Česko - Francie: Jan Filip se raduje z branky do sítě Francie

Česko - Francie: Jan Filip se raduje z branky do sítě Francie | foto: Radek Miča, MAFRA

Tlak maďarských fanoušků ustojíme, říká před klíčovou bitvou Filip

  • 1
Wiener Neustadt (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Souboj o vše před extrémně bouřlivou kulisou. Na házenkářském Euru čeká na Česko náročný test: aby postoupilo ze základní skupiny, musí dnes od 20.15 porazit Maďarsko, které požene několik tisíc divokých a hlavně pořádně hlasitých fanoušků. „Maďarům můžou pomoci, ale věřím, že to ustojíme,“ říká Jan Filip.

Zkušené pravé křídlo by znovu mělo patřit k oporám národního týmu vedeného koučem Martinem Liptákem. "A navíc: my zase věříme našim fanouškům," nebojí se Filip maďarského kotle.

Už máte za sebou hodně šampionátů, vymyká se maďarská podpora z hlediště tomu, co jste na nich dřív zažil?
Hlavně musím říct, že jsme většinou základní skupiny hrávali před prázdnou halou, tedy pokud člověk nenarazí na pořadatelskou zemi. Maďaři to sem mají velice blízko, proto je jich tu tolik. Mají velikánskou podporu, ale my jsme ji taky měli super.

Stačíte z hřiště vnímat české vlajky?
Určitě, naši fanoušci nás podporovali v obou zápasech. Jak v tom prvním, když jsme proti Španělsku vyhořeli a oni na nás přesto nezanevřeli, tak proti Francii. To nám strašně moc pomohli k tomu, abychom se vrátili do zápasu.

Utkání začíná ve 20.15 a hlavní část české přípravy budou znovu tvořit dvě taktické porady. Vyhovuje vám tento režim, kdy se víc soustředíte na taktiku a tolik netrénujete?
Řekněme si to otevřeně: já tyhle tréninky nikdy neuznával. Když tady hrajeme každý den zápas, není to přece už o trénování. Myslím, že většina z nás je nepotřebuje a pokud ano, dá se to udělat individuálně a protáhnout se na hotelu, nemá cenu tahat celý tým do haly, cestování akorát bere sílu. Lepší je mít klid.

Takže je dobře, že jste v rámci skupiny měli jen včera večer lehký trénink a nic víc?
Je toho dost, nejde o Euro ve fotbale, kde máte mezi zápasy čtyři dny volna a můžete trénovat, my tu hrajeme skoro denně. O trénování to bylo předtím, teď je to o hraní. Člověk potřebuje sílu, musí je šetřit a ne je vydávat vniveč třeba cestou.

Trenér Lipták na taktické porady u videa hodně sází. Není jich až moc? Jak je snášíte?
Upřímně - dřív jsme to brali možná trochu za trest, když bylo videa moc. Ale teď chápeme, že je dobré vidět sebe i soupeře, je to smysluplné a pro nás strašně důležité. Navíc se většinou koukáme jen na poločas, když je video moc dlouhé, pozornost jde dolů.