák z Nové Hůrky a Bauerův týmový kolega už z loňské sezony si totiž v šíleném lijáku dojel pro čtrnácté místo, se ztrátou na vítězného Pettera Northuga pouhých sedmi vteřin. „Ukázal, jak moc se dopředu posunul v letní přípravě. Se svými silovými parametry nejenže velmi slušně stíhal peloton na dlouhých rovinách, ale také se dobře popasoval i se třemi velmi náročnými stoupáními,“ pochvaluje si Šrailův výkon týmový šéf Bauer.

Sám skončilvzávodě na třicátém místě, se ztrátou kolem čtyřech minut. Špička pelotonu se mu vzdálila zhruba patnáct kilometrů před cílem a do cíle se tak dostal společně s Colognou. „Je vidět, že i silní závodníci jako je Dario se tady dokážou pěkně natrápit,“ usmívá se Lukáš Bauer.

Špatně si nevedl ani zbytek z výpravy jeho Pioneerů, kterých se do Skandinávie vypravila zhruba polovina a třeba takoví benjamínci: dvaadvacetiletý talent z Jeseníku Adam Fellner, který před rokem na letním mistrovství republiky v libereckém Vesci předhonil na patnáctikilometrové trati na kolečkách i svého nynějšího týmového šéfa a odsunul jej na třetí místo, nebo o dva roky starší šumavský Miroslav Rypl - v současné době člena reprezentačního béčka vzali Pioneeři sebou do Norska na zkušenou, dokázali držet krok s hlavním polem až do poloviny závodu.

„Do cíle pak samozřejmě dojeli s určitou ztrátou, ale hlavní bylo, že nasbírali cenné zkušenosti,“ chválí mladíky Bauer. Tak trochu za očekáváním ve výsledcích skončil vinou potíží s materiálem Aleš Razým, který se od desátého kilometru trápil s holemi a musel kvůli tomu vystoupit z hlavního balíku, do cíle dojel právě s oběma českými mladíky.

„Šedesátka byla pro nás celkově ale velice dobrá zkušenost, byť to spíš než lyžování mohlo chvílemi připomínat spíš plavání,“ směje se v nadsázce Bauer. Všechny špičkové laufařské týmy už v úvodním klání Blink Festivalu ukázaly, jak moc dokážou být i uprostřed letní přípravy silné a také proto byl zvlášť výsledek Jana Šraila v porovnání s nejlepšími pro české laufaře velmi cenný. „Celkově naše vystoupení v něm hodnotím jako lepší průměr. Pořád všechno směřujeme k zimě,“ dodává Bauer.

Od moře na vrchol, v serpentinách i tunelem Po vyčerpávající šedesátce na úvod se druhý den neodpočívalo, následoval sedm a půl kilometru dlouhý výjezd na Lysebotn Opp. Startuje se na úrovni moře, cíl je v sedmi stech metrech a cestou na vrchol se peloton namotává do celkem sedmadvaceti serpentin a projede i 1100 metrů dlouhým tunelem.

„Bylo to velmi zvláštní. V několika pasážích není tunel vůbec osvětlený, závodníka před sebou jsem chvílemi vůbec neviděl a čekal jsem jen, kdy mu šlápnu na hůl nebo se spolu jiným způsobem skácíme,“ usmívá se Bauer.

Naštěstí se nic takového nestalo, jediným problémem tady bylo předjíždění. V naprosté tmě se to nedalo, takže pole se po výjezdu z tunelu dost natáhlo. „My to tady navíc neznali, takže jsme najeli do tunelu v ne zrovna ideální pozici a pak už se s tím moc udělat nedalo,“ krčí Bauer rameny nad svým sedmadvacátým místem.

Nejvýraznější postavou týmu byl znovu Šrail, který i tady dokázal prodat své silové dispozice a do cíle dojel zhruba v polovině startovního pole. „A pro nás všechny to byla další dobrá zkušenost,“ ví Bauer.

Třetí den Blink Festivalu následovalo patnáct kilometrů volně, nejdřív ale museli závodníci projít velmi náročným sítem kvalifikace mezi patnáct nejlepšíchato se na zhruba tříminutovém úseku žádnému z Bauerových Pioneerů nepodařilo. Nejblíž k postupu byl Aleš Razým, kterému scházela jediná vteřina, Miroslavu Ryplovi chyběly další dvě. „Bylo to takový paradox,“ podivuje se Bauer nad formátem závodu.

Kvalifikace napasovaná na sprintery, samotný závod určený pro distanční běžce. Výsledek? Galeje pro všechny, což byl ale zřejmě také účel. Účel měl i start Team Pioneer Investments - Craft na norském Blink festivalu. Okusit i přes léto atmosféru velkých závodů a vidět, že ani velké hvězdy světa běžeckého lyžování přes léto nespí a závodit skvěle umí i na kolečkových lyžích.

Z Bauerova týmu se v Norsku vytáhl především Jan Šrail a zvlášť čtrnácté místo na úvodních šedesáti kilometrech a nepatrná ztráta na Pettera Northuga může pětadvacetiletého lyžaře ze Železné Rudy směrem do další přípravy hodně nakopnout.

Další skandinávskou zastávkou bude pro Bauera a spol. koncem srpna švédský Alliansloppet s víc než tisícovkou závodníků na kolečkových lyžích v pelotonu. „Když jsem to slyšel poprvé, myslel jsem si, že je to jen takový marketinkový tahák. Tisíc lidí na kolečkových lyžích pohromadě na jednom místě, no to jsem opravdu ještě nikdy předtím neviděl. Je to ale neskutečný zážitek,“ říká Lukáš Bauer.

Po návratu ze Švédska už čeká jeho tým klasická podzimní příprava a znovu se vyrazí do Skandinávie. Sezona ve Ski Classics letos začíná 27. listopadu desetikilometrovým prologem ve švýcarské Pontresině, prvním ostrým závodem je La Sgambeda. Závod na pětatřicet kilometrů je v italském Livignu na programu 3. prosince.

Sport v roce 2019

7. - 28. 7. (Brusel - Paříž)
31. 8. - 15. 9. (Čína)
27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Mandjeck chce rozvázat smlouvu se Spartou, na klub si stěžuje u FIFA

Sparťanští náhradníci: Jonathan Biabiany (zleva), Georges Mandjeck a Tal Ben...

Kamerunský reprezentant Georges Mandjeck si u Mezinárodní fotbalové federace FIFA stěžuje na...

Proč jsi vzdal? Nechci s vámi mluvit. Jak mistr světa záhadně zmizel z Tour

Australský cyklista Rohan Dennis v týmovém autobusu.

Bagneres-de-Bigorre (Od našeho zpravodaje) Ani Julian Alaphilippe, ani Geraint Thomas nebo Thibaut Pinot nebyli největšími hrdiny první...

Kam s Neymarem? Nejdražší fotbalista světa trčí ve zlaté kleci

Neymar z Paris Saint-Germain s nespokojenou grimasou ve tváři.

I vlastní otec mu před dvěma lety radil: Nedělej to! Neopouštěj Barcelonu, neodcházej do Paříže!...

Hanba, Slovensku jsme pro smích. A Slovan hned odvolal trenéra

Radost fotbalistů Sutjesky Nikšič v průběhu kvalifikace o Ligu mistrů proti...

Když brankář Vladan Giljen vyrazil tvrdou ránu Andraže Šporara, na stadionu Sutjesky Nikšič začala...

Kreuziger: Únik se čekal. Před časovkou nebylo nutné utrácet energii

Roman Kreuziger za cílem 12. etapy Tour de France

Bagneres-de-Bigorre (Od našeho zpravodaje) Roman Kreuziger očekával, že ve čtvrtek ještě k bitvě favoritů Tour nedojde, a nemýlil se. Úvodní...

Další z rubriky

Čeští sdruženáři si budou část přípravy platit sami

Český sdruženář Tomáš Portyk při tréninkovém skoku před mistrovstvím světa.

Vedení českých sdruženářů se po neúspěšné sezoně rozhodlo pro razantní opatření. Závodníci si budou...

Jizerská padesátka zůstává i přes rostoucí náklady v seriálu Ski Classics

Momentka z Jizerské padesátky v Bedřichově

Jizerská padesátka bude nadále součástí seriálu dálkových běhů na lyžích Visma Ski Classics. Její...

V Novém Městě na Moravě se znovu uskuteční SP v běhu na lyžích

Atmosféra v Novém Městě na Moravě na závodech Světového poháru v běhu na lyžích

Do Nového Města na Moravě se v lednu vrátí Světový pohár v běhu na lyžích. V kalendáři, který...

Advantage Consulting, s.r.o.
MONTÉR - VÝTAHY

Advantage Consulting, s.r.o.

nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz