Strach o celou generaci skokanů. Janda: Hledáme náhradu za Harrachov

8 2018
Jedni nechtěli skákat ve starých helmách, další zase nemají kde trénovat. Samé starosti řešil a řeší Jakub Janda, nový předseda skokanského úseku Českého lyžarského svazu. Zatímco seniorským reprezentantům už zajistil špičkové vybavení od spřátelené firmy Uvex, pro mládež se zatím řešení hledá.

Ve funkci je Janda teprve půl roku, přesto už zažil ledacos.

Brzy po svém dubnovém zvolení se dozvěděl tuze nepříjemnou zprávu: skokanské můstky v Harrachově se kvůli havarijnímu stavu uzavírají. Z české mapy náhle zmizel jediný můstek kategorie K70 připravený na zimní provoz, klíčový pro trénink skokanů od 14 do 19 let. 

Do toho Janda absolvoval náročná jednání se sponzory, sháněl nové helmy a povzbuzoval po mizerné sezoně Romana Koudelku a celý reprezentační výběr.

Není divu, že bývalá skokanská hvězda probděla  vícero nocí. „Občas jsem se v noci přistihl, že jen koukám do stropu,“ řekl vítěz Turné čtyř můstků z roku 2006 na tiskové konferenci v Clarion Congress Hotelu.

Jandu tížily pracovní záležitosti - ty z Českého lyžařského svazu i ty z Poslanecké sněmovny. Do lavice v Thunovském paláci zasedá za ODS a rychle si osvojil rozvážné, diplomatické vyjadřování.

Někteří junioři nemají kvůli zavřeným můstkům v Harrachově kde skákat. Co s tím?
Hledáme náhradní sportoviště, snad se nám na nějaké překlenovací období podaří najít jiné můstky. Cítíme velký tlak z klubů, které říkají, že nebudou mít v zimě kde trénovat a zároveň si myslí, že v té věci vůbec nic neděláme. Požádali jsme je o vyčíslení vícenákladů na dojíždění na zahraniční můstky. S tím půjdeme na lyžařský svaz a uvidíme, zda nám pomůže a uvolní peníze. Takové řešení bychom ale volili jen na překlenovací dobu.

O jakém časovém úseku se bavíme? A co když se nepodaří Harrachov zrekonstruovat?
Pokud by se Harrachov nespravil, neotevřely se malé můstky, tak tím zabijeme jednu skokanskou generaci. To si prostě nemůžeme dovolit. Věřím, že překlenovací období potrvá jen tuto zimu a tu příští, načež se pro další zimní období zprovozní alespoň malé můstky. Vše je ale ve hvězdách, protože je tam veliká agenda, která musí spolupracovat a domluvit se.

Víte, zda je stát případně připravený Harrachovu pomoct?
Stát přislíbil peníze. A myslím, že je na to docela nachystaný. Tady je problém ve vyřešení majetkoprávních sporů všech uskupení a spolků, které v tom jsou zainteresované. Je důležité, aby se oni nejprve dohodli, navrhli řešení, a poté s jasným projektem šli výš. Je tam nevyřešená otázka, za kým by šel následný provoz po rekonstrukci, kdo to bude platit.

Nadšený Koudelka

chválí nové helmy

„Je to neskutečný rozdíl. Po prvních skocích jsme měli pocit, že na hlavě nemáme vůbec nic. Po čtrnácti letech, kdy jsme se o ně prosili, se to konečně povedlo,“ říká Roman Koudelka, nejzkušenější člen seniorské repre. Ve Světovém poháru by kromě něj měli zatím skákat také Čestmír Kožíšek, Lukáš Hlava a Viktor Polášek.

Řešení pro juniory se stále hledá, co se vám naopak ve funkci povedlo dotáhnout?
Nepodařilo se celkem nic. Ne, teď vážně...  Probíhala vyjednávání s různými sponzory. Přes zimu navíc byly stížnosti na helmy od kluků ze Světového poháru a my jsme to teď v létě překlenuli a řešili. Kluci jsou moc spokojení. To je takový první krok, který se povedl.

Využil jste svých kontaktů, když jste zařizoval dodání helem pro seniorskou reprezentaci? 
Minulá firma nám poslala nějaké testovací helmy a kluci hned po dvou dnech řekli, že v nich odmítají skákat. Já jsem u Uvexu skákal, mám tam vazby, tak jsem tam zavolal a domluvili jsme se. Nemáme přímo podepsanou smlouvu s Uvexem, dohodli jsme se na nějaké spolupráci. Uvex totiž chce jen ty nejlepší skokany na světě, nepodporuje celá družstva. Vyšli nám ale vstříc. Jsem rád, že kluci mají vybavení a jsou spokojení.

Světový pohár začíná 16. listopadu závodem v polské Wisle. Co byste považoval za úspěch?
První, druhý, třetí, co jiného. Ne, bavme se o tom. Bylo by dobré, kdyby nejen ve Wisle, ale v každém závodě Světového poháru, pronikli dva kluci do nejlepší třicítky. Když na body dosáhnou všichni, bude to to nejlepší, co se nám může povést. Jak ale říkám, minimálně bych si představoval, aby dva závodníci bodovali pokaždé. 

Konec kariéry si rozmyslel Roman Koudelka. Vrátí se do špičky?
Nechci v tomto předbíhat a dávat na Romana závaží jedničky našeho týmu. Pokud bude předvádět to, co ukazuje v trénincích, a přenese to do závodů, tak na tom bude hodně dobře. Já jsem během své kariéry vždy říkal, že nechci konkrétní výsledek, ale že chci dělat dobré skoky. Věděl jsem, že když budu dobře skákat, kvalitní výsledky se dostaví. To samé platí i pro „Koudyho“ a ostatní reprezentanty. Když budou předvádět to lepší, co v nich je, dosáhnou na body s prstem v nose.

Koudelka chtěl končit, nakonec pokračuje. Přemlouval jste ho, aby dál skákal?
Bavili jsme se o tom ještě před volbou předsedy skokanského úseku a říkal mi, že jestli se nic nezmění k lepšímu, tak raději skončí. Přiznám se, že i to byl jeden z důvodů, proč jsem nakonec kandidoval. Mým cílem je teď vrátit náš sport tam, kde u nás byl za Jiřího Rašky či Jiřího Parmy. Chci, abychom zase byli totální světová špička.

Autor:

Sport v roce 2019

Rok 2019 přináší celou řadu globálních sportovních akcí. Světová atletika okusí nezvyklé podmínky v Kataru, basketbalový šampionát míří do Číny, Japonsko uspořádá MS v ragby. Český fanoušek bude náruživě sledovat hokejové MS na Slovensku.

Fed Cup, Giro d’Italia, Roland Garros, Davis CupLiga mistrů, Evropská liga, Tour de France, MS v ragby, SP biatlonistů 2019/2020souhrn Sport 2019

Nejčtenější

Program a výsledky MS 2019 v hokeji: Český tým čeká v úterý Švýcarsko

Michal Řepík (uprostřed v bílém) dává gól během zápasu proti Rakousku.

Čeští hokejisté si poradili na MS s obhájci zlata ze Švédska 5:2, s outsiderem z Norska 7:2,...

Slovensko výhrou s Francií drží naději na postup, Finsko přehrálo Brity

Kapitán Finska Marko Anttila (v modrém) se snaží trefit letící puk před...

VIDEO Slovenští hokejisté stále drží naději na postup do čtvrtfinále, Francii v pátek porazili 6:3, a...

Češi mají díky Rusům jisté čtvrtfinále, Švédové udolali Švýcarsko

Švýcar Raphael Diaz (v červeném) má ke kotouči blíže než Gabriel Landeskog ze...

VIDEO Na čele skupiny B hokejového mistrovství světa nedošlo v sobotu ke změně. První příčku a zároveň...

Slavii stačila bezgólová remíza a je mistrem ligy. Opava se zachránila

Fotbalisté Slavie Milan Škoda (vlevo) a Simon Deli se radují z titulu mistra...

VIDEO Je rozhodnuto. Fotbalová Slavia po dvou letech opět slaví zisk mistrovského titulu, ke zlatu...

Rádce Čechů, idol Lendlovy dcery... Pozdravujte Jágra! vzkázal Francis

Útočník Pittsburghu Ron Francis ve třetím utkání finále Stanley Cupu proti...

Exkluzivně Košice (Od našeho zpravodaje) Při hokejovém šampionátu v Praze v polovině osmdesátých let pašoval Ron Francis se spoluhráči do...

Další z rubriky

Bauer se stal trenérem polských běžců, dál má i laufařský tým

Lukáš Bauer

Lukáš Bauer se stal na tři sezony do zimní olympiády v Pekingu 2022 trenérem polské mužské...

Smutná skončila v seriálu dálkových lyžařů celkově třetí

Kateřina Smutná

Třetí místo obsadila v konečném pořadí série Ski Classics v dálkovém lyžování Kateřina Smutná. V...

Katka Smutná zabojuje, věří Bauer. Chce ji vidět druhou ve Ski Classics

Kateřina Smutná

Růžové barvy laufařského týmu Lukáše Bauera byly vidět i v předposledním podniku Visma Ski...

Najdete na iDNES.cz