Norská běžkyně na lyžích Therese Johaugová na trati v Lillehammeru

Norská běžkyně na lyžích Therese Johaugová na trati v Lillehammeru | foto: AP

Běžkyni Johaugové patří Lillehammer. Ovládla i stíhací závod

• 5
Norská běžkyně na lyžích Therese Johaugová vyhrála v Lillehammeru i stíhací závod na 10 kilometrů klasicky a jako vítězka minisérie Lillehammer Triple se ujala vedení v průběžném pořadí Světového poháru. Stíhačku mužů na 15 kilometrů rovněž ovládli domácí běžci. Didrik Tönseth vyhrál ve spurtu norský souboj se Sjurem Röthem, třetí místo vybojoval Emil Iversen a dostal se do vedení v celkovém hodnocení seriálu.

Třicetiletá Johaugová ovládla po návratu po dopingovém trestu v této sezoně zatím všechny distanční závody. Do stíhačky odstartovala s dvousekundovým odstupem za průběžně vedoucí ženou lillehammerské série Charlotte Kallaovou, švédskou soupeřku ale po třech kilometrech utrhla a s přehledem si dojela pro 45. vítězství v SP v kariéře.

Na druhé místo se propracovala jednadvacetiletá Švédka Ebba Anderssonová, která za Johaugovou zaostala o 16,8 sekundy. Třetí skončila po těsném spurtu další domácí závodnice Ingvild Flugstad Östbergová.

Röthe s Tönsethem odstartovali se sekundovým odstupem a ve vysokém tempu se střídali ve vedení. Iversen, který vyrazil jedenáct sekund za nimi, brzy pochopil, že na jejich dostižení nemá a nechal se dojet velkou skupinou soupeřů. Tönseth v posledních metrech vítěze sobotní volné patnáctky přespurtoval a po čtyřleté pauze se dočkal dalšího vítězství v SP. Iversen finišoval s více než minutovou ztrátou a díky třetí příčce předstihl v průběžném pořadí sezony Rusa Alexandra Bolšunova.

Jediná česká reprezentantka ve startovním poli Kateřina Razýmová vyběhla z 51. místa se ztrátou 3:43 minuty a na trati si o tři pozice polepšila. Za vítězkou zaostala o 6:56,7 minuty. Mezi muži doběhl Petr Knop na 70. příčce s odstupem téměř šesti minut za Tönsethem, Adam Fellner dojel o dvě příčky za ním.

Závody SP v běhu na lyžích v Lillehammeru

Norsko

Muži - stíhací závod 15 km klasicky: 1. Tönseth 44:13,8, 2. Röthe -1,6, 3. Iversen (všichni Nor.) -1:03,3, 4. Halfvarsson (Švéd.) -1:04,4, 5. Bolšunov -1:04,5, 6. Larkov (oba Rus.) -1:05,0, 7. Niskanen (Fin.) -1:05,2, 8. Krüger (Nor.) -1:05,3, 9. Thorn (Švéd.) -1:05,5, 10. Cologna (Švýc.) -1:05,8, ...70. Knop -5:57,1, 72. Fellner (oba ČR) -6:34,1.
Průběžné pořadí SP (po 6 z 32 závodů): 1. Iversen 328, 2. Bolšunov 321, 3. Tönseth 282, 4. Halfvarsson 240, 5. Röthe 229, 6. Klaebo (Nor.) 180.

Ženy - stíhací závod 10 km klasicky: 1. Johaugová (Nor.) 29:35,5, 2. Anderssonová (Švéd.) -16,8, 3. Östbergová (Nor.) -17,9, 4. Kallaová (Švéd.) -23,1, 5. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:04,2, 6. Nilssonová (Švéd.) -1:35,4, 7. Stadloberová (Rak.) -1:44,8, 8. Něprjajevová (Rus.) -2:05,3, 9. Hagaová (Nor.) -2:13,2, 10. Bjornsenová (USA) -2:21,7, ...48. Razýmová (ČR) -6:56,7.
Průběžné pořadí SP (po 6 z 32 závodů): 1. Johaugová 400, 2. Anderssonová 309, 3. Kallaová 289, 4. Östbergová 285, 5. Pärmäkoskiová 265, 6. Bělorukovová (Rus.) 244.