Strach o celou generaci skokanů. Janda: Hledáme náhradu za Harrachov

8 2018
Jedni nechtěli skákat ve starých helmách, další zase nemají kde trénovat. Samé starosti řešil a řeší Jakub Janda, nový předseda skokanského úseku Českého lyžarského svazu. Zatímco seniorským reprezentantům už zajistil špičkové vybavení od spřátelené firmy Uvex, pro mládež se zatím řešení hledá.

Ve funkci je Janda teprve půl roku, přesto už zažil ledacos.

Brzy po svém dubnovém zvolení se dozvěděl tuze nepříjemnou zprávu: skokanské můstky v Harrachově se kvůli havarijnímu stavu uzavírají. Z české mapy náhle zmizel jediný můstek kategorie K70 připravený na zimní provoz, klíčový pro trénink skokanů od 14 do 19 let. 

Do toho Janda absolvoval náročná jednání se sponzory, sháněl nové helmy a povzbuzoval po mizerné sezoně Romana Koudelku a celý reprezentační výběr.

Není divu, že bývalá skokanská hvězda probděla  vícero nocí. „Občas jsem se v noci přistihl, že jen koukám do stropu,“ řekl vítěz Turné čtyř můstků z roku 2006 na tiskové konferenci v Clarion Congress Hotelu.

Jandu tížily pracovní záležitosti - ty z Českého lyžařského svazu i ty z Poslanecké sněmovny. Do lavice v Thunovském paláci zasedá za ODS a rychle si osvojil rozvážné, diplomatické vyjadřování.

Někteří junioři nemají kvůli zavřeným můstkům v Harrachově kde skákat. Co s tím?
Hledáme náhradní sportoviště, snad se nám na nějaké překlenovací období podaří najít jiné můstky. Cítíme velký tlak z klubů, které říkají, že nebudou mít v zimě kde trénovat a zároveň si myslí, že v té věci vůbec nic neděláme. Požádali jsme je o vyčíslení vícenákladů na dojíždění na zahraniční můstky. S tím půjdeme na lyžařský svaz a uvidíme, zda nám pomůže a uvolní peníze. Takové řešení bychom ale volili jen na překlenovací dobu.

O jakém časovém úseku se bavíme? A co když se nepodaří Harrachov zrekonstruovat?
Pokud by se Harrachov nespravil, neotevřely se malé můstky, tak tím zabijeme jednu skokanskou generaci. To si prostě nemůžeme dovolit. Věřím, že překlenovací období potrvá jen tuto zimu a tu příští, načež se pro další zimní období zprovozní alespoň malé můstky. Vše je ale ve hvězdách, protože je tam veliká agenda, která musí spolupracovat a domluvit se.

Víte, zda je stát případně připravený Harrachovu pomoct?
Stát přislíbil peníze. A myslím, že je na to docela nachystaný. Tady je problém ve vyřešení majetkoprávních sporů všech uskupení a spolků, které v tom jsou zainteresované. Je důležité, aby se oni nejprve dohodli, navrhli řešení, a poté s jasným projektem šli výš. Je tam nevyřešená otázka, za kým by šel následný provoz po rekonstrukci, kdo to bude platit.

Nadšený Koudelka

chválí nové helmy

„Je to neskutečný rozdíl. Po prvních skocích jsme měli pocit, že na hlavě nemáme vůbec nic. Po čtrnácti letech, kdy jsme se o ně prosili, se to konečně povedlo,“ říká Roman Koudelka, nejzkušenější člen seniorské repre. Ve Světovém poháru by kromě něj měli zatím skákat také Čestmír Kožíšek, Lukáš Hlava a Viktor Polášek.

Řešení pro juniory se stále hledá, co se vám naopak ve funkci povedlo dotáhnout?
Nepodařilo se celkem nic. Ne, teď vážně...  Probíhala vyjednávání s různými sponzory. Přes zimu navíc byly stížnosti na helmy od kluků ze Světového poháru a my jsme to teď v létě překlenuli a řešili. Kluci jsou moc spokojení. To je takový první krok, který se povedl.

Využil jste svých kontaktů, když jste zařizoval dodání helem pro seniorskou reprezentaci? 
Minulá firma nám poslala nějaké testovací helmy a kluci hned po dvou dnech řekli, že v nich odmítají skákat. Já jsem u Uvexu skákal, mám tam vazby, tak jsem tam zavolal a domluvili jsme se. Nemáme přímo podepsanou smlouvu s Uvexem, dohodli jsme se na nějaké spolupráci. Uvex totiž chce jen ty nejlepší skokany na světě, nepodporuje celá družstva. Vyšli nám ale vstříc. Jsem rád, že kluci mají vybavení a jsou spokojení.

Světový pohár začíná 16. listopadu závodem v polské Wisle. Co byste považoval za úspěch?
První, druhý, třetí, co jiného. Ne, bavme se o tom. Bylo by dobré, kdyby nejen ve Wisle, ale v každém závodě Světového poháru, pronikli dva kluci do nejlepší třicítky. Když na body dosáhnou všichni, bude to to nejlepší, co se nám může povést. Jak ale říkám, minimálně bych si představoval, aby dva závodníci bodovali pokaždé. 

Konec kariéry si rozmyslel Roman Koudelka. Vrátí se do špičky?
Nechci v tomto předbíhat a dávat na Romana závaží jedničky našeho týmu. Pokud bude předvádět to, co ukazuje v trénincích, a přenese to do závodů, tak na tom bude hodně dobře. Já jsem během své kariéry vždy říkal, že nechci konkrétní výsledek, ale že chci dělat dobré skoky. Věděl jsem, že když budu dobře skákat, kvalitní výsledky se dostaví. To samé platí i pro „Koudyho“ a ostatní reprezentanty. Když budou předvádět to lepší, co v nich je, dosáhnou na body s prstem v nose.

Koudelka chtěl končit, nakonec pokračuje. Přemlouval jste ho, aby dál skákal?
Bavili jsme se o tom ještě před volbou předsedy skokanského úseku a říkal mi, že jestli se nic nezmění k lepšímu, tak raději skončí. Přiznám se, že i to byl jeden z důvodů, proč jsem nakonec kandidoval. Mým cílem je teď vrátit náš sport tam, kde u nás byl za Jiřího Rašky či Jiřího Parmy. Chci, abychom zase byli totální světová špička.

Autor:

MS v alpském lyžování 2019 v Äre (Švédsko)

Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování 2019 hostí od 5. do 17. února švédské Äre. Na místě, kde si slalomářka Šárka Strachová před dvanácti lety dojela pro zlatou medaili, se představí i čeští reprezentanti. Ve Švédsku by měla závodit i Ester Ledecká.

Ester Ledecká, Petra Vlhová, Mikaela Schiffrinová, Marcel Hirscher, Max Franz, Henrik KristoffersenBeat Feuz, Nicole Schmidhoferová, Katharina Liensbergerová

Nejčtenější

Opět skvělí. Berdych a Kvitová v Melbourne postupují do osmifinále

LVICE. Přesně takovou tvář zatím Petra Kvitová v Melbourne nemusela předvádět....

Melbourne (Od našeho spolupracovníka) Oba čeští tenisté během pátečního programu slaví postup do osmifinále Australian Open. Tomáš...

Patnáctý pohárový triumf pro Kuzminovou. Češky zcela selhaly

Zleva: Lisa Vittozziová (druhé místo), vítězka Anastasia Kuzminová a Hanna...

Třetím místem v nedělní štafetě v Oberhofu české fanoušky namlsaly na lepší zítřky. Všichni se...

Kometa padla, zaváhal i Liberec. Stoupají Vítkovice, daří se i Plzni

Momentka z utkání Vítkovice - Kometa Brno.

Hokejisté Komety neuspěli ve 36. kole Tipsport extraligy ve Vítkovicích, kde prohráli 1:4 a v...

Satoranský má novou přezdívku. Nabídky Washingtonu řešit nechce

Tomáš Satoranský na tréninku basketbalistů Washingtonu před utkáním NBA s New...

Tomáš Satoranský chce dovést Washington Wizards do play off basketbalové NBA. A pak? Ví, že se už...

Odložený sprint v Ruhpoldingu ovládl J. Bö. Češi propadli běžecky

Johannes Thingnes Bö vítězí ve sprintu v Ruhpoldingu.

Počtvrté v sezoně zvítězil ve sprintu. Johannes Bö vládne nejkratší biatlonové disciplíně, vedoucí...

Další z rubriky

Ledecká má jasno, MS pojede v únoru na lyžích. Má to větší smysl, řekla

Ester Ledecká při tréninku v italské Cortině d´Ampezzo.

Méně než měsíc před startem světových šampionátů zná program na nadcházející týdny. Ester Ledecká...

Koudelka čtrnáctý, nedělní skoky ve Val di Fiemme ovládl Kubacki

Nejlepší tři závodníci ze Světového poháru ve Val di Fiemme. Zleva: druhý...

Skokan na lyžích Roman Koudelka se v nedělním závodu ve Val di Fiemme mezi nejlepších deset...

Razýmová o Tour de Ski: Na psychiku to je hrozně náročné

Kateřina Razýmová na trati závodu v běžeckém lyžování v Novém Městě na Moravě

Loni v červnu změnila příjmení, když si vzala svého kouče Vladislava a ze slečny Berouškové se...

Najdete na iDNES.cz