Dva zastupitelé volají po návratu Kumpošta

Roman Kumpošt | foto: ČTK

24 2007
Liberec - Dva členové libereckého městského zastupitelstva by rádi prosadili návrat odvolaného prezidenta organizačního výboru mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009 Romana Kumpošta zpět do funkce. Jde o opoziční zastupitele Jiřího Šolce (Strana pro otevřenou společnost) a Kamila Jana Svobodu (KDU-ČSL).

Oba se domnívají, že se Kumpošt při hospodaření s rozpočtem MS nedopustil žádných závažných pochybení a přejí si ho ve vedení OV.

Nedělní informaci serveru Týden.cz dnes potvrdil Šolc. "Osobně jsem byl proti pořádání mistrovství světa v Liberci. Z principiálních důvodů chci ale nyní vyvolat hlasování, jehož smyslem je, aby primátor Jiří Kittner usiloval o návrat Kumpošta na místo prezidenta OV," řekl Šolc.

Šolc obdržel v první polovině září stejně jako ostatní členové zastupitelstva výsledky prověrky účetnictví OV. "V auditu jsem nenašel žádná závažná pochybení, žádné důkazy o mnohamilionových defraudacích. Šlo o drobné nedostatky a překvapilo mě, že se jich při přípravě tak obrovské akce neobjevilo více," uvedl Šolc.

Prověrka se netýkala hospodaření se státními penězi, ale s prostředky občanského sdružení OC FIS NWSC a jeho dceřiné společnosti Liberec 2009. Pracovaly pouze s penězi od FIS a s příjmy z vlastní marketingové činnosti.

Výstavbu sportovišť a další nezbytné akce pro MS zajišťoval za státní peníze pořadatel šampionátu - tedy město Liberec. "Nejsem si vědom žádných zásadních pochybení," prohlásil již dříve Kumpošt.

Strategická rozhodnutí nedělal pouze on, ale celý výkonný výbor. Kromě prezidenta Kumpošta ho tvořili Kittner, náměstek hejtmana Libereckého kraje Petr Doležal a dva zástupci svazu lyžařů Lukáš Sobotka a Norbert Pelc.

Šolc a Svoboda zatím nevědí, s jakou odezvou se v zastupitelstvu setká jejich snaha o návrat Kumpošta. Na minulém zastupitelstvu jej prosazovali nejen opoziční zastupitelé Šolc a Svoboda, ale také koaliční poslanec Jiří Richter z Unie pro sport a zdraví (USZ).

Pokud by se opoziční poslanci spojili s USZ, přehlasovali by vládnoucí koalici, vedenou ODS. Kittner se k iniciativě Šolce a Svobody dnes nevyjádřil.

"Oficiálně o ní nic nevím, oba pánové jako obvykle informovali dříve média než mě," konstatoval Kittner. Nechápe však, jak by mohl Liberec dokázat, aby se Kumpošt vrátil do funkce prezidenta OV, když městu patří v šestičlenném výkonném výboru pouze jeden hlas.

Podle primátora by změny v současném vedení organizačního výboru znamenaly konec mistrovství světa. Neumannová vystřídala Kumpošta na pozici prezidenta OV 26. července. Kumpoštův odchod si vynutilo MŠMT.

"Bez vysvětlení mě označili za nedůvěryhodného," konstatoval již dříve Kumpošt. S ním odešla i většina manažerů organizačního výboru a Neumannová za řadu z nich ještě nezískala náhradu.

Mistrovství světa v klasickém lyžování se v Liberci uskuteční od 18. února do 1. března 2009. Stát předloni poskytl na šampionát 569 milionů korun a přidá dalších 700 milionů. Zhruba 400 milionů uvolní město Liberec a 150 milionů Liberecký kraj.

Němci mají obavu o přípravu libereckého šampionátu

Liberec/Budyšín - Budyšínská marketingová společnost Horní Lužice - Dolní Slezsko, za jejímiž aktivitami stojí němečtí podnikatelé, zábavní a sportovní centra i turistické svazy, si dělá obavy o přípravu lyžařského mistrovství v roce 2009 v Liberci.

Kritizuje, že s ní dosud nový organizační výbor neuzavřel dohodu o spolupráci, která byla připravena k podpisu již v létě a předtím ji schválil výkonný výbor.
ČTK to řekl ředitel společnosti Holm Grosse.

Německá společnost má zajistit pořadatelům šampionátu propagaci v Německu a
prodej vstupenek nejen na mistrovství, ale i na závody Světového poháru,
které se uskuteční za pět měsíců.

"Vážně to ohrožuje naše záměry. Nedočkali jsme se ani odpovědi, jestli nový výbor vůbec stojí o mezinárodní kontakty," uvedl Grosse.

Německá společnost informovala novou prezidentku výboru Kateřinu Neumannovou o rozdělaných projektech už v polovině srpna, dosud se ale nedočkala žádné odezvy.

Němci si chválili spolupráci s někdejším prezidentem Romanem Kumpoštem. Byla podle nich konstruktivní a angažovaná. "Jeho zkušenosti budou při přípravě chybět. Škoda, že nemohl dokončit své životní dílo," podotkl Grosse. 

Mluvčí organizačního výboru Zdeněk Soudný ČTK řekl, že organizační výbor
teprve pracuje na marketingové strategii. "Dokončena bude v nejbližších týdnech," uvedl.

Žádné podklady o započaté zahraniční marketingové spolupráci podle něj nový výbor nepřevzal. Bývalý mluvčí OV Vladimír Zemánek se proti tomu ohradil.

"Materiály byly připravené k podpisu, byly součástí dokumentů, na jejich předání existuje předávací protokol," řekl.

Přípravu marketingové smlouvy měl navíc na starosti Aleš Máslo, který je stále zaměstnancem organizačního výboru.

Kumpošta vystřídala na pozici prezidenta OV 26. července Kateřina Neumannová. Kumpoštův odchod si vynutilo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, vyčítalo mu problémy v hospodaření s rozpočtem MS.

"Bez vysvětlení mě označili za nedůvěryhodného," konstatoval již dříve Kumpošt.

S ním odešla i většina klíčových odborníků. Neumannové stále chybí důležití
manažeři ve sportovní sekci. Po odchodu Kumpošta se rozpadl i několikasetčlenný tým ze sportovní sekce - ředitelů závodů, vedoucích kanceláří závodů, mezinárodních rozhodčích nebo technických pracovníků.

Mistrovství světa v klasickém lyžování se v Liberci uskuteční od 18. února do 1. března 2009. Nově budovaná sportoviště mají zažít generální prověrku při závodech Světového poháru v příštím roce. Na můstcích na Ještědu a na okruzích ve Vesci se jich uskuteční celkem devět.

Autoři: ,

Sport v roce 2019

20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)
  • Nejčtenější

Program MS v ragby 2019. Do semifinále Wales, Anglie, Jižní Afrika a Zéland

Mistrovství světa v ragby začalo 20. září, finále je na programu 2. listopadu. Jasně nejdelší a podle mnohých také...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Teplice - Sparta 1:1, hosté vedli, domácí srovnali minutu před koncem

Třináctý zápas, osmá ztráta. Sparťanští fotbalisté pokračují v klopýtání fotbalovým podzimem. V 13. kole Fortuna ligy...

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Sdruženář Pažout je poprvé letním mistrem republiky

Ondřej Pažout se stal na dnešním šampionátu v Lomnici nad Popelkou a Jilemnici poprvé mistrem republiky v letní...

Hvězdný rakouský lyžař Hirscher ukončil ve 30 letech kariéru

Nejlepší sjezdař posledních let Rakušan Marcel Hirscher oznámil ve 30 letech konec své mimořádně úspěšné lyžařské...

Perfekcionista posedlý úspěchem. Jak se loučil král slalomu Hirscher

Týdny a měsíce se o tom spekulovalo. Podle některých „zaručených“ informací měl v kariéře pokračovat, podle jiných měl...

Světový pohár slalomářek? V Česku zase až za čtyři roky. Snad

Za čtyři roky by se měl v České republice znovu uskutečnit Světový pohár slalomářek. Minulý týden na konferenci...

Najdete na iDNES.cz