Lukáš Bauer (vpravo) ukazoval v náročných stoupáních při předposlední etapě

Lukáš Bauer (vpravo) ukazoval v náročných stoupáních při předposlední etapě Tour de Ski, závodu na 20 km klasicky, že v prudkém kopci těžko hledá soupeře. | foto: Reuters

Bauer v Itálii úspěšně sprintoval, v pořadí Tour de Ski stoupá vzhůru

• 28
Běžec na lyžích Lukáš Bauer skončil v závodě na 20 kilometrů klasickou technikou s hromadným startem ve Val di Fiemme dvanáctý, ale díky bonifikačním vteřinám poskočil v celkovém pořadí Tour de Ski na 5. místo. Trochu nečekaně vyhrál Nor Rönning. Na klasické desítce žen triumfovala Justyna Kowalczyková z Polska, která vede i celkově.

Závod jsme sledovali on-line

Martin Jakš obsadil v předposledním díle Tour de Ski čtrnácté místo a v celkovém pořadí je před závěrečným dílem seriálu na 12. místě.

Ve finiši skupiny běžců byl nejrychlejší Nor Eldar Rönning před Kanaďanem Alexem Harveym a Švýcarem Dariem Colognou, který dál vede.

Jeho odstup před druhým Norem Petterem Northugem se mírně zvýšil na 1:22 minuty. Třetí Švéd Marcus Hellner ztrácí 2:06,5.

Bauera před nedělním finále s jeho oblíbeným výběhem do sjezdovky Alpe Cermis dělí od bronzové příčky necelá minuta a půl. Martin Jakš si pohoršil o jedno místo a do závěrečné etapy na 9 km volnou technikou vyrazí jako dvanáctý.

"Mám docela velkou díru na tu bednu, takže si dovolím tvrdit, že to je skoro nesjetelné, ale rozhodně budu bojovat," prohlásil po závodu v rozhovoru pro Radiožurnál Bauer.

Klasická dvacítka nevyšla dosud celkově třetímu Alexandru Legkovovi. Rus během závodu neudržel tempo s nejlepšími a obsadil až 27. místo. V průběžném pořadí se propadl na osmou pozici.

Bauer ví, že šanci na stupně vítězů ztratil po kolizi v předchozí etapě, takže po závodu zářil spokojeností, že díky bonusovým sekundám alespoň snížil manko na soupeře. "Jsem samozřejmě spokojený, protože bylo vidět, že jsem byl aktivní," prohlásil.

Český běžkař se chtěl pokusit během závodu o únik, protože spurty v hromadných startech nejsou jeho silnou stránkou. "To se mi bohužel nepovedlo i kvůli podmínkám. Byl totiž velmi chladný sníh, takže první zahříval a urychloval stopu ostatním, takže bylo nemožné odjet," vysvětloval Bauer.

V závěrečných dvou okruzích se proto soustředil hlavně na zisk bonusových sekund. "Což se povedlo. Bohužel ale už v závěru jsem neměl silné lyže na odrazu na stoupání, takže jsem se hodně smekal a stálo mě to lepší pozici v závěru," dodal Bauer.

V závodě žen vládla Kowalczyková

V závodě žen ukončila Kowalczyková své největší rivalce Marit Björgenové z Norska sérii čtyř vyhraných etap a vrátila se do čela průběžného pořadí. Vítězka úvodních tří dílů porazila na trati Björgenovou o 7,5 sekundy, další bonusové vteřiny získala díky úspěchům na prémiích a celkově vede o 11,5 sekundy. Třetí Švédka Charlotte Kallaová na Kowalczykovou ztratila už půl minuty.

Nývltová na 27. pozici zaostala za vítězkou o minutu a tři čtvrtě a v průběžném pořadí klesla o jedno místo na dvacátou příčku. Ivana Janečková byla jednačtyřicátá a celkově je o jednu pozici výš.

Tour de Ski v běhu na lyžích ve Val di Fiemme

Muži
20 km klasicky s hromadným startem:
1. Rönning (Nor.) 1:00:02,2, 2. Harvey (Kan.) -1,1, 3. Cologna (Švýc.) -1,3, 4. Northug (Nor.) -1,5, 5. Turyšev (Rus.) -2,3, 6. Kershaw (Kan.) -3,2, 7. Dyrhaug (Nor.) -5,1, 8. Angerer (Něm.) -5,8, 9. Japarov (Rus.) -5,9, 10. Tscharnke (Něm.) -6,4, ...12. Bauer -10,8, 14. Jakš (oba ČR) -12,2.

Průběžné pořadí Tour (po 8 z 9 etap): 1. Cologna 4:01:33,1, 2. Northug -1:22,0, 3. Hellner (Švéd.) -2:06,5, 4. Kershaw -2:06,7, 5. Bauer -3:35,3, 6. Harvey -3:36,6, ...12. Jakš -4:25,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 37 závodů): 1. Northug 934, 2. Cologna 859, 3. Legkov (Rus.) 442, 4. Hellner 440, 5. Manificat (Fr.) 432, 6. Harvey 409, ...10. Bauer 316, 20. Jakš 169, 88. Magál (ČR) 22.

Ženy
10 km klasicky s hromadným startem:
1. Kowalczyková (Pol.) 25:49,8, 2. Björgenová (Nor.) -7,5, 3. Kallaová (Švéd.) -31,0, 4. Saarinenová (Fin.) -33,6, 5. Ivanovová (Rus.) -42,3, 6. Zellerová (Něm.) -46,5, 7. Išidaová (Jap.) -47,1, 8. Medvěděvová (Rus.) -48,0, 9. Lähteenmäkiová (Fin.) -49,2, 10. Kristoffersenová (Nor.) -49,9, ...27. Nývltová -1:47,7, 41. Janečková (obě ČR) -2:30,7.

Průběžné pořadí Tour (po 8 z 9 etap): 1. Kowalczyková 2:17:36,0, 2. Björgenová -11,5, 3. Johaugová (Nor.) -4:49,1, 4. Kallaová -6:02,8, 5. Lähteenmäkiová -6:14,4, 6. Kristoffersenová -6:35,6, ...20. Nývltová -10:08,4, 40. Janečková -16:17,5.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 37 závodů): 1. Björgenová 963, 2. Kowalczyková 778, 3. Johaugová 694, 4. Randallová 690, 5. Kallaová 575, 6. Skofterudová (Nor.) 479, ...46. Nývltová 57.