Kateřina Smutná, ilustrační foto

Kateřina Smutná, ilustrační foto | foto: Bauer Ski Team

Další pódium pro Smutnou, v dálkovém běhu Birkebeinerrennet byla druhá

• 3
Kateřina Smutná skončila druhá v dálkovém běhu na lyžích Birkebeinerrennet v Norsku. Závod na 54 kilometrů klasicky vyhrála stejně jako loni dvojnásobná olympijská vítězka a mistryně světa Polka Justyna Kowalczyková. Česká lyžařka zaostala za čtyřnásobnou vítězkou Světového poháru o více než tři minuty.

„Jsem maximálně spokojená. Ještě včera jsem se necítila úplně dobře a do závodu jsem šla s tím, že budu ráda za páté místo. Po Vasáku jsem byla nemocná, měla jsem kašel a rýmu. Pak to bylo dobré, ale včera zase nic moc. Dneska se mi jelo skvěle,“ uvedla Smutná v tiskové zprávě týmu Bauer Ski.

V mužské kategorii ovládl závod, který se běhá tradičně s batohem se zátěží 3,5 kilogramu, Nor Andreas Nygaard. Vítěz nedávného Vasova běhu ve finiši dvou závodníků, kteří ujeli ostatním o dvě minuty, porazil krajana Torda Asleho Gjerdalena. Dvacátý doběhl s odstupem přes 11 minut jako nejlepší z Čechů čtyřiačtyřicetiletý Stanislav Řezáč, který v minulosti Birkebeinerrennet čtyřikrát vyhrál.

V průběžném pořadí seriálu Ski Classics Smutná o něco snížila ztrátu na Švédku Brittu Johanssonovou Norgrenovou, která dnes obsadila čtvrté místo stejně jako před dvěma týdny ve Vasově běhu. Smutná, která byla ve slavném závodu ve Švédsku třetí, ztrácí na sedminásobnou vítězku z této sezony 205 bodů. Do konce seriálu zbývají dva závody.

Smutná, které se vyplatila sázka na lyže namazané stoupacím voskem, byla v cíli o deset minut před Johanssonovou Norgrenovou. „Bylo jasné, že holky, co pojedou na soupažových lyžích, to budou mít v tom mrazu hodně těžké. Na startu bylo kolem minus dvaceti, prvních pět kilometrů bylo hrozných, měla jsem úplně zamrzlé plíce,“ řekla česká lyžařka, která se dopředu rozhodla pro namazané lyže. „I proto, že jsem se před závodem necítila moc dobře. Ukázalo se, že to byla dobrá volba. Kdo měl dneska dobře namazáno, tak na tom vydělal. A já měla lyže skvělé,“ pochvalovala si.

Mezi muži vede seriál Gjerdalen o 62 bodů před Nygaardem. Řezáč si polepšil na 15. místo.

Birkebeinerrennet, závod Ski Classics

v dálkovém běhu na lyžích v Lillehammeru

54 km klasicky:
Muži:
1. Nygaard 2:33:13,6, 2. Gjerdalen -2,9, 3. A. Aukland (všichni Nor./Santander) -2:01,6, ...20. Řezáč (ČR/Silvini Madshus) -11:19,9, 23. P. Novák (ČR/Vltava Fund Craft) -11:37,6, 35. Pliska (ČR/Silvini Madshus) -14:38,0.
Průběžné pořadí: 1. Gjerdalen 1250 b., 2. Nygaard 1188, 3. Pedersen (Nor./BN Bank) 1039, ...15. Řezáč 398, 38. Ročárek (ČR/Vltava Fund Craft) 219, 40. Pliska 213, 43. P. Novák 196, 45. Šrail (ČR/Bauer Ski) 189.

Ženy: 1. Kowalczyková (Pol./Trentino Robinson Trainer) 3:06:10,7, 2. Smutná (ČR/Bauer Ski) -3:04,9, 3. Slindová (Nor./Koteng) -3:54,7, ...24. Kocumová (ČR/Silvini Madshus) -24:51,3.
Průběžné pořadí: 1. Johanssonová Norgrenová (Švéd./Lager 157) 1510, 2. Smutná 1305, 3. Korsgrenová (Švéd./Aare) 1145, ...16. Bícová (ČR/Vltava Fund Craft) 270, 18. Kocumová 247, 22. Zelenková (ČR/Silvini Madshus) 187.