Lukáš Bauer

Lukáš Bauer - Lukáš Bauer slaví s českou vlajkou triumf na Tour de Ski. | foto: Reuters

Bauer si splnil hlavní cíl této sezony

  • 16
Val di Fiemme - Lukáš Bauer patří už řadu let ke světové špičce, výrazné úspěchy jej však dlouho míjely. Čekání na medaili mezi dospělými se mu podařilo prolomit na OH 2006 v Turíně, kde získal na klasické patnáctce stříbro. V neděli český reprezentant rozšířil svou sbírku úspěchů o suverénní triumf v Tour de Ski.

Z potvrzení triumfu v Tour de Ski měl Bauer v cíli velkou radost. "Byla to pro mě hlavní motivace a jsem za to šťastný. Možná to nevypadalo, ale také jsem byl strašně unavený. Na sjezdovce jsem s každým metrem bojoval s myšlenkou otočit to dolů," řekl Bauer po závodě.

"Od začátku jsem chtěl jsem jet naplno, jako by žádná sjezdovka na konci neexistovala. Nechtěl jsem o náskok přijít, kdyby třeba v závěru přišla nějaká krize," popisoval Bauer.

Pod sjezdovku Alpe Cermis třicetiletý lyžař z Božího Daru přijel s odstupem 2:10 minuty a v náročném stoupání jeho náskok ještě vzrostl o další desítky vteřin. "Nečekal jsem to, když mi to hlásili," tvrdil Bauer.

Popáté tak dorazil do cíle závodu Tour de Ski jako první, nepovedlo se mu to jen v obou sprintech a v sobotním závodu na 20 km klasicky. Závěr si vychutnal, cílovou čáru proťal s českou vlajkou nad hlavou.

"Chtěl jsem si to pořádně užít. Bez ohledu na to, že třeba ztratím nějaké vteřiny a nebudu mít nejrychlejší čas v závodě," dodal Bauer, který svými výkony všechny překvapil.

Přípravu na tuto sezonu totiž třicetiletému Bauerovi narušily operace mandlí a kolena. Navíc měl problémy i se zuby moudrosti. Rodák z Ostrova nad Ohří si ale ještě před vstupem do Světového poháru zvedl sebevědomí vítězstvím v závodě kategorie FIS v Muoniu.

Vstup do Světového poháru však měl perfektní. V Beitostölenu skončil druhý, v Kuopiu si připsal čtvrtý triumf ve Světovém poháru, byl členem české štafety, která poprvé v historii vyhrála závod Světového poháru. A pak přišly famózní výkony na přelomu roku na Tour de Ski.

"Těžím ještě z loňské přípravy," vysvětluje nečekané úspěchy Bauer. V předchozí sezoně mu měla pomoci spolupráce s německými závodníky, která však částečně přišla vniveč. Zdraví ho trápilo prakticky celý loňský ročník, takže musel vynechat premiérový ročník Tour de Ski a v konečném hodnocení SP skončil až třicátý sedmý.

Bauerovi pomáhá i výborná atmosféra v celém reprezentačním týmu. Na Tour se neprosazoval sám, velmi kvalitní výkony podával zkušený Martin Koukal i talentovaný Martin Jakš.

"Mít tři kluky v elitní dvanáctce je fantastický úspěch. Asi to dokládá, že pracujeme dobře," radoval se nejen z Bauerova triumfu reprezentační kouč Miroslav Petrásek.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)