Liberec chce místopředsedkyni Neumannovou

30 2004
Praha - V organizačním výboru MS v klasickém lyžování jsou obsazeny čtyři z pěti postů. Do pozice čtvrtého místopředsedy navrhli zástupci města Liberec lyžařku Kateřinu Neumannovou. "Po skončení kariéry má zájem pracovat v oblasti médií a PR v lyžování," řekl předseda organizačního výboru Roman Kumpošt.

"Vzhledem k jejímu jménu je to podle mě dobrá volba," dodal.

"Příští týden přednesu tento návrh na jednání výkonného výboru svazu. Nemůžu však předjímat jeho rozhodnutí," dodal Aleš Vaněk, šéf Svazu lyžařů České republiky. Nejvyšší svazový orgán musí totiž s nominací čtyřnásobné olympijské medailistky souhlasit.

Rozpočet? Kolem 1,3 miliardy

Ačkoli do šampionátu naplánovaného na druhou polovinu února 2009 zbývají ještě víc než čtyři roky, organizační výbor už má za sebou inspekci ředitelů Mezinárodní lyžařské federace, koordinační komise i závěrečnou inspekci v dějišti šampionátu v roce 2005 Oberstdorfu. Právě německé středisko bude pro české organizátory "studijním" materiálem.

V projektu Liberec 2009 už jsou schváleny oba areály - skokanský na Ještědu a běžecký ve Vesci, kterým organizátoři nahradili ekologicky problematickou lokalitu Bedřichova.

Do konce roku je organizační výbor povinný předložit zprávu vládě o stavu příprav plus plán finančního krytí, vedení Mezinárodní lyžařské federace požaduje znát kompletní rozpočet do 30. června 2005.

Samotné uspořádání šampionátu stojí 300 milionů. Asi 230 milionů z toho získá organizační výbor díky příjmům z marketingu a vysílacích práv. "Zbytek musíme doplnit v rámci národních marketingových aktivit," řekl Kumpošt. "Celkový rozpočet se pohybuje v dimenzích kolem 1,3 miliardy korun," dodal.

K můstkům přibude meteorologickou stanice

Součástí celkového rozpočtu jsou rekonstrukce obou areálů. Ve skokanském areálu na Ještědu se plánuje dokončení logistiky a infrastruktury plus stavba multifunkční budovy a tribun pro diváky. Pro šampionát se také zvažuje využití metody podchlazení nájezdové stopy můstku.

V areálu se zároveň instaluje meteorologická stanice, která by měla pomoct předpovídat sílu a směr větru. "Na základě poznatků z dvouletého výzkumu bychom pak byli schopni reagovat vystavěním ochranných sítí," řekl Kumpošt.

I kvůli větru se organizátoři snaží co nejrychleji dobudovat umělé osvětlení můstku. "Nejsem meteorolog, nevím proč to tak je, ale večer fouká méně, takže budeme mít snahu dělat skokanské závody večer," dodala generální sekretářka organizačního výboru Kateřina Nyčová.

Ve Vesci už čeká na homologizaci navržený okruh s délkou 2,5 km, ze kterého budou vycházet nejrůznější varianty tratí pro budoucí šampionát. Dopravní dostupností a rozlohou je areál zcela vyhovující požadavkům FIS, která preferuje tratě se šířkou devět metrů, vhodným také pro závody s hromadným startem. "Většina tratí je na loukách, takže nebude zapotřebí velkých zemních prací," připomněl Kumpošt.

Poprvé se ve Vesci uskuteční lednový závod Světového poháru v severské kombinaci. "Ukončení všech prací v areálu stanoveno nejpozději na podzim 2007," zdůraznil šéf organizačního výboru.

Otevření běžeckého areálu je naplánováno na rok 2006. O rok později by organizátoři chtěli přivítat ve Vesci alespoň jeden závod Světového poháru. "Organizování závodů Světového poháru závisí nejenom na rozhodnutích FIS, ale také na rychlosti rekonstrukce obou areálu. Ale je v našem zájmu hostit jich co nejvíc," konstatovala Nyčová.

V plánu organizátorů zatím figurují závody SP ve skocích na lyžích v sezoně 2006/2007 a 2007/2008, severská kombinace by měla zavítat do dějiště šampionátu v sezoně 2007/2008.

Autor:

Sport v roce 2019

31. 8. - 15. 9. (Čína)
27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Plíšková podlehla Kuzněcovové a po Cincinnati jedničkou nebude

Karolína Plíšková v duelu se Světlanou Kuzněcovovou.

Česká tenistka Karolína Plíšková prohrála ve čtvrtfinále v Cincinnati se Světlanou Kuzněcovovou z...

Sparta - Ostrava 2:0, hotovo už do půle, oba góly dal Hašek

Martin Hašek ze Sparty (vpravo) hlavou přehazuje brankáře Ostravy a dává gól.

VIDEO Sparťanští fotbalisté po vyřazení z kvalifikace Evropské ligy zápas v domácí soutěži s přehledem...

Bohemians - Olomouc 3:2, velký obrat domácích, v nastavení rozhodl Bartek

David Houska z Olomouce napadá Ibrahima Keitu z Bohemians.

Byť nebyli výrazně horší než jejich soupeř, prohrávali o dva góly a půlhodiny před koncem byli na...

Střílí, střílí a střílí. Stomilionový Stanciu už táhl Slavii

Slávistický záložník Nicolae Stanciu

Požádal o číslo sedm, což slávistické fanoušky nijak zvlášť nepotěšilo. Spíš naopak. Sedmička je...

Teplice - Plzeň 1:1, hosté nevyhráli potřetí v řadě, remízu zařídil Hora

Tepličtí fotbalisté Petr Kodeš (ve žlutém vlevo) a Tomáš Kučera hájí míč před...

VIDEO Plzeňští fotbalisté neprožívají nejpovedenější týden. Navzdory vítězství vypadli ve čtvrtek ze hry...

Další z rubriky

Česko má jeden závod SP ve snowboardingu: finále slopestylu

Laurie Blouinová ve slopestylu na mistrovství světa

Jeden závod Světového poháru ve snowboardingu uvidí příští zimu čeští diváci. Do Špindlerova Mlýna...

Zemřel vynálezce snowboardu, chtěl jím původně jen zabavit dcery

Sherman Poppen

V 89 letech zemřel ve Spojených státech amerických vynálezce snowboardu Sherman Poppen. Sportovní...

Skokanský talent vyhlíží sezonu. Motivace je reprezentace, hlásí Holík

Momentka z kvalifikace závodu Turné čtyř můstků v Oberstdorfu.

Letní přípravě se snaží dát všechno. Ví totiž, že příští sezona pro něj bude hodně důležitá. „Těším...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz