Johaugová „dobrovolný trest“ odmítla. Ale důvěryhodnost Norů se hroutí

Vyčerpaná Therese Johaugová v cíli závěrečné etapy Tour de Ski. | foto: AP

14 2016
Tři měsíce, nebo třeba až čtyři roky? Jak vysoký trest obdrží za pozitivní dopingový nález Therese Johaugová, královna běžkyň na lyžích v minulé sezoně? Nebo snad zázračně obhájí sebe samu? Její případ zacloumal lyžařským světem.

Johaugová dostala po čtvrtečním zveřejnění dopingového nálezu na clostebol od Norské antidopingové agentury možnost volby.

„Mohla obratem akceptovat takzvanou dobrovolnou suspendaci, než bude celý případ projednán a prošetřen,“ uvedla Britha Rokenesová z této agentury. Doba trestu Johaugové, pokud bude v následujících týdnech vyřčen, by se tak začala počítat okamžitě od tohoto dne.

V budoucnu by se tudíž mohla vrátit do stopy tím dříve.

Přesto běžkyně možnost „dobrovolného trestu“ odmítla.

„Nepřijme takové pozastavení činnosti,“ uvedl její právník Christian B. Hjort pro televizní stanici NRK. „Takové rozhodnutí by totiž mohlo vyvolat dojem, že souhlasí se svým proviněním. Proto to pro ni není vhodnou volbou.“

Therese Johaugová v závodu na 30 kilometrů klasicky v Oslu.

Johaugová nadále jakoukoliv vinu odmítá.

„Nyní musíme čekat, jak se případ bude vyvíjet dál. Pečlivě zvážíme všechny možnosti, které přicházejí v úvahu,“ řekl Hjort. „Každopádně je důležité, aby finální verdikt padl tak rychle, jak je to jen možné.“

Lyžařka prohlašuje, že nemíní opustit národní tým, ani mezinárodní lyžování. Norský lyžařský svaz však potvrdil, že neodcestovala s dalšími reprezentanty na kemp do Val Senales.

Norská antidopingová agentura mezitím zahájila důkladné vyšetřování případu. V nejbližších dnech či dokonce hodinách mohou její funkcionáři rozhodnout o provizorním pozastavení činnosti Johaugové na dva měsíce až do doby, než bude celá kauza projednána.

Pokud následně experti Norského antidopingového výboru usoudí, že je důvod k udělení trestu, zašlou případ disciplinární komisi Norské sportovní konfederace. „Pouze její činovníci mohou vynést rozsudek,“ uvedla Britha Rokenesová.

Finská expertka: Nemohlo jít jen o krém

Therese Johaugová měla pozitivní test na steroidy při mimosoutěžním odběru 16. září. Vzorek odebraný během letní přípravy v Itálii obsahoval stopy anabolického steroidu clostebol, který podle vyjádření Norského lyžařského svazu pocházel z krému.

Přípravek Trofodermin na ošetření spálených rtů jí měl tehdy doporučit týmový lékař Fredrik Bendiksen, který ho na konci srpna v průběhu tréninkového kempu zakoupil v lékárně v Livignu a 4. září poskytl Johaugové.

Vinu nyní na sebe okamžitě vzal právě Bendiksen. Údajně netušil, že krém obsahuje clostebol, který je na seznamu zakázaných látek WADA, a spoléhal se na prohlášení italského lékárníka, podle nějž byl přípravek dopingově nezávadný.

Už toto vysvětlení vzbudilo mimořádnou nedůvěru.

Magnus Ericsson, ředitel švédské antidopingové laboratoře ve Stockholmu, podotkl, že „toto je jeden z nejúčinnějších vzorců používaných k urychlení budování svalů.“ Odmítl akceptovat vyjádření norského lékaře, že si neuvědomil, co ingredience obsahuje: „Je to profík, ne? Stačilo, aby si pečlivě přečetl popis na obalu a leták. Jeho vyjádření rozhodně nebude polehčující okolností.“

Ericsson dodal, že pozitivním nálezem u Johaugové ani není příliš šokován: „Po nedávném odhalení o masovém používání léků proti astma u norských lyžařů mě další takový podobný případ už nepřekvapuje.“

13.října 2016 v 14:43, příspěvek archivován: 14.října 2016 v 15:55

Therese Johaug hyllar Bob Dylan på pressekonferanse i høve nobelprisen. https://t.co/I4kjMXvhji

Finská lékařka Annikki Vaalastiová, primářka fakultní nemocnice v Tampere, upozornila, že přípravek Trofodermin ani není vhodný na léčení popraskaných rtů. Podle Vaalastiové zároveň není možné, že by se zakázaná látka dostala do těla pouze použitím masti.

Primářka soudí, že se v těle Johaugové objevilo až příliš velké množství steroidů (byť přesné hodnoty nebyly zveřejněny), než aby to mohlo být jen z namazání si krému na rty. „Té látky je v něm totiž strašně málo. A proč by nějaký sportovec používal podezřelý krém, který je možné si koupit jen v určitých zemích?“ ptala se pochybovačně.

Johaugovou kritizovala také finská běžkyně na lyžích Aino-Kaisa Saarinenová (v minulosti rovněž pykající za doping), která se během předchozí sezony o norských lyžařkách opakovaně vyjadřovala ve smyslu, že nemohou být čisté. Sama nelenila a šla nyní do lékárny pro Trofodermin, aby se ujistila, že na jeho krabičce je varování proti dopingu.

Činovníci Norské lyžařská federace sice ukázali tubu, kde taková značka není, ale varování se nachází i v příbalovém letáku. Lék stojí 10,50 eur.

„Museli byste být slepí, abyste to varování neviděli,“ podotkl bývalý norský cyklista Mads Kaggestad, nicméně přidal: „Bylo by nerozumné, kdyby dostala Johaugová zákaz startů na dva roky. Není to černé a bílé, jak si mnozí myslí, že by to mělo v dopingových případech být. Nedvil bych se, kdyby dostala jen výstražný malý trest.“

Kallaová: Nevěřím, že je to pravda

Mnozí fanoušci Johaugové vyjadřují lyžařce na sociálních sítích podporu, stejně jako například i norská profesionální golfistka Suzanne Petersenová, která jí přes Twitter vzkázala: „Drž se!“

Therese Johaugová slaví triumf v druhé etapě Tour de Ski, ovládla závod lyžařek...
Norská běžkyně na lyžích Therese Johaugová dostala za vítězství v běhu na 10 km...
Norská běžkyně na lyžích Therese Johaugová

TAK SE V MINULOSTI DOKÁZALA RADOVAT. Kdy znovu se postaví na start?

Také špičková švédská běžkyně na lyžích Charlotte Kallaová tvrdí: „Nevěřím, že je to pravda, Therese je dobrá kamarádka a konkurentka. Je smutné, že skončila v téhle situaci.“

Mnohem víc je ovšem těch naštvaných a odsuzujících. Komentáře jsou neúprosné, a to zejména ve Švédsku a Finsku, kde některé zpravodajské televizní stanice zařadily ve čtvrtek mimo programové schéma do vysílání i mimořádné relace k tomuto případu.

Lasse Anreel, sloupkař švédského deníku Nya Waermlands Tidning, už před dvěma týdny napsal, že v zájmu pročištění celé jedné lyžařské disciplíny by měli být vyloučeni všichni norští běžci na lyžích na dobu dvou let. Tehdy věštil, že jejich dopingových kauz bude přibývat. Johaugovou nyní nazval „chladnokrevným podvodníkem s úsměvem nevinné blondýny“ a připsal: „Neříkal jsem to? Přitom nejsem jasnovidec.“

Sundby byl jen začátek...

Už v polovině července přišel o vítězství v Tour de Ski a v celkovém hodnocení Světového poháru 2014/15 Martin Johnsrud Sundby, který byl kvůli použití léku na astma diskvalifikován ze dvou závodů. Jeden z nich byl právě součástí Tour de Ski.

„Nacházím se v situaci, která je pro sportovce noční můrou. Vždycky jsem závodil za rovných podmínek a nedopoval jsem,“ prohlásil poté Sundby.

Martin Johnsrud Sundby (vlevo) na trati

DISKVALIFIKOVÁN. Martin Johnsrud-Sundby

Pozitivní nález na salbutamol měl po vítězství na 15 km klasicky v Davosu (13. prosince 2014) a po třetím místě ve stíhacím závodu na 25 km volně v Toblachu (8. ledna 2015). FIS ho nejprve nepotrestala, ani případ nezveřejnila, protože měl údajně na užívání léku terapeutickou výjimku.

Takové rozhodnutí ani výše naměřených hodnot se nelíbily Světové antidopingové agentuře WADA - a arbitráž CAS jí dala za pravdu. Přiklonila se ale ke tvrzení, že nešlo o úmyslný prohřešek. Kromě diskvalifikace, znamenající odebrání dvou prestižních titulů, byl Sundby potrestán jen dvouměsíčním zákazem startů od 11. července. Navíc prémie, o které z důvodu diskvalifikace přišel, mu kompenzoval norský svaz.

Komisaři WADA poté zahájili vyšetřování terapeutických výjimek u dalších „astmatiků“ v norské reprezentaci. Ověřovali, zda touto nemocí sportovci skutečně trpí a jak velké dávky léků jsou pro ně potřebné.

Trest musí přijít. Ale jak vysoký?

Další dopingová kaňka na norském lyžování, o kterou se postaral případ Johaugové, každopádně jen umocnila už předtím bobtnající nedůvěru.

Norský expert na klasické lyžování Torgeir Björn pro list Dagbladet konstatoval: „Pověst norského běžeckého lyžování se hroutí. Ještě před rokem jsme byli morálními strážci za naši skvělou antidopingovou práci, teď řešíme za krátkou chvíli dva případy našich nejlepších sportovců.“

„Jde o další norský skandál,“ napsal švédský list Aftonbladet. „Trest musí přijít a přijde, takže teď jen čekáme na jeho reálný rozměr, který v podobných případech byl obvykle dva roky diskvalifikace.“

Což by pro 28letou Johaugovou znamenalo, že nebude na mistrovství světa 2017 v Lahti, ani na olympijských hrách 2018 v Koreji!

List Expressen našel 27 pozitivních případů na použítí clostebolu a připomněl, že nejnižším trestem byl po nich tříměsíční distanc.

Ovšem přední dánský antidopingový expert, lékař Rasmus Damsgaard, požadoval v rozhovoru ve švédské televizní stanici SVT pro Johaugovou dokonce čtyřletý zákaz startu..

Křišťálová Lupa 2016

MS v alpském lyžování 2019 v Aare (Švédsko)

Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování 2019 hostí od 5. do 17. února švédské Aare. Na místě, kde si slalomářka Šárka Strachová před dvanácti lety dojela pro zlatou medaili, se představí i čeští reprezentanti. Ve Švédsku by měla závodit i Ester Ledecká.

Kryštof Krýzl, Ondřej Berndt, Jan Zabystřan, Daniel Paulus, Tomáš Klinský, Michal Staszowski, Ester Ledecká, Gabriela Capová, Kateřina Pauláthová, Martina Dubovská

Petra Vlhová, Mikaela Schiffrinová, Marcel Hirscher, Max Franz, Henrik KristoffersenBeat Feuz, Nicole Schmidhoferová, Katharina Liensbergerová

Nejčtenější

Sparta šťastně vyhrála. Chomutov uspěl v Plzni, Zlín zaskočil Liberec

Milan Gulaš (vlevo) z Plzně rozehrává puk v duelu s Chomutovem.

Hokejová Tipsport extraliga se po 44. kole zase o kousek zdramatizovala. Tak například Sparta...

Slavia - Genk 0:0, tyče i spousta šancí, domácí ale gól nedali

TVRDÝ STŘET. Brankář Genku Danny Vukovic se pokouší vyboxovat míč ve vzdušném...

Mnoho příležitostí měli fotbalisté Slavie v úvodním utkání play off Evropské ligy proti Genku,...

Lakomec? Golfista vydělal 1,3 milionu dolarů, caddiemu dal čtyři promile

Americký golfista Matt Kuchar (vpravo) se svým caddiem s přezdívkou El Tucan...

Má tisíc a jeden důvod k úsměvu. Na hřištích válí. Je světovou dvaadvacítkou. Po čtyřech letech...

Vítězný návrat do Pchjongčchangu. Ledecká přidala na prkně další triumf

Ester Ledecká během kvalifikační jízdy obřího slalomu na olympijských hrách.

Po startech na lyžařském světovém šampionátu v Aare se Ester Ledecké povedl vítězný návrat do...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A...

Další z rubriky

Družstvo skokanů skončilo ve Willingenu osmé, suverénně vyhráli Poláci

Roman Koudelka v prvním kole v Oberstdorfu.

Družstvo skokanů na lyžích ve složení Viktor Polášek, Filip Sakala, Lukáš Hlava a Roman Koudelka na...

Japonský fantom má vyzyvatele. Muže, co skáče pro hormony štěstí

Polák Kamil Stoch sviští vzduchem v závodě Světového poháru v Lahti.

Přesvědčivější než sňatkový podvodník. Takové bylo čerstvé vítězství Kamila Stocha ve finském...

Skokanka na lyžích Pešatová skončila v Oberstdorfu po pádu na nosítkách

Skokanka na lyžích Zdenka Pešatová skončila v Oberstdorfu po pádu na nosítkách.

Českou skokanku na lyžích Zdenku Pešatovou museli po pádu v sobotním závodě Světového poháru v...

Najdete na iDNES.cz