Plzeňský házenkář Ondřej Šafránek při střelbě - ilustrační foto.

Plzeňský házenkář Ondřej Šafránek při střelbě - ilustrační foto. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Házenkáři Karviné jsou extraligovém finále, Plzeň udolala Zubří

• 2
Ve žhavé semifinálové sérii, jejíž průběh ovlivňují rozhodnutí funkcionářů, se po třetím utkání ujali vedení 2:1 házenkáři Plzně. V domácím prostředí udolali Zubří 24:22 a od postupu do extraligového finále je dělí jedno vítězství. O titul si po osmi letech zahraje Karviná, která na půdě Lovosic zvítězila 38:33 - sérii ovládla 3:0.

Plzeň v týdnu neuspěla s protesty proti výsledku druhého zápasu a její původně anulovaná porážka nakonec po odvolání zůstala v platnosti.

Vítěz základní části ze Zubří dlouho držel vyrovnanou partii především zásluhou Doudy, který byl s osmi brankami nejlepším střelcem zápasu.

V nervózním závěru Ivančev neudržel nervy a za oplácení uviděl 13 minut před koncem červenou kartu. Hostům se však nepodařilo vyrovnat, ani když odvolali gólmana.

Čtvrtý zápas se bude hrát v neděli znovu v Plzni a domácí si v něm mohou zajistit postup do finále.

„Žádná euforie není na místě. Udělali jsme jen další krok a potřebujeme ještě jeden. A víme, že ten poslední bývá nejtěžší. Ale věřím, že se kluci zkoncentrujou a tu sérii ukončíme v Plzni,“ uvedl na webu Západočechů trenér Michal Tonar starší.

Karviná dvakrát vyhrála v domácím prostředí a ani dnes nedala soupeři šanci. Lovosice bez nejlepšího extraligového střelce Jiřího Motla, který se zranil ve druhém utkání, vedly naposledy v deváté minutě 5:4. V poločase už prohrávaly o tři branky a v utkání bohatém na góly se marně snažily ztrátu zlikvidovat.

Ve skupině o 5.-8. místo sice Dukla Praha prohrála s Frýdkem-Místkem o tři branky 27:30, ale v soupeřově hale předtím zvítězila o čtyři, takže bude hrát s Jičínem o 5. místo.

Frýdek-Místek se utká o sedmou příčku s Kopřivnicí. O postupujícím rozhodla Kastnerova střela dvacet sekund před koncem.

Extraliga házenkářů - play off

Semifinále - 3. zápasy:
Plzeň - Zubří 24:22 (10:9)
Nejvíce branek:
Šafránek a Ivančev po 5, Poloz 5/3 - Douda 8, Klíma 5, Šustáček 3. Stav série: 2:1.

Lovosice - Karviná 33:38 (16:19)
Klimt 9, Malý 5, Jelínek 3/1 - Zbránek 11, Nedoma 8, Monczka 7/3. Konečný stav série: 0:3.

O 5. až 8. místo - 2. zápas:
Dukla Praha - Frýdek-Místek 27:30 (13:15)
Mubenzem 6, Kastner 5/1, Blecha, Reichl a Šůstek po 4 - Kocich 7/1, Strack 6, Petrovský 5. První zápas 31:27, postupuje Dukla.

Dukla bude hrát o 5. místo s Jičínem, Frýdek-Místek se utká o 7. místo s Kopřivnicí