Kateřina Smutná.

Kateřina Smutná. | foto: ČTK

Smutná stokilometrový Aarefjällsloppet zvládla a ve Ski Classics je čtvrtá

• 0
Seriál Ski Classics dálkových běžců na lyžích představil nejdelší závod ve své historii. Stokilometrový podnik s názvem Aarefjällsloppet ochutnala i Kateřina Smutná, která skončila osmá a v konečném pořadí se posunula na čtvrtou příčku. Supermaraton se startem a cílem ve švédském Vaalaadalenu vyhrála domácí vytrvalkyně Lina Korsgrenová, která šestým triumfem v sezoně potvrdila letošní nadvládu.

Závod mužů ovládl Nor Andreas Nygaard, celkovým vítězem se stal Emil Persson ze Švédska, který ve finále seriálu doběhl pátý. Jako šestnáctý dokončil závod Stanislav Řezáč a zaznamenal nejlepší výsledek v sezoně.

Smutná dorazila do cíle s více než sedmiminutovou ztrátou na suverénku sezony Korsgrenovou. „Já jsem si dneska dala za úkol, že musím tu stovku dojet s úsměvem. Kdybych závodila s těmi vepředu, tak bych třeba ani nedojela. Takový závod není nic pro mě. Musela bych jet úplně naplno, abych jim stačila, a pak bych někde rupla,“ popisovala Smutná v tiskové zprávě týmu Lukáše Bauera eD system. „Jely jsme pak pěkné tempo ve trojici. Hlavně, že jsem nejela sama, to bylo super. S umístěním jsem spokojená,“ dodala sedmatřicetiletá běžkyně.

Z osmi startů v sezoně skončila nejlépe třetí na Jizerské padesátce, třikrát byla pátá, jednou šestá a jedenáctá. Zbylý závod Välädalsrennet před týdnem nedokončila. V původním kalendáři byly ještě dubnové běhy Reistadlopet a Ylläs-Levi, kvůli pandemii koronaviru byly ale zrušeny.

Aarefjällsloppet, závěrečný závod Ski Classics v dálkovém lyžování

100 km

Muži: 1. Nygaard (Nor./Ragde Eiendom) 5:04:48,2, 2. Hoelgaard (Nor./Koteng) -2,8, 3. Luusua (Fin./Vltava Fund) -5,6, ...16. Řezáč (ČR/Slavia pojišťovna) -7:15,9, 57. Rypl -46:48,1, 63. Matouš (oba ČR/eD system Bauer) -55:31,5.
Konečné pořadí (po 8 závodech): 1. Persson (Švéd./Lager 157) 1540, 2. Gjerdalen (Nor./XPND) 1302, 3. Kardin (Švéd./Ragde Eiendom) 1095, ...28. Pliska (ČR/Silvini Madsjus) 255, 35. Řezáč 197, 37 Šrail (ČR/Vltava Fund) 171.

Ženy: 1. Korsgrenová (Švéd./Ramudden) 5:50:10,1, 2. Fletenová (Nor./Koteng) -3,6, 3. Murudová (Nor./Kaffebryggeriet) -19,8, ...8. Smutná (ČR/eD system Bauer) -7:27,3, 15. Moravcová -39:15,9, 18. Hujerová (obě ČR/Slavia pojišťovna) -1:17:34,6.
Konečné pořadí (po 8 závodech): 1. Korsgrenová 1820, 2. Dahlová (Švéd./Ramuden) 1330, 3. Fletenová 1295, 4. Smutná 850, ...16. Grohová (ČR/Silvini Madshus) 414, 20. Hujerová 344, 21. Moravcová 326.