Koudelka: nenápadná hvězda z Remsovy líhně

Roman Koudelka při skoku na letním mistrovství republiky v Harrachově. Skokan z LSK Lomnice nad Popelkou šampionát vyhrál. | foto: Radek PetrášekČTK

20 2006
Harrachov - Dopadl daleko za kritický bod můstku a musel chvíli čekat, než hlasatel oznámil přesné číslo. Jeho skok totiž měřil rekordních 102,5 metru a na to nebyli rozhodčí připraveni. "Nesmíš skákat tak daleko, Koudy,“ kárali ho žertem diváci. Roman Koudelka je od neděle mužem - či spíše chlapcem - o němž se hovoří.

Na domácím šampionátu v Harrachově vybojoval titul a hlavně: zdolal i Jakuba Jandu, vítěze Světového poháru z minulé sezony.

"Porazit Jakuba, to pro mě pořád není běžná věc. A titul? To je obrovská pocta,“ říkal 17letý skokan z Lomnice nad Popelkou.

Reprezentace a titul

Roman Koudelka prožívá báječné léto. Poprvé na sebe výrazně upozornil třetím místem v závodu letní Grand Prix ve slovinské Kranji. Nejdelší skok dne ho vystřelil k bronzu. Až za ním skončila známá jména jako Küttel, Kofler, Höllwarth nebo Janda.

Začátky mezi hvězdami v letním seriálu přitom neměl lehké. Jako neznámý mladík skákal mezi prvními s nízkým startovním číslem. "Ale v prvním závodě jsem skončil třináctý a pak už to šlo,“ vypráví student Sportovního gymnázia v Jilemnici.

A teď získal svůj premiérový titul mezi muži. "Při závodech cítím velkou nervozitu a ani teď tomu nebylo jinak. Ale nějaký velký tlak, že můžu porazit Jakuba, jsem si nepřipouštěl,“ říkal Koudelka pod harrachovským můstkem.

První kolo sice předvedl nejdelší skok, ale rozhodčí mu strhli body za techniku. Do vedení šel Janda. "Přilétl jsem moc z výšky a doskok se mi nepovedl,“ přiznal Koudelka. Ve druhém vytvořil rekord můstku a vyhrál.

Říká se o něm, že má velice blízko k Jakubu Jandovi a že si od něj nechá i poradit. "Při závodech v Harrachově jsme se jen pozdravili, nic víc,“ tvrdí Koudelka. "Ale v reprezentaci máme výborné družstvo. Navzájem se hecujeme, taková parta tu dlouho nebyla.“

Do národního týmu pronikl Koudelka až letos, v éře nového rakouského kouče Schallerta. "Je to kliďas,“ říká o něm mladý skokan.

Leckoho dnes šokuje, že Koudelka poráží nejlepší muže. Zase takové překvapení to však není. Lomnický skokan sbíral tituly už od žákovského věku. Brzy se o něm začalo mluvit jako o největším talentu českého skoku na lyžích současnosti.

"Jeho generace by mohla dohonit svět, který nám utekl. Ti staří už to nezvládnou,“ prohlásil před třemi lety Koudelkův klubový trenér Tomáš Portyk.

Se skokem začínal "Koudy“ v pěti letech u slavného trenéra Remsy, který vychoval i olympijského vítěze Jiřího Rašku. Sportu dával od začátku hodně. Už v útlém věku trénoval čtyřikrát týdně.

Můstky v rodné Lomnici mu brzy začaly být malé, a tak s ním trenéři jezdili do Harrachova.

Dítě na velkém můstku

Na velký můstek s kritickým bodem 120 vylezl poprvé ve 13 letech při mistrovství republiky na Ještědu. Při své premiéře skočil 110 a 100 metrů - a mezi muži vybojoval 13. místo! "Vůbec jsem se nebál. Bylo to v pohodě,“ tvrdil tehdy suverénně.

Až do dorostu se Koudelka věnoval zároveň severské kombinaci. I v ní vynikal. Až do té míry, že se o něj oba sporty přetahovaly... Koudelka si nakonec vybral skok - a zdá se, že dobře udělal.

Roman Koudelka zatím zůstává věrný svému mateřskému oddílu LSK Lomnice nad Popelkou. Velký zájem o něj však má liberecká Dukla, která stahuje nejlepší lyžaře.
"Sledujeme ho delší dobu. Byli bychom hrozně rádi, kdybychom mu mohli pomoct v růstu,“ říká šéftrenér Dukly Michael Georgiev.

Podle něj má Koudelka kromě skokanského umění ještě řadu dalších předností. "Je to velice ctižádostivý kluk, který nezkazí žádnou legraci, ideální do party. Prostě správný závoďák, jak my říkáme.“

Letní úspěchy však budou brzy zapomenuty. Výkonnost dokonale prověří až zima. "Nedá se odhadnout, jak mi to půjde v zimě. Měl jsem i sezonu, kdy se mi vůbec nedařilo,“ přemýšlí Koudelka, kterého s největší pravděpodobností čeká pravidelná účast v elitním Světovém poháru.

Asistent reprezentačního kouče Jakub Jiroutek vítá, že se Koudelka výkonnostně přibližuje k Jakubu Jandovi.

"Chceme vybudovat mužstvo, které bude konkurovat těm nejlepším na světě.“

Sport v roce 2019

27. - 7. 7. (Lotyšsko a Srbsko)
1. - 14. 7. (Londýn)
7. - 28. 7. (Brusel - Paříž)
31. 8. - 15. 9. (Čína)
27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Strýcová je světovou jedničkou ve čtyřhře, ve Wimbledonu získala titul

Barbora Strýcová a Tchajwanka Sie Šu-wej se radují z výhry ve wimbledonské...

VIDEO Ve Wimbledonu předváděla životní výkony. Dařilo se jí v singlu i ve čtyřhře. A nakonec povedený...

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

VIDEO Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti...

Epochální finále ve Wimbledonu. Djokovič v dramatu udolal Federera

Srb Novak Djokovič pózuje s trofejí pro vítěze Wimbledonu.

VIDEO Pořádně se nadřel, byl kousek od vyřazení, ale nakonec to dokázal. Novak Djokovič vládne...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

VIDEO Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a...

Kreuzigerův skok o sedm míst vzhůru. Pokaždé jsem byl vepředu, těšilo ho

Roman Kreuziger

Albi (Od našeho zpravodaje) Být ve správný čas na správném místě, takový byl klíč k úspěchu v 10. etapě Tour do Albi. Roman...

Další z rubriky

Skokanský talent vyhlíží sezonu. Motivace je reprezentace, hlásí Holík

Momentka z kvalifikace závodu Turné čtyř můstků v Oberstdorfu.

Letní přípravě se snaží dát všechno. Ví totiž, že příští sezona pro něj bude hodně důležitá. „Těším...

Jizerská padesátka zůstává i přes rostoucí náklady v seriálu Ski Classics

Momentka z Jizerské padesátky v Bedřichově

Jizerská padesátka bude nadále součástí seriálu dálkových běhů na lyžích Visma Ski Classics. Její...

V Novém Městě na Moravě se znovu uskuteční SP v běhu na lyžích

Atmosféra v Novém Městě na Moravě na závodech Světového poháru v běhu na lyžích

Do Nového Města na Moravě se v lednu vrátí Světový pohár v běhu na lyžích. V kalendáři, který...

Najdete na iDNES.cz