Italka Marta Bassinová zvládla nejrychleji první kolo obřího slalomu v...

Italka Marta Bassinová zvládla nejrychleji první kolo obřího slalomu v Killingtonu. | foto: AP

Obří slalom v Killingtonu vyhrála Bassinová, Capová dojela na 47. místě

• 2
Druhý obří slalom sezony Světového poháru vyhrála italská lyžařka Marta Bassinová, která si v americkém Killingtonu dojela pro první vítězství v kariéře. Italský úspěch ve Vermontu podtrhla druhým místem Federica Brignoneová, třetí byla domácí hvězda Mikaela Shiffrinová. Česká lyžařka Gabriela Capová zajela v prvním kole na trati zkrácené kvůli silnému větru až 47. čas s více než sekundovou ztrátou na postupovou třicítku.

Třiadvacetiletá Bassinová vedla už po prvním kole a až ona dokázala v závěru druhého kola porazit v součtu Brignoneovou.

Zkušenější Italka byla po úvodní jízdě až sedmá, ale v druhé zajela nejrychlejší čas a v cíli sledovala, jak se ji marně snaží soupeřky překonat. Podařilo se to až o 26 setin sekundy poslední lyžařce na trati Bassinové.

„Byla jsem trochu nervózní, nevěděla jsem, co mám dělat, když vedu, ale zůstala jsem soustředěná a jela jsem dobře. Když jsem v cíli viděla zelené světlo a zjistila, že mám první výhru, byla jsem přešťastná,“ uvedla Bassinová.

Premiérovým vítězstvím napodobila Alici Robinsonovou, jež nečekaně ovládla úvodní obří slalom sezony v Söldenu. Talentovaná Novozélanďanka startovala i v USA, přestože původně kvůli zranění kolena chtěla závody v Killingtonu vynechat. Den před 18. narozeninami jí ale nevyšlo už první kolo a po chybě do cíle nedojela.

Třetí skončila obhájkyně celkového triumfu v SP Shiffrinová, které o 29 setin nevyšel útok na první vítězství v Killingtonu v obřím slalomu. Čtyřiadvacetiletá Američanka si nicméně připsala i v třetím závodu sezony pódiové umístění a vede celkové hodnocení i pořadí disciplíny.

V sobotu se bude v Killingtonu závodit ve slalomu.

Závod SP v sjezdovém lyžování v Killingtonu (USA)

Ženy - obří slalom: 1. Bassinová 1:38,19 (49,05+49,14), 2. Brignoneová (obě It.) -0,26 (49,64+48,81), 3. Shiffrinová (USA) -0,29 (49,46+49,02), 4. Gisinová (Švýc.) -0,31 (49,34+49,16), 5. Worleyová (Fr.) -0,50 (49,40+49,29), 6. Vlhová (SR) -0,65 (49,28+49,56), 7. Rebensburgová (Něm.) -0,98 (49,50+49,67), 8. Holdenerová (Švýc.) -1,12 (49,69+49,62), 9. Fürstová Holtmannová (Nor.) -1,29 (50,15+49,33), 10. Hrovatová (Slovin.) -1,34 (49,75+49,78), ...v 1. kole Capová (ČR) 52,33.

Průběžné pořadí obřího slalomu (po 2 z 10 závodů): 1. Shiffrinová 140 b., 2. Brignoneová 125, 3. Bassinová 122, 4. Worleyová 105, 5. Robinsonová (N. Zél.) 100, 6. Gisinová 79.

Průběžné pořadí SP (po 3 ze 41 závodů): 1. Shiffrinová 240 b., 2. Holdenerová 128, 3. Brignoneová 125, 4. Bassinová 122, 5. Gisinová 119, 6. Worleyová 105, ...24. Dubovská (ČR) 29, 46. Capová 7.