Bajcův systém mi seděl, říká Janda

  • 44
Sapparo - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Kratičký záblesk naděje prožil Jakub Janda na středním můstku v areálu Mijanomori, nad sapporskou vilovou čtvrtí. Ve zkušebním kole tu předvedl čtvrtý nejdelší skok! Jenže po závodě byl opět skleslý. "Při soutěžním skoku se najednou neuvolním, jsem v křeči. Připadám si jako svázaný," komentoval 18. místo, 40 bodů za suverénem dne Polákem Malyszem.

Je veřejným tajemstvím, že systém přípravy pod koučem Richardem Schallertem vám příliš nesedí. Co s tím můžete udělat?
S Ritchiem teď pracujeme dál. Po sezoně se uvidí.

Kdybyste požadoval jiného, třeba osobního trenéra, bude mít vaše slovo u svazových funkcionářů vůbec váhu?
To je spekulativní otázka. Já vám něco řeknu a zase budu ten nejhorší. Už mám žlutou kartu, pak dostanu červenou a bude hotovo.

Od koho jste dostal tu žlutou?
Od pana Jozífka (na svazu sportovní ředitel úseku skoků). Za to, že jsem na Turné při rozhovoru neměl na hlavě čepici s reklamou.

Co taková karta znamená?
Že na jaře rozhodnou, jakou mi udělí pokutu – od 5 do 50 tisíc korun. Tak to stojí ve smlouvě, že mohu dostat až 50 tisíc pokuty. Ale ať mi ji dají, je mi to jedno. Stejně hledají každou záminku proti mně.

A kdyby vám dali i červenou?
Nesměl bych dojet sezonu. Nejspíš by mě vyhodili z nároďáku.

Přesto: zkuste říct, co byste změnil na současném systému skoků v Česku.
Hoši, to nemá cenu. Je daný jeden systém, podle kterého se jede. A kdo bude černá ovce, půjde z kola ven. Bohužel.

Jaký typ trenéra vy osobně potřebujete?
Tvrdého, ze kterého budu mít respekt.

Je takový Schallert?
Pojďme na další otázku.

Kdo takový ve vaší kariéře byl?
Kdysi dávno pan Fízek. Tehdy jsem měl větší strach nejít na trénink než nejít do školy. A další tvrďák byl Vasja Bajc. Pod ním když jsem špatně skočil, bál jsem se sejít do boudy, kde se převlíkáme.

Co kdybyste začal soukromě znovu spolupracovat s Vasjou Bajcem? Propustili ho u Slovinců.
Nevím, jak na tom momentálně je a co dělá.

Ryze hypoteticky. Stál byste o něj?
(Dlouze přemýšlí.) Dobře, já to řeknu takhle: Vasjův systém mi seděl. Konec, tečka. Víc se o tom nebavme.

Schallert: Vycítil jsem, že mi Jakub nevěří

Sapporo (tm) - Tři věci údajně vadí Jakubu Jandovi při spolupráci s Richardem Schallertem. 1. Že je na něj trenér málo tvrdý. 2. Jazyková bariéra, nedomluví se. 3. Jiný systém práce, než na jaký byl zvyklý pod koučem Bajcem. "Vycítil jsem, že mi Jakub nevěří," říká Richard Schallert. "Snažím se ho přesvědčit: Věř tomu, moje cesta funguje. Ale on ten pocit nemá. Pořád se dívá do minulosti."

Schallert učinil přítrž česko-slovinské metodě přípravy ve stylu čím větší dávky, tím líp. "Když jsem viděl tréninkové porce z loňska, chytil jsem se za hlavu a říkal: Ti kluci museli být pořád unavení, takhle to dál nejde!" Tvrdí, že na obří dávky nejsou těla českých skokanů fyzicky připravená.

U reprezentantů mění také techniku skoku. "V Česku ani ve Slovinsku totiž už není nejnovější." Janda by nicméně uvítal, kdyby byl Vasja Bajc opět alespoň jeho osobním koučem. Jenže Slovinec měl před pěti dny lehkou srdeční příhodu – a stejně by jeho soužití se Schallertem bylo nemožné.

Kde tedy hledat kompromis? Schallert požádal alespoň svého asistenta Jakuba Jiroutka, aby se Jandovi osobně věnoval. "Tím snížíme i jazykovou bariéru mezi námi." Sám Jiroutek oceňuje, jak Schallertův systém práce prospívá Koudelkovi s Hájkem. "Ale Kuba (Janda) není řadový voják, potřebuje speciální přístup," připouští zároveň.

Podle Schallerta byl už v Sapporu Jandův přístup k přípravě mnohem konstruktivnější než na Turné. "Vrátí se do Top Ten, věřte mi," říká.

Od Jandy však požaduje větší aktivitu. "Nechci skokany, kteří sedí a čekají, co bude dál. Vždycky, když se Jakuba zeptám, jak se cítí, odpoví mi: Normálně. Nedokáže ještě rozlišovat."