Rakouský lyžař Marcel Hirscher na trati slalomu v Madonně di Campiglio.

Rakouský lyžař Marcel Hirscher na trati slalomu v Madonně di Campiglio. | foto: AP

Krýzl má body za osmnácté místo ve slalomu, vyhrál Rakušan Hirscher

• 0
Český lyžař Kryštof Krýzl skončil na bodovaném 18. místě ve slalomu Světového poháru v Madonně di Campiglio, což je jeho nejlepší výsledek v sezoně. Za vítězným Rakušanem Marcelem Hirscherem zaostal o 3,93 vteřiny.

Hirscher a vyrovnal rekord domácího hrdiny Alberta Tomby, jenž závod v předvečer svých 46. narozenin sledoval na místě.

Úřadující vítěz Světového poháru Hirscher zajel pod umělým osvětlením v obou kolech nejrychlejší časy a připsal si první slalomové vítězství v sezoně. Zároveň skončil na stupních vítězů i v sedmém závodě v technické disciplíně, což se v úvodu sezony naposledy podařilo před 21 lety Tombovi.

Třetí slalom v ročníku vyhrál Hirscher s náskokem 1,67 sekundy před Němcem Felixem Neureutherem, před nímž po prvním kole vedl jen o šest setin. Dostal se tak do čela hodnocení disciplíny a v celkovém pořadí SP je už druhý za Norem Akselem Lundem Svindalem, jenž slalom vynechal.

Druhým hrdinou závodu byl Japonec Naoki Juasa, který se z 26. místa po prvním kole prosadil až na stupně vítězů. Přitom měl zjevné problémy se zády a ke slavnostnímu vyhlášení se sotva dobelhal. "Chci Naokimu pogratulovat. Je to opravdový bojovník," řekl třiadvacetiletý vítěz, jenž vzhledem k mírnému náskoku po prvním kole musel riskovat. "Z reakce lidí jsem měl pocit, že je Felix mnohem rychlejší - tak jsem si říkal, že musím jet na plný plyn. Hodně jsem riskoval a měl jsem docela štěstí," uvedl Hirscher po 14. výhře v kariéře.

Krýzl postoupil s přehledem do druhého kola dvacátým časem. I když v druhé jízdě chyboval a v cíli byl čtvrtý, nakonec se po výpadcích závodníků jedoucích po něm posunul do druhé desítky. Bodoval tak podruhé v sezoně.

Další dva čeští reprezentanti do druhého kola nepostoupili. Filip Trejbal obsadil 38. místo, Ondřej Berndt jízdu nedokončil.

První Světový pohár v Madonně od roku 2005 poznamenala tragédie. V průběhu prvního kola dostal infarkt sedmdesátiletý brankový rozhodčí a záchranáři se ho snažili marně oživit jen několik metrů vedle trati. Závod byl kvůli tomu po osmi jezdcích zhruba na 20 minut přerušen.

Světový pohár ve sjezdovém lyžování

Madonna di Campiglio (Itálie)

Muži - slalom: 1. Hirscher (Rak.) 1:42,50 (52,07+50,43), 2. Neureuther (Něm.) -1,67 (52,13+52,04), 3. Juasa (Jap.) -2,28 (54,13+50,65), 4. Myhrer (Švéd.) -2,34 (53,35+51,49), 5. Mölgg (It.) -2,52 (52,75+52,27), 6. Vogel (Švýc.) -2,68 (53,16+52,02), 7. Herbst (Rak.) -2,75 (53,28+51,97), 8. Haugen (Nor.) -2,96 (53,17+52,29), 9. Ligety (USA) -3,04 (53,09+52,45), 10. Kostelič (Chorv.) -3,20 (53,88+51,82), ...18. Krýzl -3,93 (53,94+52,49), 38. Trejbal nepostoupil do 2. kola, Berndt (všichni ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 3 z 11 závodů): 1. Hirscher 240 b., 2. Myhrer 200, 3. Neureuther 196, 4. Mölgg 119, 5. Pinturault (Fr.) 108, 6. Byggmark (Švéd.) 105, ...28. Krýzl 19.

Průběžné pořadí SP (po 13 z 36 závodů): 1. Svindal (Nor.) 614, 2. Hirscher 560, 3. Ligety 537, 4. Jansrud (Nor.) 322, 5. Neureuther 296, 6. Mölgg 281, ...83. Krýzl 19.