K titulu Sportovec roku pomohl historický skok

21 2002
Praha - Aleš Valenta se stal podle očekávání vítězem ankety Sportovec roku 2002. Po patnácti letech se tak dočkal prvenství v anketě lyžař, naposledy se radoval v roce 1987 klasický skokan Jiří Parma. Devětadvacetiletý akrobat Valenta měl před ostatními úspěšnými sportovci velkou výhodu: zisk zlaté olympijské medaile ze Salt Lake City, celkově čtvrté československé a české zlato v historii zimních olympiád. Navíc prvenství získal skokem, kterého se dosud nikdo neodvážil. Valentovo trojné salto s pěti vruty ve druhém kole rozhodlo vyrovnanou soutěž a odsunulo ostatní závodníky do role užaslých pozorovatelů.

Nejúspěšnější rok v kariéře český akrobat zahájil na stupních vítězů při Světovém poháru v quebeckém Mont Tremblant, kde si zlepšeným výkonem ve finále připravil bronzovou radost. O týden později skončil v Lake Placid druhý, což zde zopakoval i v dalším závodě. Za exmistrem světa Erikem Bergoustem z USA zaostal o 67 setin bodu a upevnil si třetí pozici v celkovém pořadí Světového poháru, která mu patřila i po skončení sezóny za zisk 364 bodů.

Do dějin se lyžař s povahou bohéma zapsal 28. ledna 2002. Při Světovém poháru v kanadském Whistleru se mu jako prvnímu podařilo skočit trojné salto s pěti vruty, za které sklidil bouřlivý aplaus a uznání soupeřů. Náročný prvek však nezvládl úplně dokonale a kvůli špatnému dopadu jej bodové srážky zařadily až na patnáctou příčku. V Salt Lake City už mu pomohlo ke zlatu.

Aleš Valenta se narodil 6. února 1973 v Šumperku, kde stále žije. Od dětství se věnoval za podpory rodičů nejprve gymnastice. V té dosáhl největšího úspěchu na republikovém mistrovství, kde získal jako žák bronzovou medaili v soutěži družstev. Od patnácti let se začal věnovat mladému sportu, akrobatickému lyžování. Zkoušel sice jiné druhy jako jízdu v boulích či balet, ale rozhodl se pro skoky z tří a půl metrové rampy.

V roce 1991 pronikl do reprezentace a stal se prvním domácím profesionálním akrobatem. První větší akcí bylo pro Valentu mistrovství světa roku 1993, kde obsadil 33. místo. Od následující zimy začal objíždět závody Světového poháru. V první sezóně 1993/94 skončil s dvaceti body na 44. místě. Světový šampionát 1995 uzavřel 23. místem, v SP se přiblížil první dvacítce a v roce 1997 ji osmnáctou pozicí protrhl. Velkým průlomem bylo i osmé místo na MS'97.

Do podvědomí českých fanoušků se dostal na olympiádě v Naganu, kde skončil těsně pod stupni vítězů, za legendárním Bergoustem, Francouzem Sébastienem Foucrasem a Bělorusem Dmitrijem Daščinským. V klasifikaci SP stejného roku 1998 pronikl poprvé do elitní desítky, když skončil na pátém místě. Až do olympiády v Salt Lake City se výrazného úspěchu v SP nedočkal, závěr sezón končil postupně na šestnáctém, sedmém a jedenáctém místě.

Větší úspěch zaznamenal jen na MS '99 ve Švýcarsku, kde se umístil jako pátý. Svěřenec trenéra Pavla Landy sice pokazil zatím poslední světový šampionát (19. místo), ale již připravoval svůj historický skok, který jej dovedl k olympijskému zlatu.

Po životním triumfu se stal nejlepší český sportovec roku 2002 mediálně ostře sledovanou celebritou. Letos nechal vybudovat ve Štítech na Šumpersku areál Acrobat Park, kde se konal v srpnu poprvé akrobatický festival Freestyle Czech Open, v němž Valenta obsadil čtvrté místo.

Autor:

MS v alpském lyžování 2019 v Aare (Švédsko)

Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování 2019 hostí od 5. do 17. února švédské Aare. Na místě, kde si slalomářka Šárka Strachová před dvanácti lety dojela pro zlatou medaili, se představí i čeští reprezentanti. Ve Švédsku by měla závodit i Ester Ledecká.

Kryštof Krýzl, Ondřej Berndt, Jan Zabystřan, Daniel Paulus, Tomáš Klinský, Michal Staszowski, Ester Ledecká, Gabriela Capová, Kateřina Pauláthová, Martina Dubovská

Petra Vlhová, Mikaela Schiffrinová, Marcel Hirscher, Max Franz, Henrik KristoffersenBeat Feuz, Nicole Schmidhoferová, Katharina Liensbergerová

Nejčtenější

POHLED: Přímý pád z extraligy schválen. Dar (nejen) pro Jágra

Jaromír Jágr na kladenské střídačce

Své 47. narozeniny slaví dnes, ale už ve čtvrtek Jaromír Jágr od 11 mužů, kteří coby členové...

Program a výsledky mistrovství světa v alpském lyžování ve Švédsku

Ester Ledecká v závodě alpské kombinace na mistrovství světa ve švýcarském...

Mistrovství světa v alpském lyžování míří do švédského Aare. Šampionát se uskuteční od 5. do 17....

Konec baráže. Hokejový svaz zavádí přímý postup i sestup z extraligy

Momentka z extraligového utkání mezi Hradcem Králové (v bílém) a Pardubicemi

Hokejová extraliga se od příští sezony mění. Výkonný výbor svazu rozhodl, že se o postupu a sestupu...

Vítková nejlepší Češkou, sprint v Soldier Hollow ovládla Röiselandová

NEJLEPŠÍ ČEŠKA. Česká biatlonistka Veronika Vítková doběhla v Soldier Hollow...

Přesná a rychlá střelba, to byl pro Veroniku Vítkovou klíč k 19. místu. Česká biatlonistka v...

První slovenská světová šampionka. Vlhová slaví triumf v obřím slalomu

SVĚTOVÁ ŠAMPIONKA. Petra Vlhová vyhrála obří slalom na mistrovství světa v Aare.

Slovensko oslavuje svojí první světovou šampionkou ve sjezdovém lyžování. Petra Vlhová vyhrála obří...

Další z rubriky

Program a výsledky mistrovství světa v alpském lyžování ve Švédsku

Ester Ledecká v závodě alpské kombinace na mistrovství světa ve švýcarském...

Mistrovství světa v alpském lyžování míří do švédského Aare. Šampionát se uskuteční od 5. do 17....

Shiffrinová vyhraje přes sto závodů, je přesvědčený legendární Stenmark

Mikaela Shiffrinová v superobřím slalomu na mistrovství světa v Aare.

Po ukončení kariéry Lindsey Vonnové budou ohrožovat dlouholetý rekord švédské legendy Ingemara...

Japonský fantom má vyzyvatele. Muže, co skáče pro hormony štěstí

Polák Kamil Stoch sviští vzduchem v závodě Světového poháru v Lahti.

Přesvědčivější než sňatkový podvodník. Takové bylo čerstvé vítězství Kamila Stocha ve finském...

Najdete na iDNES.cz