Jsou problémy Vesce opravdu nevyhnutelné?

Navážení sněhu pro Světový pohár v Liberci. | foto: Bořivoj ČernýMF DNES

12 2008
Praha - Běžkařský areál ve Vesci, kde se koncem týdne uskuteční závody Světového poháru a příští rok i mistrovství světa, se potýká s nepřízní počasí a nedostatkem sněhu. V souvislosti s tím je často diskutována i otázka polohy sportovního areálu. Bylo vhodné a nutné situovat areál do lokality ne přímo horské?

"Domnívám se, že se asi dala vytipovat vhodnější místa," říká tiskový mluvčí organizačního výboru Liberec 2009 Zdeněk Soudný. "Ale nechci to nijak hodnotit, v té době jsem pro výbor nepracoval."

Tehdejší tiskový mluvčí Vladimír Zemánek prožil všechny tři volby pořadatele MS. K výběru místa běžkařských klání říká: "Myslím si, že je to jediné vhodné místo v Česku."

"Liberec kandidoval třikrát a pokaždé se hovořilo i o Bedřichovu, Janově či Jablonci," vysvětluje dále Zemánek. Bedřichov je však ve druhém pásmu chráněné krajinné oblasti.

"No právě," přitakává Zemánek. "Bedřichov je součástí projektu Natura 2000 a pořádání mistrovství světa tam by nikdy neprošlo. V úvahu přicházela i střediska ve vyšších polohách. Ale například Mísečky či Harrachov nedisponují potřebnou infrastrukturou," naráží bývalý mluvčí na menší ubytovací kapacity či menší propustnost silnic.

"Těžko by nám tam někdo dovolil potřebné stavební úpravy. Závodníci, pořadatelé i diváci by museli dojíždět ze vzdálenějších míst, byl by tam nárůst dopravy, ta místa by to neunesla," tvrdí Zemánek.

Je Vesec příliš nízko?

S ohledem na blízkost veškerého zázemí je Vesec v bezprostřední blízkosti Liberce opravdu ideálním místem. Nalézá se však v nadmořské výšce 464 metrů na mořem. "V tom určitě není problém," oponuje Zemánek. "S výjimkou takového Oberstdorfu se nikde nezávodí přímo v horách."

Nadmořské výšky některých areálů


Canmore, Kanada
1370 m n. m.

Val di Fiemme, Itálie
od 900 m n. m.

Nové Město na Moravě
okolo 600 m n. m.

Vesec
464 m n. m.

Otepää, Estonsko
max. 300 m n. m.

Falun, Švédsko
116 m n. m.

Lahti, Finsko
113 m n. m.

Drammen, Norsko
40 m n. m.

Zdroj: http://freemeteo.com

Jak vyplývá z přiloženého přehledu, řada známých lyžařských areálů leží skutečně v menší nadmořské výšce. Samozřejmě, například u severských lokalit je to dáno jinou zeměpisnou polohou. Srovnatelné je proto s Vescem Nové Město na Moravě s nadmořskou výškou 600 metrů nad mořem. A zde se příští týden pojede ME v biatlonu. Organizátoři si udělali dostatečnou zásobu sněhu včas a budou s přiměřenou kvalitou připraveni závod uspořádat.

Podle Soudného organizátoři v Liberci začali zasněžovat včas. "Nešlo začít dříve, začali jsme hned první den, co to šlo." Z údajů Meteopressu ale vyplývá, že během zimy bylo čtyřicet osm dní, ve kterých mrzlo a šlo vyrábět technický sníh. "Zásobu sněhu jsme použili na konání závodů kategorie B a navíc kolaudace nádrže byla provedena později," říká Soudný s tím, že důvody pozdější kolaudace nezná.

"Vezměte si, že třináctého ledna zde byly tratě perfektně připraveny. S takovou oblevou nikdo počítat nemohl," dodává Soudný. "Ale za rok, před šampionátem, budeme sníh pochopitelně mít připravený," řekla šéfka OV Kateřina Neumannová v rozhovoru pro MF DNES sedmého února.

Ve stejném rozhovoru Neumannová hovořila i o vhodnosti "nížinného" areálu ve Vesci. "Pravda, už loni se tu musel rušit Světový pohár v severské kombinaci. Ale nechci to hodnotit. Do této funkce jsem šla s vědomím, že šampionát bude ve Vesci," vyjádřila se diplomaticky.

Loni se však žádný Světový pohár ve Vesci nekonal, neboť rozestavěný areál by pořádání závodů ani neumožňoval. Dokonce ani v minulosti se kvůli počasí SP v Liberci nikdy neodložil. Prezidentka OV má zřejmě na mysli rok 2005, kdy se část sněhu musela do Vesce přivézt z Bedřichova, neboť v té době tam ještě nebylo instalováno zasněžovací zařízení.

Zajímavé rovněž je, že Kateřina Neumannová byla osobně přítomna jako členka oficiální delegace Liberce na zasedání předsednictva FIS v červnu 2004. V Miami tehdy Liberec se středisky Ještěd a Vesec porazil poměrem hlasů 11:4 Holmenkolen.

Sníh se dal připravit

Jakub Vodrážka, český technický delegát FIS, se podílel v minulosti na přípravě umělého zasněžování areálu ve Vesci. Zde jsou jeho poznatky. "Dvě zimy jsme se tomu intenzivně věnovali. Podle mých zkušeností z velké hromady sněhu při oblevě ubude za týden asi deset plošných centimetrů."

To platí přibližně pro první dva týdny oblevy. "Potom se to samozřejmě zrychluje," souhlasí Vodrážka. "Dojde k jakémusi zlomu, kdy obsah vody přesáhne určitou mez. To je dáno tím, že technický sníh jsou kuličky, ne vločky. Ale domnívám se, že na tři až čtyři týdny dopředu se dá sníh v pohodě vyrobit."

Na otázku, zda tedy organizátoři přeci jenom něco nezanedbali, nechce Vodrážka příliš odpovídat. "Já nemám potřebné informace, zda bylo možno sníh vyrábět a podobně."

Svůj osobní názor přesto nakonec přidá. "Když ve druhé půlce prosince patnáct dní v kuse mrzlo, říkal jsem si: mají vyhráno. Na Silvestra jsem si tam byl zalyžovat a ohromně mě překvapilo, jak málo sněhu bylo vyrobeno. Myslím si, že zásoby mohly být větší."

Jako příklad si bere Vodrážka za vzor už zmíněné Nové Město na Moravě. "Tam vyrobili technický sníh do zásoby, použili jej na Tour de Ski, pak to shrnuli a nyní tam budou připraveni závody uspořádat."

Letošní a loňská zima zimním sportům extrémně nepřeje. To je neoddiskutovatelný fakt. Podle pamětníků čtyři zimy za sebou před rokem 2007 byl ve Vesci vždy sníh v dostatečném množství. Zdá se proto, že za ne všechny současné problémy může jen geografická poloha Vesce.

Kdy se dal v letošní zimě sníh vyrábět

Listopad
20 dnů s minimem pod 0 st.,
z toho 3 dny s celodenním mrazem

Prosinec
19 dnů s minimem pod 0 st (13.-31. 12.),
z toho 15 s celodenním mrazem (v kuse 18.-30. 12.)

Leden (do 20. 1.)
9 dnů s minimem pod 0 st., z toho 5 s celodenním mrazem (2.-6. 1.)

Poznámka
Souvislé období mrazů 18. 12. 2007 - 6. 1. 2008 bylo narušeno jen 31. 12. maximem +0,8 a 1.1. maximem +0,6 st.

Zdroj: Meteopress

Autor:

Sport v roce 2019

31. 8. - 15. 9. (Čína)
27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

Sparta venku znovu na kolenou. Slavia, Plzeň i Komličenko dali čtyři góly

DALŠÍ VÍTĚZSTVÍ. Fotbalisté Slavie potvrdili první místo v tabulce jasným...

VIDEO Sparťanští fotbalisté ani ve třetím venkovním utkání v novém ročníku nevyhráli, v Liberci po...

Plzeň přišla o Krmenčíka s Kayambou. Dokážeme je nahradit, říká Vrba

Plzeňský trenér Pavel Vrba během duelu s Olomoucí

VIDEO Tentokrát musel být spokojený. Plzeňský trenér Pavel Vrba s potěšením sledoval, jak jeho svěřenci...

Plavkyně Pechová překonala La Manche jako první handicapovaná žena

Handicapovaná plavkyně Markéta Pechová přeplavala kanál La Manche. (25. srpna...

Markéta Pechová z Liberce si splnila svůj sen, ve svých čtyřiceti letech přeplavala kanál La...

Nafukovací bazén praskl a změnil Vueltu. Voda pak srazila tým Jumbo

Cyklisté stáje Jumbo-Visma v týmové časovce na Vueltě.

Sobota byla ve městě Torrevieja zasluněná a suchá, obloha modrá. Tak kde se, proboha, vzala na...

Liberec - Sparta 3:1, vítězný gól padl z nesprávně nařízené penalty

Liberečtí fotbalisté se radují ze vstřeleného gólu v utkání proti Spartě.

VIDEO Sparťanští fotbalisté ze sedmi zápasů počtvrté ztratili body. V 7. kole Fortuna ligy podlehli v...

Další z rubriky

Snowboardista Parrot překonal rakovinu a chce brzy závodit

Max Parrot během kvalifikace big airu.

Olympijský medailista ze slopestylu Max Parrot vyhrál boj s rakovinou mízních uzlin a za měsíc by...

Skokanský talent vyhlíží sezonu. Motivace je reprezentace, hlásí Holík

Momentka z kvalifikace závodu Turné čtyř můstků v Oberstdorfu.

Letní přípravě se snaží dát všechno. Ví totiž, že příští sezona pro něj bude hodně důležitá. „Těším...

Resumé dopingové razie v Seefeldu: Baldauf a Hauke dostali čtyřletý trest

Rakouský běžec na lyžích Dominik Baldauf na archivním snímku z olympiády v...

Rakouští běžci na lyžích Dominik Baldauf a Max Hauke, kteří byli v únoru zadrženi během...

Najdete na iDNES.cz