KOMENTÁŘ: Špinavá krev. Jeden stát ji kryje, jiný ji při raziích odhaluje

(ilustrační snímek) | foto: AP

5 2019
Rakouský běžec na lyžích Max Hauke seděl minulé úterý večer v Seefeldu v hotelu a v ruce měl kanyly od krevní transfuze, když dovnitř vtrhlo speciální komando Cobra rakouské policie. V tutéž chvíli probíhala razie na šestnácti dalších místech. Obviňovalo se a zatýkalo.

Rakušané, Kazach, Estonci - a souběžně v Erfurtu i německý kápo nadnárodní soukromé dopingové centrály.

Ano, doping nadále zmítá světem sportu. Prolíná se napříč odvětvími i zeměmi. Není to rozhodně tak, že dopují pouze Rusové. Hlupáků, kteří propadnou sportovní temnotě, zachutná jim a nedokážou se od dopingu oprostit, je stále dlouhý zástup.

Přesto mezi monstrózní ruskou kauzou státem řízeného či tolerovaného dopingu a současným rakouským skandálem snadno nalezneme diametrální rozdíly.

Jen si zkuste představit, jak při vrcholné sportovní akci v Rusku provedou ruská policie, prokuratura a národní antidopingová agentura společný zátah, který poškodí renomé této akce a zároveň prokáže podvody domácím sportovcům.

Ta představa je bláznivá až nereálná.

Ovšem přesně toto rakouští a němečtí vyšetřovatelé udělali.

Tvrdě zaútočili také proti rakouským sportovcům při lyžařském mistrovství světa v Rakousku.

Dopingová kauza v Seefeldu

Zato v Rusku? Tam se naopak politici i funkcionáři podíleli na státním dopingovém schématu za vydatné pomoci pracovníků tajné služby FSB, nasazených mezi pracovníky Ruské antidopingové agentury. Doping se zde odehrával v duchu někdejší sovětské ideologie prokázat národní převahu výhrami za každou cenu a na jakémkoliv poli.

V Soči 2014 se Rusové chtěli chlubit nejen nejdražšími hrami historie, současně bohatě dotovali i chemickou a zastírací „přípravu“.

Když byl jejich systém odhalen, jakákoliv sebereflexe chyběla. Kontroverzní ministr sportu Vitalij Mutko přišel nejprve s tvrzením o konspiraci Západu a později, když už mnohé ruské dopingové případy byly neoddiskutovatelné, v rozhovoru pro Sunday Times svalil vinu na „sportovce, kteří se pokusili obelhat i nás“.

Že by na podvodech participoval stát, označil za sprostou pomluvu. A Rusy, kteří o dopingovém podhoubí svědčili, nazval vlastizrádci.

Přitom pád tohoto státního dopingového systému rozhodně nebyl pouze dílem udání Grigorije Rodčenkova, jak se ruské špičky snaží deklamovat, přičemž odkazují na nedůvěryhodnost muže, jenž coby šéf moskevské antidopingové laboratoře dříve sám podvodům napomáhal.

Francouzská a rakouská policie nicméně disponují důkazy o ruské korupci u tehdejších vládců světové atletiky či biatlonu ve snaze zmanipulovat výsledky testů. Tisíce stran zpráv McLarenovy, Oswaldovy a dalších nezávislých komisí popisují i postup ruských úřadů, znesnadňujících mezinárodním komisařům testování sportovců.

Ruský prezident Vladimir Putin na návštěvě Krasnojarsku. Vlevo ministr sportu...

Ruský prezident Vladimir Putin na návštěvě Krasnojarsku. Vlevo ministr sportu Pavel Kolobkov, vpravo vicepremiér Vitalij Mutko (1. března 2017)

V Rakousku a Německu zvolily úřady přístup opačný. Zákony těchto zemí, podle nichž je distribuce dopingu kriminálním činem, umožňují při podezření odposlechy i domovní prohlídky. Veškeré tyto pravomoci prokuratury v Innsbrucku a Mnichově patřičně využily. Úterní razie byla dlouho dopředu precizně načasována, přestože pro organizátory šampionátu v Seefeldu šlo pochopitelně o mimořádně špatný timing.

Ruský dopingový skandál

Vývoj přehledně

V tom tkví záblesk naděje, vycházející z nejnovější dopingové aféry.

Pouze takový rázný postup včetně následných trestů odnětí svobody může vystrašit další podvodníky.

Sami antidopingoví komisaři nedisponují dostatečnými prostředky k odkrývání krevního dopingu, vždyť i hříšník Hauke byl od prosince šestkrát negativně testován. Ale detailní práce kriminalistů včetně nekompromisních razií některé pachatele odhalit dokáže.

V Rakousku, nikoliv (zatím) v Rusku.

Nyní nezbývá než doufat, že se důkladné prošetření rakousko-německého skandálu nezadrhne podobně jako před třinácti lety ve Španělsku, kde pověstná Operacion Puerto vedla k odhalení hvězdných dopujících cyklistů.

U dopingového lékaře Eufemiana Fuentese bylo tehdy nalezeno množství dalších vaků s krví, určených k transfúzi, případně steroidů a jiných dopingových prostředků.

Podle zdrojů britských, německých i dalších médií měly patřit i fotbalistům Realu Madrid nebo tenistovi Rafaelu Nadalovi. Ale z nejvyšších státních míst bylo další zkoumání pro údajný nedostatek přímých důkazů zastaveno.

Rovněž v erfurtské laboratoři nyní kriminalisté zajistili více než 40 kódy popsaných krevních vaků, které mají i fotbalistům, cyklistům, házenkářům, atletům či plavcům z různých zemí. Za pomoci biopasů, jimiž disponují mezinárodní sportovní a antidopingové organizace, by mělo být možné odhalit identitu mnohých z nich.

Efektivita akce komanda Cobra bude zajištěna teprve tehdy, až se tak skutečně stane.

Doba se změnila. Tentokrát by už další vyšetřování nikdo zarazit neměl.

A to i přesto, že němečtí reportéři upozorňují, že erfurtské „dopingové“ laboratoři vydal oficiální licenci k provozování sportovního lékařství Duryňský sportovní svaz. Jeho obchodním ředitelem je dodnes Rolf Beilschmidt, v éře NDR přední dopující atlet a agent tajné služby Stasi.

Autor:

Sport v roce 2019

Rok 2019 přináší celou řadu globálních sportovních akcí. Světová atletika okusí nezvyklé podmínky v Kataru, basketbalový šampionát míří do Číny, Japonsko uspořádá MS v ragby. Český fanoušek bude náruživě sledovat hokejové MS na Slovensku.

Fed Cup, Giro d’Italia, Roland Garros, Davis CupLiga mistrů, Evropská liga, Tour de France, MS v ragby, SP biatlonistů 2019/2020souhrn Sport 2019

Nejčtenější

Trpišovský: Hrdost cítím, ale teď jsem zklamaný. První půli beru na sebe

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský během čtvrtfinálové odvety Evropské ligy...

Londýn (od našeho zpravodaje) Kdekdo by byl na jeho místě spokojený. Trápit Chelsea na jejím hřišti? Zdramatizovat ztracený zápas...

Renomé, čtvrt miliardy i body do koeficientu. Úctyhodný počin Slavie

Slávističtí fotbalisté kynou fanouškům na stadionu Stamford Bridge po vyřazení...

V Anglii získala renomé, obdiv, respekt. Fotbalová Slavia odehrála nezapomenutelné zápasy s...

Zábranský končí jako trenér Komety, nahradit by ho měl Petr Fiala

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Klubový šéf hokejistů Brna Libor Zábranský už nebude v Kometě působit na pozici hlavního kouče....

Kupte Ševčíka, psali fandové Chelsea. Měl jsem štěstí, tvrdil slávista

Slávista Petr Ševčík se raduje, právě vstřelil gól na Chelsea v odvetě...

VIDEO Londýn (Od našeho zpravodaje) Před zápasem jeho jméno v Anglii sotva někomu něco řeklo. Zato po něm? Petr Ševčík, záložník...

Chelsea - Slavia 4:3, hrozivý úvod, pak drama a důstojné loučení s Evropou

Slávisté při děkovačce po odvetě čtvrtfinále Evropské ligy na Chelsea.

VIDEO Londýn (Od našeho zpravodaje) Slávističtí fotbalisté donutili Chelsea, aby se o postup do semifinále Evropské ligy pořádně...

Další z rubriky

Na cílovce jsme si to rozdali, usmíval se po posledním závodě Řezáč

Stanislav Řezáč

Osmnáctou příčku vybojoval Stanislav Řezáč v závěrečném podniku seriálu Visma Ski Classics -...

U běžců na lyžích skončil podle dohody finský trenér Jarva

Ilkka Antero Jarva

Fin Ilkka Jarva po dvou letech skončil v roli šéftrenéra českých reprezentací v běhu na lyžích, jak...

Kobajaši vyhrál i SP v letech, v Planici zlepšil rekord můstku na 252 metrů

Japonec Rjoju Kobajaši slaví vítězství v celkovém hodnocení Světového poháru ve...

Japonec Rjoju Kobajaši stvrdil svoji nadvládu ve Světovém poháru ve skocích na lyžích vítězstvím v...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz