ZA PRVNÍM ZLATEM. Norský běžec na lyžích Petter Northug si na mistrovství světa

ZA PRVNÍM ZLATEM. Norský běžec na lyžích Petter Northug si na mistrovství světa ve Val di Fiemme jede pro vítězství v závodě na 15 km volnou technikou. | foto: AP

Northug vyhrál na MS volnou patnáctku, Bauer byl devatenáctý

• 28
Norský běžec na lyžích Petter Northug ovládl stylem start - cíl volnou patnáctku a na mistrovství světa ve Val di Fiemme se dočkal prvního zlata. Druhý skončil se ztrátou necelých dvanácti vteřin Švéd Johan Olsson a norský úspěch podtrhl třetím místem Tord Asle Gjerdalen. Nejlepším z českých běžců byl devatenáctý Lukáš Bauer se ztrátou 2:13,7 minuty na vítěze.

Všichni Češi se vešli do třicítky. Za Bauerem byl třiadvacátý Aleš Razým, Jiří Magál byl klasifikován na 27. místě a o tři místa za ním skončil Martin Jakš.

Northug ovládl volnou patnáctku od startu do cíle. Vyrazil na trať bleskově a ostrým tempem od prvního mezičasu zvyšoval náskok. Po deseti kilometrech vedl před Olssonem téměř o 25 sekund a ač v závěru ztrácel, první místo udržel.

"Je to jeden z mých nejlepších dnů v životě," řekl Northug, který při norské hymně na stupních vítězů plakal štěstím. "Vyhrát volnou patnáctku v intervalovém startu, to je pro mě fantastické, chutná opravdu skvěle," smál se pak nadšený Nor.

Sedmadvacetiletý Northug získal své osmé světové zlato a to nejvíce nečekané. Patnáct kilometrů bruslením vyhrál na MS či ve Světovém poháru vůbec poprvé. "Hodně lidí pochybovalo o tom, že Petter dokáže vyhrávat intervalové závody, ale já vím, že on může vyhrávat všechno," řekl norský kouč Trond Nystad.

Olsson potvrdil stříbrem výbornou formu z posledních týdnů. Překvapením ale je bronz Gjerdalena, který nahradil nachlazeného Johnsruda Sundbyho.

Bauer se na hranici dvacítky pohyboval od začátku závodu. Zrychlit v druhé půlce nedokázal a po 23. místě ve skiatlonu skončil tentokrát devatenáctý. Pro Razýma je 23. místo druhým nejlepším individuálním výsledkem na mistrovství světa. Nejlépe skončil šestý ve sprintu v Liberci 2009.

VÝSLEDKY

Mistrovství světa v klasickém lyžování ve Val di Fiemme (Itálie): Běh: Muži - 15 km volně: 1. Northug (Nor.) 34:37,1, 2. Olsson (Švéd.) -11,8, 3. Gjerdalen (Nor.) -22,3, 4. Babikov (Kan.) -53,6, 5. Röthe (Nor.) -1:03,0, 6. Halfvarsson (Švéd.) -1:09,5, 7. Rehemaa (Est.) -1:12,4, 8. Cologna (Švýc.) -1:21,1, 9. Teichmann (Něm.) -1:25,7, 10. Richardsson (Švéd.) -1:26,8, ...19. Bauer -2:13,7, 23. Razým -2:27,4, 27. Magál -2:35,7, 30. Jakš (všichni ČR) -2:44,3.