K tomu, aby se napevno zařadil mezi širší světovou špičku, mu však pořád něco scházelo.
Tak teď?
Šestadvacetiletý Čech v úvodu zimy zazářil. V americkém Beaver Creeku skončil v pátek ve sjezdu jedenáctý a o den později v super-G dvanáctý. Šlo o jeho dva nejlepší výsledky ve Světovém poháru. Do celkového hodnocení si připsal 46 bodů, tolik jich nikdy neměl ani v součtu celé zimy!
Zabystřan po parádě ve sjezdu: Letní dřina vyšla. Jsme na správné cestě |
Mužské lyžování má díky němu od dob Ondřeje Banka zase koho sledovat. „Za celý víkend a start sezony jsem obrovsky rád,“ vydechl po závodech, když spěchal na letadlo domů.
Pod slavnou sjezdovkou Birds of Prey spolu s ním slavili i Němci a plácali ho po ramenou. Ano, chlapíci s nápisem Deutscher Skiverband na bundách.
Právě spolupráce se západními sousedy je možná posledním dílkem do skládačky, proč se mu tak dařilo. Zabystřana k nim česká reprezentace poslala na celou aktuální sezonu. Trénuje s nimi a objíždí soustředění. „Pro nás jde v podstatě o jedinou možnost, jak Honzovi zajistit profesionální podmínky,“ vysvětloval sportovní ředitel Jan Fiedler.
Zabystřan dřív patřil mezi univerzály a jezdil prakticky vše od slalomu po sjezd. Díky tomu se mu tak vedlo v kombinaci, která však v posledních letech z kalendáře takřka vymizela.
„Na evropské úrovni bych možná mohl být dobrý ve všem, jak ale vidím, na světové ne. Budu si muset vybrat,“ tušil už před dvěma roky.
Zabystřan trénuje s Němci. Lyžování v týmu ho má posunout ke špičce |
Ukázal na nejméně točivé disciplíny, nejvíc mu sedí super-G. V české reprezentaci ovšem žádný jiný rychlostní specialista není. A zajistit podpůrný tým čistě jen pro něj by bylo finančně neúnosné. Tak právě proto se zrodila spolupráce s Němci.
„Kdybychom se nedomluvili se zahraničním týmem, museli bychom mu zaplatit pět nebo šest lidí,“ dodal Fiedler. „Spolupráce finančně vyjde zhruba jako jeden trenér.“
Díky paktu s bohatou zemí si Zabystřan mohl dovolit tréninky například v Söldenu, než zde vypukl Světový pohár. Což by jinak bylo naprosto bez šance. „Poskytují mu celý trenérský tým, fyzioterapeuta, doktora. Zkrátka všechno má od nich,“ říkal Fiedler. Jen servismana – Sebastiana Bialobrzyckého – si přivedl svého.
„Němci to berou jako oboustrannou spolupráci. Necítíme se tak, že bychom byli chudí příbuzní, kteří by od nich dostali almužnu,“ upozornil český sportovní ředitel. „Velmi Honzu chválí, stejně jako jeho servismana.“
A není se co divit. Vždyť vedle Zabystřana v takové formě musí i oni růst, na trénincích je motivuje.
Na cestě mezi nejlepší. Zabystřan o snech, strachu, Ledecké i navrhování lyží |
V Beaver Creeku všichni skončili daleko za ním. I z předsezonního kempu v Chile chodily zprávy, že ve skupině patří český reprezentant k nejlepším. „Přišlo i pár drobných zranění, například vykloubené rameno. Ale příprava byla kvalitní. A když jsme deset dní před závody dorazili do Ameriky, tak se mi také jezdilo dobře,“ chválil si.
A po víkendu může taky dodat: „Jsem rád, že se ukázalo, že na to mám i v závodních podmínkách.“
Přitom na trať sjezdu se spustil s vysokým číslem 54 a do super-G vyrazil až jako 48. Proti lépe nasazeným soupeřům měl nevýhodu rozbitější trati. I proto je jeho výsledek takovou parádou. Při super-G dokonce prosvištěl druhý úsek jako pátý nejrychlejší ze všech, lépe než vítězný švýcarský fenomén Marco Odermatt.
„Je vidět, že spolupráce s Němci přinesla své ovoce. I na lyžích Kästle se mi jelo fakt hezky, nastavení jsme vyladili dobře,“ těšilo ho. „Dvakrát jsem vyhrál cenu pro největšího skokana, tak jsem byl i na vyhlášení. Jen po závodě jsem ještě večer letěl domů, takže jsem balil trochu ve spěchu. Ale doma si to před závody ve Val Gardeně ještě určitě užijeme a oslavíme.“
A proč by si oslavy nemohl zopakovat i po ní? „Jsem moc rád, taky z toho nemuselo být nic. Ale zároveň myslím, že mám na víc,“ cítí.