Kateřina Neumannová

Kateřina Neumannová - Olympijská vítězka v závodě na 30 km volně Kateřina Neumannová. | foto: Reuters

Češi v bílé stopě, to je úderná síla

  • 58
Praha - Loni, po historicky nejúspěšnější sezoně českého lyžování, se svět divil: Kde se v malé zemi uprostřed Evropy bere ta skvělá armáda, zářící ve všech šicích? Zaskvěli se běžci, skokani, sjezdaři, akrobati, ale i snowboardisté, kteří úředně patří také do lyžařských struktur, nebo biatlonisté. Jen kombiňáci nestíhali tempo.

A letos? České lyže a prkna vystoupaly opět vysoko.

Málokterý jiný sport se zasloužil o takovou propagaci České republiky ve světě.

Olympijské zlato Kateřiny Neumannové a další běžecká stříbra od bílé královny a Lukáše Bauera.

K tomu triumfy Jakuba Jandy a Tomáše Krause v celkovém pořadí Světového poháru, oceněné velkými křišťálovými glóby. Nebo Jandův strhující patový souboj s Ahonenem na Turné čtyř můstků.

ÚSPĚCHY ČESKÉHO LYŽOVÁNÍ V SEZONĚ 2005/2006

Přibyly další výhry v pohárových kláních Nikoly Sudové či Michala Novotného, navrch medaile z juniorských šampionátů.

To vše navzdory nedávnému palácovému převratu ve svazu, chybějícím penězům v rozpočtech i vnitřní válce mezi skokany.

Velmoci bledly. Norští běžci se jen tiše vytráceli do servismanských buněk.

Němečtí skokani se zmohli po Turné čtyř můstků pouze na jedovaté provokace. A alpští skikrosaři si ani netroufli do ostré strkačky s českými hochy.

Svět má respekt

"Nikdo nemá tak perfektní a aerodynamický styl jako Janda. Díky němu se nedávný pan Nikdo stal větroněm a králem vzduchu," psal v lednu vídeňský deník Kurier.

Pod vlajkou s pěti kruhy, za cílem ženského maratonu na 30 kilometrů, dojatě hleděly na vítězství Kateřiny Neumannové i legendy světového lyžování.

"Sledovala jsem to s dcerou Lorenzou. Bylo to tak emocionální," vyprávěla se slzami v očích Stefania Belmondová, žena, která zažehla olympijský oheň.

Nebo si poslechněte Jochena Behleho, všemi uznávaného šéftrenéra Němců: "Kateřinina první olympijská zlatá v jejím posledním závodě na hrách po patnácti letech. To je strašně silný příběh, jeden z vrcholů her!"

Přitom Česko se nechlubí velehorami jako Rakousko ani lány lyžařů jako Norsko.

Řadí se však mezi přední lyžařské státy tím, že už dokáže přilákat i cizince. V Kanadě žijící skikrosař Hayer obléká českou kombinézu, slovinský kouč Bajc velel skokanům, Rakušan Zobel sjezdařům a švédský servisman Olsson připravuje lyže Neumannové.

A přestože horkokrevný Vasja Bajc opouští pln hněvu a rozčarování bojiště, nebude již nikdy Česko pro přední kouče a servismany zemí, kam by přicházeli jen s odporem.

Servismana ze Slovenska teď lákají sjezdaři, Rakušan Schallert možná přebere skokanskou taktovku.

Proč také ne? Mohou se hřát v záři dalších úspěchů.

Lyžařský svět se rozpíná od Skandinávie k Alpám a přes oceány k Americe, Japonsku. Kdekoliv vyslovíte jméno českého lyžaře, objeví se uznalé pokývnutí hlavou.

Nejzářivější hvězdy stárnou, zlatá stopa českých lyží by však měla vést nejméně do Liberce, kde se v roce 2009 bude poprvé v zemi konat mistrovství světa v klasickém lyžování.

A znovu nejen sportovní svět bude skloňovat: Česká republika.