Potlučený Bank je doma a bude zvažovat: Mám pokračovat v kariéře?

12 2015
Levé oko zalité krví a pod ním dvě řady stehů, obě tváře odřené a v rukou francouzské hole. Ondřej Bank se vrátil domů z mistrovství světa alpských lyžařů v Beaver Creeku, které mu na jedné straně vyneslo radost ze 7. místa ve sjezdu a na straně druhé bolístky z hrůzostrašného pádu v superkombinaci. "Na to, co se posledních pár dní dělo, se ale cítím docela dobře," řekl 34letý závodník po návratu domů.

Je pro vás překvapující, jak rychle se dostáváte do pořádku?
Všichni kolem říkají, že vypadám líp a líp, ale nevím, jestli je mám brát vážně. Cítím se od začátku docela dobře. Naštěstí jsem nevnímal tu nejhorší pasáž, bezvědomí šlo kolem mě. Od té doby se cítím dobře, vnímám docela dobře, hned jsem věděl, co je za datum, což normálně ani nevím. A to je až podezřelé. Takže asi se mi spíš rozsvítilo.

Berete to s humorem.
Ono to je nejlepší. Fakt jsem rád, že vnímání a myšlení je normální, s hlavou to není sranda. Ty ostatní oděrky a vyvrknutý kotník, to nevadí.

Kolik vyšetření váš ještě čeká?
Asi hodně, když už tam budu, uděláme to poctivě. Rezonance hlavy, vyšetření kotníku a zlomené kůstky, jestli nebude potřeba udělat operační zákrok.

Ještě v Americe jste budoucnost nechtěl řešit. Teď už máte jasněji?
Pokračovat v sezoně nemá smysl. Když mi řeknou, že nemám zlomenou kůstku, tak proč ne, ale teď to není téma. Teď je téma vědět, že s mozkem se nic moc nestalo, že by to nemělo mít následky a pak se bude řešit lyžování a další věcí.

Viděl už jste svůj pád na záznamu?
Na začátek, na první fázi jsem se podíval, pak už ne. Nerad se dívám na pády i ostatních, nedělá mi to dobře. Zkoušel jsem si ho pak rozebrat, ale potlučená kebule extra nemyslí. Strašně moc věcí dohromady se potkalo. Ale nebolí mě za krkem, záda, nebolí mě skoro nic, což je zázrak, protože nejsem nejmladší a nejohebnější. Vypadá to, že jakžtakž jsem připravený byl.

Říkal jste si: Proč zase já?
Po 3. místě v Kitzbühelu jsem měl pocit, že se mi povedlo předělat svůj lyžařský osud. Že byl napsaný, ale já jsem ho přemazal, napsal jsem si nový. Ale řekl jsem si, že to nemůžu nikdy nahlas říct, protože se pak vysekáš a na těch lyžích umřeš. Teď už mi to zase jako můj osud připadá, ty moje znaky to má.

Jak těžké je závodníka jako vy pojistit?
Po olympiádě jsem se nepohodl se svazovým pojistitelem a nechtěli mě pojistit. Tak mě pojistila ČPP a já jsem jim slíbil, že si nic neudělám. Takže poděkování teď není jen prázdná fráze, cestovat domu business třídou bylo moc příjemné.

Může vám zkušenost z předchozích pádů pomoct dostat se zase zpět?
Jo, určitě. Vím přesně, jak se z toho dostat, kdybych chtěl pokračovat... Ale to rozhodnutí bude teprve následovat. Není to tak, že bych tím pádem zanevřel na lyžování, rozhodování, jestli pokračovat by přišlo, i kdybych si nic neudělal. Nechci nic uspěchat, ale nemůžeme moc dlouho čekat. Sedneme si s týmem dohromady a řekneme si, jestli máme ještě motivaci, výzvy, které nás táhnou, nebo jestli pro mě bude lepší zůstat doma s rodinou a užívat si. Což je samozřejmě taky zajímavá věc.

Soustředil byste se i nadále na sjezdy?
Ono nic jiného nedává smysl, což je trošku problém. Když další závody nepojedu, tak jediné, v čem zůstanu ve třicítce a budu mít dobré číslo, je právě sjezd. Tam si věřím, tam šance je. Už nemám na to, abych dva měsíce ležel a pak vyrazil objíždět FISové závody, abych měl dobrá čísla.

Autor:

Sport v roce 2019

20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)
  • Nejčtenější

Program MS v ragby 2019. Do semifinále Wales, Anglie, Jižní Afrika a Zéland

Mistrovství světa v ragby začalo 20. září, finále je na programu 2. listopadu. Jasně nejdelší a podle mnohých také...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Teplice - Sparta 1:1, hosté vedli, domácí srovnali minutu před koncem

Třináctý zápas, osmá ztráta. Sparťanští fotbalisté pokračují v klopýtání fotbalovým podzimem. V 13. kole Fortuna ligy...

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Španělská lyžařská hrdinka Ochoaová zmizela. Pomozte, vyzývá policie

V osmdesátých a devadesátých letech platila ve své vlasti za sportovní celebritu, žádná jiná španělská lyžařka...

Zase létá. Koudelka po špatném létě našel klid na golfu i u vody

V závodech letní Grand Prix narozdíl od mladších kolegů končil mimo bodované pozice. Triumfem na republikovém...

Pestré léto podle Samkové: monzuny, točení klipu a pečení chleba

Už to bývá pravidlem. Krátce po sezoně se snowboardcrossařka Eva Samková sbalí a vydá se za novými zážitky do světa....

Policie našla v horách tělo španělské lyžařky Ochoaové

Španělská policie objevila tělo lyžařky Blanky Fernándezové Ochoaové, jež byla 12 dnů nezvěstná. Úřady se nyní snaží...

Správa železniční dopravní cesty, státní organizace
Specialista na pojištění

Správa železniční dopravní cesty, státní organizace
Praha, Středočeský kraj

Najdete na iDNES.cz