Lyžařský areál ve Val D'Isere - ilustrační foto

Lyžařský areál ve Val D'Isere - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Lyžařská naděje ze Špičáku má za sebou životní sezonu

  • 0
Na svahu válela celou sezonu a vrchol přišel na jejím konci. Jen před pár dny, zkraje dubna, mladá železnorudská lyžařka Barbora Zíková triumfovala na mezinárodních závodech ve francouzském Val-d’Isere, kde ovládla super-G starších žaček.

„Je to vynikající výsledek. Cennější o to víc, že Bára je v této kategorii mladším ročníkem a dokázala porazit velmi početnou skupinu domácích Francouzek, které mají velkou výhodu ve znalosti terénu,“ chválil šéf české výpravy Petr Záhrobský.

Členka SK Sokol Špičák, kterou trénuje její otec Petr, se v mládežnických reprezentacích objevuje už třetí rok. Uplynulá sezona je ale zatím její životní.

Zářila na lednové Zimní olympiádě dětí a mládeže na krušnohorském Klínovci, kde nasbírala tři zlaté medaile (slalom, obří slalom, vyřazovací závod) a byla nejúspěšnější závodnicí výpravy Plzeňského kraje.

„Byla tam super atmosféra. Někdy bývám trochu nervózní, ale na téhle akci bylo všechno pohodové,“ svěřila se patnáctiletá Barbora Zíková.

Prosadit se dokázala výrazně i v zahraničí. Na neoficiálním mistrovství světa žáků v Itálii - Trofeo Topolino - vybojovala třetí místo v obřím slalomu, když za ní zůstalo na třicet závodnic z vyspělých alpských zemí.

Na mistrovství Německa v Kaltenbachu pak Zíková získala bronz ve slalomu a poté slavila výhru v Ga-Pa v obřím slalomu.

„Na tyhle výsledky navázala i na republikových závodech. V jizerských Albrechticích na mistrovství České republiky žáků získala tři tituly,“ doplňuje Jaroslav Frič ze špičáckého klubu. Přehled získaných medailí je bohatý, Zíková ovládla mimo jiné i seriál pohárových závodů RKZ České pošty.

Začínala ve Skiklubu Železná Ruda pod trenérem Aloisem Janďurou, v růstu jí pomáhali i trenéři SK Špičák, nynějšího Sokola, Petr Pohanka a Pavel Mařík. A především už zmíněný otec Petr, současný kouč. Plzeňský kraj měl v historii sjezdového lyžování zatím pouze tři české reprezentanty v kategorii dospělých. Zíková může navázat na toho posledního - Marcela Maxu, který startoval na zimních olympijských hrách v Naganu 1998.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
13. - 23. 2. 2020 (Anterselva)
5. - 8. 3. (Nové Město na Moravě)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)