Vidím to optimisticky, říká šéf písecké házené po změnách v klubu

ŠÉF. Rudolf Žaba je dětským lékařem. V házené je lékařem píseckého oddílu. V roce 2008 se stal prezidentem oddílu. Patří k činovníkům, kteří ve sportu pracují zadarmo a ve svém volném čase | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

6 2011
Písecká házená prochází změnami. Nejsou ale tak výrazné, pokud se týká kádru. Po třech letech však odešel kouč Jan Salač. Nahradí jej kmenový trenér klubu Jan Slavík, který mu asistoval.

O tom všem hovoří prezident oddílu házené při TJ Sokol Písek Rudolf Žaba. Lékař pediatr, který se kolem sportu točí od dob studií. Píseckou házenou vede od roku 2008 a je stále i lékařem týmu. Je mu 65 let. Vrací se k minulé sezoně, která byla pro píseckou házenou průlomová.

"Jen Slavia se za celou dobu dostala v evropských pohárech do semifinále," připomněl největší klubový úspěch tuzemské házené. Písek mohl hrát semifinále Vyzývacího poháru letos. Byl hodně blízko.

Co říkáte končící sezoně?
Hodnotil bych ji ze dvou pohledů. Jednak jsme doma hráli interligu a Český pohár. Pak jsme se představili i v evropské klubové soutěži, Vyzývacím poháru.

Výsledky často nebyly špatné. Například v Českém poháru jste byli ve čtvrtfinále.
V Českém poháru jsme měli v boji o postup do semifinále hodně těžkého soupeře. V té době to byla neporazitelná Slavia. Doma jsme ji trochu potrápili, ale do semifinále jsme nešli.

Co interliga? Tam jste nakonec o tři body nepostoupili do play-off.
Letos jsme se tedy do play-off mezi čtyři nejlepší celky z Čech a Moravy nedostali. Postup nám o málo utekl. Do poslední chvíle jsme se o čtvrté místo přetahovali s Olomoucí. I když jsme ji porazili doma i venku a postup se zdál reálný, zklamali jsme v lovosické hale v utkání sMostem. Tam jsme ztratili naděje na postup. Některé body jste ztratili zbytečně. I když tak je to vždycky. V Šaľe jsme vedli ještě pár vteřin před koncem. Kdyby holky míč někam zahodily, nemohla to být remíza. Takových zbytečně ztracených bodů bylo více. Třeba v Partizánském, v Trenčíně.

Hráli jste potom o páté místo.
Tam už o nic nešlo. První čtyři zápasy jsme vyhráli, ale pak jsme znovu prohráli v Lounech s Mostem a při rovnosti bodů rozhodly vzájemné zápasy o tom, že pátý skončil Most. V české části ligy jsme skončili šestí a po základní části celé soutěže jsme byli devátí. Uhráli jsme 24 bodů. Bylo to nejvíce v šestileté historii, co mezinárodní soutěž hrajeme.

Vyzývací pohár se týmu povedl.
Naši účast považujeme za velice úspěšnou. Po postupu do třetího kola vminulé sezoně jsme byli tentokrát nasazení do osmifinále, odkud jsme po dvou výhrách s ABU Baku doma postoupili do čtvrtfinále. Podařilo se nám dostat do Písku Baku na oba zápasy. To byl také náš velký diplomatický úspěch.

Pak jste hráli s Nizozemkami z Handball Akademie.
Po nerozhodném výsledku v hale soupeřek (26:26) doma náš tým prohrál a do semifinále se nedostal. Byl by to i tak historický úspěch. Jen Slavia se za celou dobu dostala v evropských pohárech žen do semifinále. Jinak žádný český tým tak vysoko nebyl.

Nebyli jste daleko postupu. Váš tým doplatil na cesty v utkání doma, které prohrál.
Jsme nadmíru spokojeni. Propagovali jsme úspěšně město Písek i českou klubovou házenou.

Na druhou stranu vám start v evropské klubové soutěži vzal hodně sil. Kádr tak široký nemáte. Na hráčky dopadla únava.
Zřejmě jsme podcenili, že prakticky celou druhou polovinu sezony jsme vinou zranění odehráli sminimálním počtem osmi hráček. Hráli jsme tři soutěže a dost jsme cestovali. Nemáme profesionálky, ale většinu kádru tvoří studentky. Jsou na školách v Praze a v Českých Budějovicích. Všechny do Písku dojížděly na přípravu třikrát týdně. Navíc jsme hráli několikrát jako v anglickém týdnu, tedy ve středu i o víkendu. A přednost má pro hráčky vždy studium.

Vám vyšla i příprava na sezonu. To hrál podle výsledků váš tým výborně.
Vyhráli jsme dva dobře obsazené přípravné turnaje v Olomouci i v Otrokovicích, kde byly celky i z interligy a další ze zahraničí. To do nás vlilo optimismus. Ale pokud pak byl tým pod stresem, nepodával takové výkony, na které měl.

Doma hrával často dobře.
U nás v písecké obloukové hale se soupeřky přesvědčovaly, že se jim tu bude těžko vyhrávat. Třináctým hráčem bývali naši skvělí diváci, kteří chodili v hojném počtu a povzbuzovali naše hráčky.

U týmu skončil trenér Jan Salač. Jistě jste vyhodnotili tři roky jeho působení ve vašem oddíle.
Jeho práci hodnotíme velice kladně. Házenou u nás pozvedl. Rozloučili jsme se jako dobří kamarádi. Naznačil také, že by se jednou do Písku mohl vrátit. Odchází do Liberce, kde bude trénovat ženy v první lize.

Kdo ho nahradí?
Jan Slavík, který byl Salačovým asistentem a také trénoval starší dorostenky. Získal s nimi v první lize starších dorostenek bronzovou medaili. Předtím vedl mladší dorostenky. Je i asistentem trenéra Krejčíka u české reprezentace dorostenek.

O vaše hráčky je jistě zájem v klubech, které mají více peněz.
Je. Nabídky přišly z klubů, které mají rozpočty někde jinde. Zajímalo se například Veselí, které se chtělo posílit také pro evropské klubové soutěže. Ceníme si, že hráčky od nás nedocházejí, ale hrají dál za Písek.

Rozšíříte kádr celku z interligy? Ukázalo se, že byl dost úzký. A která hráčka odejde?
Jednáme o hostování hráček a některé dorostenky přejdou do kádru žen. Odchází jen Salačová.

Největší oporou je výtečná střelkyně Iveta Luzumová.
Iveta Luzumová si prodloužila studium o bakalářské. Studuje na Vysoké škole ekonomické v Praze. Bude za nás hrát i v příští sezoně. Také další hráčky máme pod smlouvou. V následujícím ročníku interligy bychom si přáli, aby prodaly to, co se naučily. Když nebyly ve stresu, hrály úplně jinou házenou, než když byly pod tlakem a musely vyhrát.

Jaký je rozpočet oddílu?
Patříme mezi kluby s nejnižším rozpočtem v interlize. Nemůžeme se ani srovnávat s kluby ze severu, zMostu a z Poruby, které hrály interligu první sezonu. Nebo s kluby z Veselí nad Moravou, ze Zlína nebo Olomouce. Samozřejmě ani se Slavií. Na sezonu máme rozpočet 1,6 milionu korun. (V minulé sezoně uváděla například Házená Jindřichův Hradec částku 1,5 milionu korun na sezonu.). V uvedeném rozpočtu byl i evropský pohár, který jsme hráli.

Takže pokrýváte nejzákladnější náklady na trenéra a cesty.
Přesně tak. Hráčky dostávají minimální odměny. Vypočítává se koeficient účasti na trénincích. Když vyhrají, dostanou i nějakou korunu jako prémie. Jinak pracujeme všichni zadarmo a musíme počítat s každou korunou.

Ten rozpočet je opravdu nízký.
Je. Musíme hráčkám i trenérkám a trenérům poděkovat za to, že jsou všichni patrioty Písku a písecké házené. V této době není jednoduché podobně udržet takový kolektiv.

Od písecké radnice jste nedávno dostali 250 tisíc korun.
Je to takzvaná systémová podpora sportu. Loni vyplacená nebyla, protože se řeklo, že nikdo tady nedosahuje takových úspěchů, které by si zasloužily tyto peníze. Žádali jsme o ni letos a bude vyplacena mimořádně. Za úspěch, který jsme dosáhli hlavně v evropském poháru.

Co vám kromě finančních prostředků nejvíce chybí?
Stále se nám nedaří zajistit generálního sponzora. Přitom by se mohl zviditelnit i při našich startech v mezinárodních utkáních. Jsme vděční za každou korunu, kterou dostaneme. Ať už je to z písecké průmyslové zóny, nebo například od ČSAD Jihotrans, který nám zajišťuje dopravu na interligu.

I mladé hráčky Sokola Písek jsou v republice vidět.
Dosáhli jsme i tady několika úspěchů. Starší dorostenky byly třetí v republice. Vedli je trenéři Slavík a Baumruk. Mladší dorostenky připravuje trenér Keclík. Dosáhly na stříbro.

Tam jste sahali po titulu.
Vyhrály skupinu v Čechách a ve finále vedly s Olomoucí doma i o pět branek. Prohrály ale o gól a v Olomouci už se jim nepovedlo finálovou sérii otočit. Podlehly tam o čtyři branky a byly druhé. Starší žákyně prošly celých pět kol své nejvyšší soutěže a teď hrály celorepublikové finále v Ostravě. (Skončily poslední, šesté. Jejich výsledky jsou na předcházející straně B5 ve výsledcích.)

To jsou tedy další úspěchy. Patříte k nejlepším tuzemským klubům ve výchově mladých házenkářek.
Výsledky mládeže u nás jsou jistě pozoruhodné i proto, že nemáme žádné středisko SCM. A trenéři a vedoucí týmů u nás pracují zadarmo. Jejich práci neustále zdůrazňuji, protože najít při své práci čas na tréninky a cestovat o víkendech na zápasy, to je velké obětování.

Vaše mladší dorostenky byly v lize mladších dorostenek také ve formě, i když jim titul o pár branek ve finále s Olomoucí unikl.
Mladší dorostenky budou hrát nyní na velkém mezinárodním turnaji v Düsseldorfu v Německu. Věříme, že mohou uspět a myslíme i na medaili. Přitom tam hrají týmy nejen z Německa, ale i z Nizozemí, Francie, Rumunska, kde je výborná Valcea. V naší kategorii bude hrát 20 týmů. Bude to náročný turnaj od pátku do neděle. Minimálně sedm utkání.

Kolik máte v oddílu trenérů?
Deset. Jan Slavík, Josef Keclík, Miroslav Baumruk, Arnošt Raník, Michal Horák, Pavel Rutta, Terézia Bartošová, Barbora Kottová, Petra Hachová a Eva Veselá. Ceníme si i práce dalších činovníků kolem našich týmů.

Jak je to u vás s halou?
Patříme pod Sokol Písek, kterému patří hala. Co od něj dostaneme z prostředků České obce sokolské, to prakticky vracíme za poplatky za halu.

Jaká bude příští sezona vašeho týmu žen? Jak se na ni díváte?
Celkem optimisticky. Nebudeme si dávat nějaké velké cíle. Když naše hráčky hrají ve stresu, nepředvádějí to, co v nich je. Pod trenérem Salačem se naučily hodně. Teď by to měly prodat. I když sezona bude náročná.

Znáte už všechny příští soupeře v interlize?
Z první ligy na Slovensku postoupila Bytča. S tou jsme hráli na turnajích a je porazitelná. Otrokovice sice měly zájem hrát interligu, protože byly v první lize na řadě za středisky Slavie a Zlína, ale nakonec podle posledních informací v interlize zůstane Házená Jindřichův Hradec. Právo postupu mají první dva celky první ligy. Otrokovice byly třetí.

Nejčtenější

Bylo by snad lepší zemřít. Totti oplakává den, kdy opustil AS Řím

Francesco Totti na tiskové konferenci v Coni Palace v Římě oznamuje svůj odchod...

Ta láska neměla vyprchat nikdy. Ale skončila. „Jako bych umřel. Doufal jsem, že tenhle den nikdy...

Jablonec do Arménie, či Makedonie. Boleslav do Kazachstánu, nebo Gruzie

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Jablonečtí fotbalisté ve 2. předkole Evropské ligy narazí na soupeře z Arménie, nebo Severní...

Kristýna Plíšková zaskočila sestru Karolínu, teď vyzve Strýcovou

Kristýna Plíšková (vpravo) porazila v Birminghamu své dvojče Karolínu.

Souboj dvojčat Plíškových na trávě v Birminghamu vyhrála Kristýna, světovou trojku Karolínu zdolala...

Slavia začne ligu ve Zlíně, pak hned do Teplic. Sparta hraje dvakrát doma

SLÁVA V EDENU. Slávističtí fotbalisté vystoupali na podium a začali křepčit s...

Slávističtí fotbalisté zahájí cestu za obhajobou titulu ve Fortuna lize dvěma zápasy venku. Na úvod...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

VIDEO Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal...

Další z rubriky

Zvládnout bosenskou tečku. Až pak házenkáři oslaví postup na Euro

Ondřej Zdráhala střílí v utkání s Běloruskem.

Vyhrát ještě poslední zápas a zajistit si první místo v kvalifikační skupině, které jim zajistí...

Galia zvažoval konec kariéry, nakonec ještě bude chytat na ME

Brankář českých házenkářů Martin Galia.

Házenkářský brankář Martin Galia po lednovém evropském šampionátu ukončí profesionální kariéru....

Házenkářem roku se stal Galia, mezi ženami je jedničkou Luzumová

Martin Galia na tiskové konferenci.

Reprezentační brankář Martin Galia se podruhé v kariéře stal nejlepším českým házenkářem roku. Mezi...

Najdete na iDNES.cz