Dosud se na svah v rámci jednoho šampionátu pustily jen tři norské sestry Nina, Lene a Mona Lösethovy. V roce 2009 ve Val d’Isére však ani jedna slalom nedokončila.
Žampovi věřili, že si povedou lépe. „Viděl jsme v Alta Badii, že když dělám všechno správně, tak můžu sahat i po první desítce ve Světovém poháru. Věřím, že to vyjde i tentokrát a všichni tři ukážeme, že umíme lyžovat,“ předesílal Andreas.
Což určitě splnili, dva z nich byli v první třicítce.
Jedenatřicetiletý Andreas je z trojice tím prostředím. Nejvíce zkušeností má čtyřiatřicetiletý Adam. Teo je dvaadvacetiletým benjamínkem.
První mužské zlato pro Rakousko. V obřím slalomu nečekaně slaví Haaser![]() |
Pocházejí z Vysokých Tater, kde pod vedením svého otce postupně dělali první lyžařské krůčky.
Adam ve Světovém poháru dosud zapsal 188 startů, třikrát byl na olympijských hrách a v Saalbachu jel už deváté mistrovství světa. Andreas má na kontě 114 pohárových startů, rovněž tři klání pod pěti kruhy a šest světových šampionátů.
Teo zatím v elitním seriálu ani na olympiádě nejel, na mistrovství světa už byl ale před dvěma roky v Courchevelu.
„Jsme klasičtí bratři,“ povídal kdysi Teo. „Hecujeme se, předháníme se. Někdy to je samozřejmě náročnější, ale vždycky nakonec držíme spolu.“
Hovoří takto i tři kanadské sestry Dufour-Lapointeovy, které všechny jezdí v boulích. I ony společně objíždí vrcholné akce. Na olympijských hrách v Soči v roce 2014 dokonce braly dvě medaile! Justine zlato, Chloe stříbro a Maxime byla čtrnáctá.
Příkladů úspěšných sourozeneckých trojic je ovšem mnohem víc.
Byť ne na jedněch a v odlišných lyžařských disciplínách pod pěti kruhy slavili i rakouští bratři Mattovi. Andreas získal ve Vancouveru 2010 stříbro ve skikrosu, Mario vyhrál slalom v Soči a Michael bral bronz ve slalomu v Pchjongčchangu 2018.
„Rodinná tradice trvá,“ smál se tehdy Michael. „Bráchové pro mě byli vždycky vzorem. A můžu říct, že už i já mám medaili z olympijských her.“
Tituly v basketbalové NBA se mohou pochlubit řečtí sourozenci Adetokunbovi. Giannis a Thanasis s Milwaukee Bucks z roku 2021 a Kostas s Los Angeles Lakers o rok předtím.
„Spousta lidí dělala legraci. Ptali se nás, jestli nás Kostas svým prstenem neprovokuje při večeři,“ křepčil Giannis, když se bráchovi vyrovnal.
V hokejové NHL dokonce v jedné lajně váleli za Quebec Nordiques Peter, Anton a Marián Šťastní, kteří v sezoně 1981/82 dohromady nastřádali tři stovky bodů. V první polovině dvacátého století v baseballové MLB se zase zaskvěli Američané Joe, Dom a Vince DiMaggiovi.
Atletické ovály si podmanili tři Ingebrigtsenovi z Norska. Nejstarší Henrik i prostřední Filip se stali na patnáctistovce mistry Evropy. A pak se objevil fenomén Jakob, který se stal králem středních a dlouhých tratí a sbírá zlata všude, kam přijede.
Mezi ženami zase delším tratím vládly Etiopanky Dibabaovy. Ejegayehu na hrách v Athénách 2004 slavila na deseti kilometrech stříbro, Tiruneš udivila v Pekingu 2008, kde získala zlato na pěti i deseti kilometrech a celkem oslavila šest olympijských kovů a pět titulu mistryně světa, a Genzebe má z Ria 2016 stříbro na patnáctistovce a rok předtím byla na stejné trati byla světovou šampionkou.
Sport píše i takové rodinné příběhy.