Norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová vyhrála ve finské Ruce závod na 10 km...

Norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová vyhrála ve finské Ruce závod na 10 km klasicky. | foto: Reuters

Björgenová prožila vítězný návrat, ovládla klasickou desítku v Ruce

• 25
Norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová vyhrála po návratu z roční mateřské pauze hned první distanční závod sezony Světového poháru na 10 km klasicky ve finské Ruce. Zaznamenala tak svůj 103. pohárový triumf v kariéře.

Šestinásobná olympijská vítězka a čtrnáctinásobná mistryně světa Björgenová vynechala minulý ročník kvůli těhotenství a do Světového poháru se vrátila jedenáct měsíců po narození syna. V sobotním sprintu byla čtyřnásobná vítězka elitního seriálu desátá, ale dnes už přemožitelku nenašla.

„Je neuvěřitelně zábavné zase vyhrát. Cítím se skvěle. Po prvním kole jsem věděla, že můžu přidat, dobře jsem si rozložila síly a jsem šťastná,“ řekla Björgenová. Pro první vítězství od loňského března, kdy vyhrála závěrečný závod sezony na Holmenkollenu, si dojela s náskokem 4,6 sekundy před domácí Finkou Kristou Pärmäkoskiovou. Třetí byla stejně jako v sobotu Norka Heidi Wengová.

České reprezentantky na body nedosáhly. Petra Nováková dojela na 33. místě se ztrátou devíti sekund na Slovenku Alenu Procházkovou, která obsadila poslední bodovanou 30. pozici. Karolíně Grohové patřila 61. příčka.

Světový pohár v běhu na lyžích

Ruka (Finsko)

Ženy - 10 km klasicky: 1. Björgenová (Nor.) 26:55,2, 2. Pärmakoskiová (Fin.) -4,6, 3. Wengová -12,7, 4. Östbergová (obě Nor.) -36,8, 5. Fesselová (Něm.) -42,4, 6. Mononenová (Fin.) -50,0, 7. Carlová (Něm.) -51,7, 7. Nilssonová (Švéd.) -51,7, 9. Kowalczyková (Pol.) -52,4, 10. Jacobsenová (Nor.) -1:04,0, ...33. Nováková -2:05,4, 61. Grohová (obě ČR) -3:13,4.

Průběžné pořadí SP (po 2 z 32 závodů): 1. Nilssonová 136, 1. Björgenová 126, 3. Pärmäkoskiová 125, 4. Wengová 120, 5. Östbergová 86, 6. Fallaová (Nor.) 80.