Petter Northug slaví vítězství ve finále Světového poháru ve skiatlonu

Petter Northug slaví vítězství ve finále Světového poháru ve skiatlonu | foto: AP

Lyžař Bauer doběhl ve finále Světového poháru třetí ve skiatlonu

• 14
Lukáš Bauer obsadil třetí místo ve skiatlonu na 10 km klasicky a 10 km volně v rámci finále Světového poháru ve švédském Falunu. Český reprezentant prohrál ve finiši o desetinu sekundy s Němcem Tobiasem Angererem. Zvítězil již jistý vítěz seriálu Petter Northug z Norska.

Bauer finišoval spolu s dalšími devíti soupeři. V cílové rovince ukázal všem záda Northug, o Bauerově třetím místě pak musel rozhodnout fotofiniš. O další desetinu zpět skončil čtvrtý Švéd Hellner.

"Cítím se hodně unavený, ale pokud chci udržet druhé místo, tak musím bojovat. Dneska se mi povedl závod, ale to hlavní přijde v neděli," řekl Bauer Radiožurnálu.

Dvojnásobný bronzový medailista z olympijských her ve Vancouveru Bauer dnes nepotvrdil fakt, že mu příliš nesedí závody s hromadným startem končící spurtem. Nejlepší český běžec na lyžích se držel po celou dobu v čele a neodpadl ani v cílové rovince, která byla mírně do kopce.

Na suveréna Northuga, jenž už měl před finále jistý triumf v SP, sice nikdo nestačil, Bauer však svedl o druhou příčku vyrovnaný souboj s Angererem, který musela rozhodnout až cílová fotografie. Ta dvaatřicetiletému Čechovi přisoudila třetí místo. "Na jednu stranu bohužel, že jsem byl třetí, ale stejný odstup jsem uhájil před čtvrtým, takže super - obrovská spokojenost," řekl běžec.

Třetí místo mu výrazně pomohlo v průběžném hodnocení čtyřdílného finále SP, které se počítá dohromady po vzoru Tour de Ski. I zásluhou bonifikace za druhé místo na sprinterské prémii v průběhu závodu se Bauer posunul z 28. pozice, která mu patřila po sprintu a tříkilometrovém prologu, na sedmou příčku.

Před nedělním vyvrcholením na 15 km volně s handicapovým startem vede Northug o 40 sekund před Švédem Marcusem Hellnerem, jenž je v průběžném pořadí SP třetí za druhým Bauerem. Český reprezentant na něj před nedělí ztrácí 47,3 sekundy. "Mou ambicí není vyhrát v neděli, to s tou ztrátou, dá se říct, moc reálný není. Ale chci si udržet šanci, aby mě Hellner nepředstihl," plánoval Bauer.

Skiatlon žen na 5+5 kilometrů skončil absolutním triumfem Norek. Vyhrála favoritka Marit Björgenová před krajankami Kristin Störmer Steiraovou a Therese Johaugovou a dostala se do čela finále. Závod totiž vůbec nevyšel dosavadní vedoucí ženě a již jisté vítězce SP Justyně Kowalczykové z Polska, jež skončila až dvanáctá s padesátisekundovou ztrátou a stejný odstup má i v průběžném hodnocení čtyřdílné minisérie.