Lukáš Bauer

Lukáš Bauer | foto: ČTK

Bauer vyhrál také druhý závod Tour

• 28
Nové Město na Moravě - Lukáš Bauer vyhrál sedmdesátý ročník Zlaté lyže v Novém Městě na Moravě. V závodě na 15 km volnou technikou doběhl druhý Švéd Hellner, třetí jeho krajan Södergren. Martin Koukal skončil na devátém místě, Martin Jakš 15. Závod žen na 10 km vyhrála Norka Björgenová před Kalleovou ze Švédska a Polkou Kowalczykovou.

Čtrnáct tisíc diváků bylo v sobotu svědky neuvěřitelného představení jediného muže - českého lyžaře Lukáše Bauera.

Česká běžkařská jednička vstupovala do handicapového závodu s náskokem šesti vteřin a vsadila na jedinou kartu: od začátku naplno. A Bauer dobře udělal!

Už po necelých třech kilometrech byl jeho náskok dvacet pět vteřin, po šesti kilometrech o dalších deset sekund více. "Nechtěl jsem na Teichmanna čekat, domníval jsem se, že zezadu přijede, ale nechtěl jsem se vzdát zadarmo," vysvětloval svoji taktiku Bauer.

Teichmann nejenže zezadu nepřijel, ale ani nikdo další. Po deseti kilometrech ztrácel druhý Södergren na Bauera 56,9 vteřiny a o vítězi bylo rozhodnuto.

"V posledním kole jsem viděl, že už nebezpečí nehrozí, tak jsem přemýšlel i nad dalšími závody a trošku jsem zvolnil a pošetřil síly," přiznal vítěz.

Do cíle dorazil pohromadě celý peleton, nejvíce sil ve sprintu měli Švédi Hellner a Södergren.

Výborně se držel po prologu čtrnáctý Martin Jakš, výrazně vpřed se posouval také Martin Koukal. V cíli byl nakonec Koukal devátý a Jakš patnáctý. Koukal se přesto v cíli mračil. "Spokojenost průměrná. Dostal jsem se na druhé místo a chystal se na finiš, když mě zezadu sundal Gjerdalen a musel jsem se znovu propracovávat znovu dopředu," popsal svoji smůlu Koukal.

České lyžařky se nepatrně zlepšily

Fantastickým finišem v cílové rovince rozhodla ve svůj prospěch závod na 10 km volně Norka Marit Björgenová.

Jejímu drtivému závěru neodolala Švédka Kalleová, která vběhla na stadion první ani Polka Justyna Kowalczyková.

Polka po startu handicapového závodu brzy předehnala Finky Kuitunenovou a Saarinenovou, které opanovaly včerejší závod, ale postupně také začala ztrácet a do čela se probojovala Kalleová.

Zpočátku šetřící síly Björgenová vyrazila vpřed v pravý čas a doběhla si pro tradiční suvenýr vítěze závodů v Novém Městě - zlatou lyži.

České běžkařky startovaly se ztrátou na nejlepší až v páté desítce a po bojovném výkonu se dokázaly alespoň částečně v pořadí posunout vpřed. Nejlepší v cíli byla na třicátém osmém místě Ivana Janečková.

"Dneska byla stopa výborná a jsem maximálně spokojená s posunem v pořadí," říkala bezprostředně po doběhu v cíli Janečková. "Dnešní závod mi vyhovoval víc, než včerejší a já doufám, že se moje forma bude zlepšovat."

Výsledky
Muži - 15 km volně:
1. Bauer (ČR) 34:53,5, 2. Hellner -47,0, 3. Södergren (oba Švéd.) -47,9, 4. Vylegžanin (Rus.) -48,0, 5. Oestensen (Nor.) -48,9, 6. Checchi (It.) -49,2, 7. Sommerfeldt (Něm.) -49,7, 8. Svartedal (Nor.) -49,8, 9. Koukal (ČR) -51,7, 10. Jonnier (Fr.) -52,3, ...15. Jakš -54,8, 44. Kožíšek 2:10,1, 56. Magál (všichni ČR) -2:47,8.

Průběžné pořadí Tour de Ski: 1. Bauer (ČR) 45:54,1, 2. Hellner -47,0, 3. Södergren -47,9, 4. Vylegžanin (Rus.) -48,0, 5. Oestensen -48,9, 6. Checchi -49,2, ...9. Koukal -51,7, 15. Jakš -54,8, 44. Kožíšek 2:10,1, 56. Magál -2:47,8.

Ženy - 10 km volně: 1. Björgenová (Nor.) 26:17,2, 2. Kallaová (Švéd.) -0,2, 3. Kowalczyková (Pol.) -7,2, 4. Kuitunenová (Fin.) -15,0, 5. Ročevová (Rus.) -15,3, 6. Hanssonová (Švéd.) -15,8, 7. Valbusaová -16,3, 8. Follisová (obě It.) -17,4, 9. Mischolová (Švýc.) -17,9, 10. Roponenová (Fin.) -18,4, ...38. Janečková -2:20,5, 40. Skalníková -2:34,8, 41. Erbenová -2:37,4, 42. Hájková 2:41,2, 52. Tolarová (všechny ČR) -5:48,3.