Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Josef Jindra: osudový muž Neumannové

  15:11
Praha - Pro někoho špičkový podnikatel a pyšný otec, pro jiného zase nepoctivec a věčný záletník. Josef Jindra, manažer a partner bývalé lyžařky Kateřiny Neumannové, s níž žije a vychovává dceru. Jaký je? A proč si slavnou sportovkyni zatím nevzal? Pomohl lyžařce Kateřině Neumannové k tomu, že se splnil její sportovní sen.

Kateřina Neumannová a Josef Jindra | foto: Michal SváčekMF DNES

Pamatujete si na její strhující finiš v Turíně 2006? To on jí jako manažer zajistil prostředky pro přípravu, a proto byl jedním z prvních gratulantů.

Pomohl lyžařce Kateřině Neumannové k tomu, že se splnil její sportovní sen. Pamatujete si na její strhující finiš v Turíně 2006? To on jí jako manažer zajistil prostředky pro přípravu, a proto byl jedním z prvních gratulantů.

Navíc ji vtáhl do svého podnikání. Teď se snaží realizovat ambiciózní plán - Kateřina Neumannová se má pod jeho vedením brzy proměnit z úspěšné sportovkyně ve špičkovou manažerku.

Její život však Josef Jindra ovlivnil i jinak. Díky němu přestala vše podřizovat lyžování. Vedle něj zatoužila po rodině. V tom nenápadném, nevelkém muži našla partnera a otce svého dítěte.

Narodil se před devětačtyřiceti lety ve Svitavách, malém městě na východě Čech. Ze sportovce a tělocvikáře místního gymnázia (z nepochopitelných důvodů to Jindra popírá, ale podle řady svědků a oficiální ročenky tělocvikářem skutečně byl) se za pár let vypracoval na ředitele školy a záhy na nejvlivnějšího muže města. V 90. letech začal podnikat v realitách a marketingu.  

Neumannová: „Můj partner funguje jako plnohodnotný tatínek a jsme spolu, jak to jde.“Z paneláku se brzy přestěhoval do rezidenční čtvrti, kde si nechal postavit tu největší vilu. Všichni tady „Pepka“ znají. A to nejen proto, že žije s tou Neumannovou, kterou několikrát přivedl na besedu do gymnázia. „I tady ve městě jsou lidi, kteří mu závidí. Když ho před časem potkala tragédie a v autě se mu zabila starší dcera, dokonce někteří říkali, dobře mu tak. Bohužel, takhle to u nás chodí,“ říká Milan Báča, současný ředitel místního gymnázia.

„Lidi mu třeba vyčítají, že kdysi koupil textilní továrnu, pak ji od něj město dráž koupilo. Ale ceny za nemovitosti šly nahoru. A z té budovy je teď krásná knihovna a divadlo. Jindra toho udělal pro město hodně. Třeba se přimluvil na fotbalovém svazu, aby gymnázium dostalo dotaci na hřiště s umělým trávníkem.“

Jeho spolupracovníci se shodují - Jindra má dar přesvědčovat a ovlivňovat. „Je cílevědomý a má osobní kouzlo,“ říká Josef Marek, někdejší partner z firmy Kentaura.

Přísně (ne)utajené otcovství

 Netrvalo to příliš dlouho a Jindra okouzlil i Neumannovou. Poprvé se potkali v roce 1999, ona zrovna po neúspěšném šampionátu hledala nového manažera. Vybrala si Jindru, který měl už tehdy pověst schopného a nesmlouvavého šéfa. „Vděčím mu za hodně, bez něj bych tu zlatou nezískala,“ tvrdila Neumannová.

Přesvědčil ji, že musí být mnohem větším egoistou, a vytáhl do boje proti svazu lyžařů. S podpisem reprezentační smlouvy otálel tak dlouho, než si na svazu vymohl v českém lyžování nebývalé podmínky. „Spoustu lidí tím naštval, ale tím on se příliš nezabýval,“ prohlásil jeden z lyžařských trenérů, který si nepřál být jmenován.

Náklady na předolympijskou přípravu do Turína se vyšplhaly na několik milionů korun. Jindra sehnal peníze i na švédského servismana či na pronájem speciálního stanu, který simuloval vysokohorské prostředí.

Ale příčina úspěchu Neumannové byla nakonec možná mnohem prozaičtější, zlaté medaile začala sbírat až poté, co se do lyžařské stopy vrátila jako matka.

Když v červenci 2003 porodila dceru Lucii, odmítla sdělit, kdo je otcem. A tají to stále, byť už je snad nejveřejnějším veřejným tajemstvím, že dítě má s Jindrou. „Můj partner funguje jako plnohodnotný tatínek a jsme spolu, jak to jde,“ odpovídala neurčitě. Fanoušci i novináři si tak jméno dlouho dosazovali sami. A objevily se divoké spekulace. Například že otcem Lucinky je Neumannové trenér Stanislav Frühauf, herec Lukáš Vaculík, moderátor Jan Čenský nebo hokejista Jaromír Jágr.

„Smáli jsme se tomu,“ říká mladá žena tlačící kočárek vilovou čtvrtí Na Vějíři poblíž centra Svitav, kde má trvalou adresu i Jindra. „Tady jsme všichni věděli, že je to Pepkovo dítě. Potkávali jsme je tu dost často ve třech. A že mu není Lucka moc podobná? To ani Kateřině.“

Až do konce závodní kariéry dodržovali sportovní novináři nepsanou dohodu - o otci Lucinky mlčeli. Ačkoliv bývali svědky stále se opakující scénky - při závodech či při tréninku Neumannová volá na dceru „Běž za tatínkem!“ a Lucinka se rozeběhne k Jindrovi.

Loni je během karlovarského festivalu zachytil fotograf v přátelském objetí a titulky novin hlásily: Katka se svým partnerem a s otcem svého dítěte. Polibek, zachycený na Staroměstském náměstí, pak oba označili za přátelský. Minulý víkend je fotografové zase zastihli v lóži Sazka Areny, jak v objetí fandí českým tenistům v Davisově poháru. Nedávno se vrátili z dovolené v Turecku, žijí spolu, převážně v Praze a na Šumavě. I lidé z okolí Neumannové otevřeně mluví o tom, jak je do něj zamilovaná...

Provázané jsou i jejich účty. Neumannová třeba nedávno investovala částku převyšující 16 a půl milionu korun do společnosti DNA. V té figuruje i ona jako jednatel a má v ní obchodní podíl 40 procent. Zbytek patří Jindrově firmě Kentaura, v níž byla ještě nedávno zaměstnaná. Společně financovali stavbu přepychového penzionu na Šumavě, jenž údajně stál zhruba třicet milionů korun. Penzion, který otevřeli na podzim 2005, teď vlastní napůl.

Uvrtal ji do nevděčné funkce?

S největší pravděpodobností stál Jindra i za jejím překvapivým jmenováním do funkce prezidentky organizačního výboru mistrovství světa v lyžování, které má v roce 2009 hostit Liberec.

Na nátlak ministerstva školství nedávno nahradila ve funkci manažera Romana Kumpošta. Do klíčové funkce šampionátu, do něhož stát investoval téměř dvě miliardy korun, naskočila čtyři měsíce po skončení aktivní kariéry - bez ekonomického vzdělání i větších manažerských zkušeností.

Změlík se ptal Jindry, kam zmizely tři miliony. Manažer prý jen opakoval: „Já nevím!“

Neumannové dvouměsíční vláda je zatím hodně rozpačitá. Rozpadl se jí organizační výbor i tým odborníků, kteří šampionát dlouhodobě připravovali a odešli na protest proti kontroverznímu odvolání bývalého šéfa. Stavby sportovišť nabývají na skluzu. „S tímhle organizačním výborem mistrovství uspořádat nezvládne,“ řekl v úterý Kumpošt. „Reálně hrozí, že nám mezinárodní federace šampionát odebere, aby to neskončilo ostudou.“

To ona odmítá. „Nezastírám, že jsme měli měsíc práci jen s tím, postavit organizační výbor na nohy. Ale makáme, co to jde.“

Ministerstvo školství tvrdilo, že Kumpošt špatně hospodařil se státními dotacemi. Kumpošt však za svým odvoláním vidí Jindru a jeho podnikatelské aktivity. Podle jeho odhadů by zkušená marketingová firma mohla na mistrovství světa vydělat až dvacet milionů korun. Jindra tuto motivaci i podezření ze zákulisních pletich popírá. Dnes už odcházející ministryně školství Dana Kuchtová se zavázala, že Jindra nebude na šampionátu vydělávat, a Neumannová slíbila, že se on neobjeví v žádné funkci organizačního výboru.

Nicméně na nejvyšších postech výboru jsou jeho známí - marketing má na starosti Jan Dvořáček, který ještě nedávno působil ve společnosti Kentaura a je to dlouholetý přítel Jindrovy mladší dcery. Výkonným ředitelem je Marek Rejman, další přítel, s nímž Jindra pořádá například akci Tour de Ski na Pražském hradě.

„Výbor řídí ze zákulisí Jindra a jeho lidi. Mám informace, že se zúčastňuje důležitých jednání o mistrovství, třeba s Českou televizí. Dočetl jsem se, že i výsledky auditu šampionátu, který si nechala Kateřina Neumannová udělat, se posílaly k jeho rukám na vyhodnocení. Kateřina jen vykonává, co si on přeje,“ tvrdí Kumpošt a opakuje, že mu Neumannová ještě loni přiznala, že nemá na to, aby takový kolos řídila, a že funkci nevezme. „Pak ji asi někdo přesvědčil. Zřejmě jí slíbili, že vytvoří takový tým, který to zvládne za ni. Ale to se nestalo.“ Nejen Kumpošt si myslí, že Neumannová hazarduje se svým jménem.

Jindra nesouhlasí: „Kateřina si ve funkci vede skvěle.“ A odmítá, že by ji navrhl a pak prosadil do funkce.

Kde jsou ty peníze?

A právě tady začínají slabé stránky úspěšného muže Josefa Jindry. Nechme na chvíli stranou, zda ho lákaly možné zisky z marketingu mistrovství, nebo jen chtěl, aby byla Neumannová vidět i po skončení kariéry a neztratila vliv... Každopádně se podílel na tom, že se z miláčka národa stala protekční „Neumannkou“ a teď se musí vyrovnávat se stále sílící kritikou.

Tady Jindra asi selhal jako manažer. Už předtím však několikrát utrpělo jeho jméno solidního podnikatele. Na spolupráci v 90. letech s ním třeba nerad vzpomíná Robert Změlík, olympijský vítěz v desetiboji. Rozhovor na „téma Jindra“ tento týden odmítl, ale do redakce zaslal e-mail: „Moje spolupráce s Josefem Jindrou trvala od roku 1992 až 1993,“ píše. Jindra jako majitel firmy Vital Team sháněl pro Změlíka sponzory. „Na začátku se staral opravdu jako snaživý manažer, ale za několik měsíců přišlo překvapení a s ním třímilionová díra v rozpočtu na pořádání sportovní akce. Kladl jsem mu otázku: Kde jsou ty peníze? On se mi jen tupě díval do očí a stále opakoval: Já nevím.“

Na Jindru, který se podezření bránil, přesto žalobu nepodal. „Nechtěli jsme si s ním špinit ruce,“ vysvětloval v roce 1996 pro časopis Týden jeho bratr Vilém Změlík. „Ale když teď sleduji případ s reklamní kampaní Stop drogy, vidím, že Jindra rok nato použil stejný trik: sehnat si známou osobnost, která mu otevře dveře ke sponzorům. Jen to v tomhle případě byli poslanci.“

Oč šlo? V roce 1994 se Jindra podílel na státní kampani proti drogám, která skončila šestimilionovým dluhem. Přes jeho agenturu Kentaura, jež se jako jediná neúčastnila výběrového řízení, proudily peníze od sponzorů. Krátce po protidrogové akci se Kentaura podílela na předvolební kampani pro lidovou stranu. Náhoda? Jindra odmítal, že by z peněz určených na protidrogovou akci mohla být financována.

Mimochodem kampaň měl tehdy na starosti lidovecký poslanec Pavel Severa. Pochází z Litomyšle, odkud je to jen pár kilometrů do Svitav, kde sídlí Kentaura. Už tehdy měl Jindra silné vazby na lidoveckou stranu. Na gymnáziu se spřátelil s ředitelem Jiřím Brýdlem, kterého později ve funkci nahradil, když se Brýdl stal starostou Svitav a následně senátorem za KDU-ČSL. Brýdlova syna pak zaměstnal ve své firmě.

Lobbing je vůbec Jindrova silná stránka. A politické známosti mu asi pomohly i při prosazení Neumannové do pozice šéfky šampionátu v klasickém lyžování, o což se zasadila vláda, v jejíž koalici sedí i lidovci.

A další případ, kdy záhadně mizely peníze: v letech 2002 až 2004 Jindra působil jako šéf marketingu na svazu lyžařů. Byl však odvolán, neboť nesehnal slíbenou částku zhruba pěti milionů korun. „Svaz plnil sponzorské smlouvy, ale peníze pořád nikde,“ tvrdí Roman Kumpošt, tehdejší šéf svazu, který tehdy rovněž musel opustit funkci. „Peníze nepřišly včas a vlastně ani nevím, jestli je Jindra někdy dorovnal.“

Přesto s ním Kumpošt rok poté, už jako šéf mistrovství světa, podepsal smlouvu na exkluzivní marketing pro šampionát. Za rok a dva měsíce se rozloučili. „Jindra tehdy neudělal vůbec nic. Dohodli jsme se, že se bude dál věnovat jen Neumannové. Souhlasil a řekl mi, že ho šampionát stejně nezajímá,“ řekl Kumpošt.

Tam se zřejmě cesty dvou velkých přátel definitivně rozešly. Teď se vzájemně osočují - Kumpoštovi se už dřív nelíbily některé Jindrovy metody. „I jeho bývalí partneři si stěžovali, že si ze sjednaných sponzorských příspěvků bral až 50 procent, přičemž běžné je tak dvacet,“ říká Kumpošt. Tvrdí o Jindrovi také, že stojí za jeho odvoláním z pozice šéfa mistrovství. Jindra ho zase obviňuje ze štvavé mediální kampaně, rozpoutané kolem jeho milostných afér.

Ty jeho uhrančivé oči!

Ani jako partner a otec není Jindra za hrdinu. Spíš naopak. Zdá se, že Neumannové vytvořil jen iluzi rodiny.

Těžko si ji vezme, neboť je stále ženatý. Manželka, která mu porodila dvě dcery, bydlí v rozlehlé vile ve Svitavách. Pocit štěstí Neumannové kazí i novinové články o údajných Jindrových milenkách a dalších mimomanželských dětech. On takové informace odmítá komentovat. „Štvavá kampaň polopravd a lží mě unavuje, ale některé věci jsou pro mě tabu,“ sdělil po telefonu MF DNES. „Jen mě pobavilo, že v Blesku dali jinou fotku k mé údajné milence. To svědčí o věrohodnosti těch zpráv.“

Nicméně i ve Svitavách jej předchází pověst, že má pro ženy velkou slabost. A ony pro něj.

„I když nepatří mezi krasavce, má charizma a takové uhrančivé oči. Vedl tu atletický kroužek a holky se předháněly, která ho dostane. A on se s milenkami nikdy moc netajil,“ tvrdí bývalá studentka gymnázia ve Svitavách. Totožnost nechce prozradit, ale redakce ji zná. Jindra ji učil tělocvik, občanskou výchovu a fyziku. „Kateřina ho ve všem poslechne, protože doufá, že si ji vezme. To si tu myslí všichni. Už to vypadalo, že se schyluje k rozvodu, ona si zkoušela svatební šaty, jeho vila byla na prodej. Ale nikdo na ni neměl peníze. Rozvod asi jen tak nebude - Jindra nechce ještě víc ublížit manželce. A nechce přijít o majetek.“

Neumannová spekulace o svatbě odmítá, pro čtyřletou dceru Lucinku však plánuje sourozence. „Nejsem proti svatbě, ale daleko víc bych si přála druhé dítě,“ řekla novinářům.

I Jindrovou zásluhou je teď Neumannová v nevděčné pozici - je kritizovaná za to, že vzala funkci šéfa mistrovství světa, a veřejnost se teď pitvá v jejím soukromí i podnikání s Jindrou. „Bohužel jsem to byl já, kdo je dal dohromady. Teď už bych to nedělal,“ pravil Kumpošt, který lyžařku a o patnáct let staršího manažera seznámil. „Hodně jsem se v něm zklamal.“

Neumannová přesto Jindrovi naslouchá, věří mu a investuje s ním obrovské peníze. „O důležitých věcech se radím s ním,“ přiznává. A těžko se nechá zviklat v názoru, že to je správná volba.

Autor: , Téma

OH 2024 v Paříži: Program, české naděje i sportoviště

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 26. července do neděle 11. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

Lukáš Krpálek, Jiří Prskavec, Jiří Lipták, Barbora Krejčíková, Lukáš Rohan, Alexander Choupenitch, Jakub Vadlejch, Jiří Přívratský, Petr Nymburský, Ondřej Perušič, David Schweiner, Marie Horáčková, Martin Fuksa

  • Nejčtenější

Program a výsledky Eura 2024: Španělé mistry Evropy, ve finále zdolali Anglii

Španělští fotbalisté porazili ve finále mistrovství Evropy hráče Anglie 2:1. Turnaj ovládli po dvanácti letech a ziskem rekordního čtvrtého triumfu se odpoutali v čele statistik od Německa. Naopak...

10. června 2024  16:31,  aktualizováno  14.7 23:33

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora Krejčíková po protrápené jarní části sezony dobyla Londýn, italskou oponentku Jasmine Paoliniovou ve finále...

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obrovské vzepětí Krejčíkové. Porazila Rybakinovou a je ve finále Wimbledonu

Po roce má Česko opět zástupkyni ve finále tenisového Wimbledonu. Postup do souboje o titul vydřela Barbora Krejčíková, která přehrála světovou čtyřku Jelenu Rybakinovou z Kazachstánu 3:6, 6:3 a 6:4....

11. července 2024  17:46,  aktualizováno  20:59

Triumfální česká sobota. Siniaková ve Wimbledonu ovládla čtyřhru

Dvakrát Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková vyhrály Wimbledon spolu, nyní se jim to podařilo několik hodin po sobě. Siniaková s americkou parťačkou Taylor Townsendovou porazila ve finále čtyřhry...

13. července 2024  21:10,  aktualizováno  14.7

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou má tříletou dceru, ale opět má problémy s alkoholem. V rozhovoru pro německý...

17. července 2024  13:17

Ligu čeká divočina. Bývalý rozhodčí Královec o výchově sudích, Euru i Berbrovi

Premium

Býval českou jedničkou mezi rozhodčími. V Lize mistrů pískal Real, Bayern, Chelsea. Drží rekord v počtu odřízených zápasů v lize (274). Pavel Královec. V nejvyšší soutěži strávil 18 let. Skončil bez...

18. července 2024

Muchová v Palermu postoupila podruhé v sezoně do čtvrtfinále

Karolína Muchová postoupila na antuce v Palermu při třetím letošním startu na okruhu WTA Tour podruhé do čtvrtfinále. Turnajová dvojka zdolala německou kvalifikantku Nomu Nohaovou Akugueovou 6:7,...

17. července 2024  16:12,  aktualizováno  23:01

Evenepoel pokukuje výš, Pogačar si jen „protáhl nohy“. Spojí se riskující duo?

V žádné jiné etapě letošní Tour de France se asi nemísilo tolik taktických prvků s živelností. Opakované nástupy, rozmísťování týmových kolegů, vyčkávání a explozivní boj o celkové pořadí. „Trochu...

17. července 2024  21:31

Nečekané povstání. Basketbalisté do 20 let jsou po výhře nad Srbskem ve čtvrtfinále ME

Čeští basketbalisté do 20 let se probojovali do čtvrtfinále mistrovství Evropy po výhře nad favorizovaným Srbskem 72:67. Jejich dalším soupeřem na turnaji v Gdyni bude ve čtvrtek tým Belgie. Čeští...

17. července 2024  20:37

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...

Krach manželství fotbalového průšviháře Fenina. Rozvod trval 15 minut

Obvodní soud pro Prahu 5 v pondělí během čtvrt hodiny rozvedl manželství bývalého fotbalového reprezentanta Martina...