NOVÉ VÝZVY. Martin Šetlík začne svou čtvrtou sezonu v roli hlavního kouče Plzně, kterou loni dovedl k titulu.

NOVÉ VÝZVY. Martin Šetlík začne svou čtvrtou sezonu v roli hlavního kouče Plzně, kterou loni dovedl k titulu. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Na Italy začnu myslet až po Karviné, tvrdí plzeňský kouč Šetlík

  • 1
Pod „křídly“ má na startu nové sezony stejný tým jako před rokem. Tým, který po dlouhých 15 letech vrátil do Plzně český házenkářský titul. Bývalý reprezentační pivot Martin Šetlík, trenér mistrovského Talentu M. A. T., ale pocit přesycenosti nevnímá.

„Oslavy jsou dávno za námi, teď je tady nová výzva. V nové sezoně nás čeká jiný systém. Úplně se mi nezamlouvá, na play-off česká házená podle mě není stavěná. Ale zase platí, že je stejný pro všechny. Pro nás je základ být v elitní osmičce, která půjde do vyřazovací části. A důležité bude začít play-off doma,“ plánuje 45letý Šetlík.

Už dnes Plzeň s předstihem vstoupí do extraligy předehrávkou prvního kola v Karviné. Hned o víkendu totiž Talent čekají v domácí hale dva zápasy kvalifikace EHF Cupu proti italskému Bolzanu.

Cítíte se před startem extraligy jako největší favorit na titul?
Chceme ho obhájit, tím se netajíme. Ale znovu bude nejvyšší soutěž ohromně vyrovnaná a na medaili myslí hodně týmů.

Koho tedy vy řadíte mezi největší adepty na zlato?
Plzeň, Hranice, Zubří a Karvinou. Že jsem dal nás na první místo neznamená, že to tak opravdu bude seřazené (smích). Do boje promluví i Brno a uvidíme, jak sezonu zvládne Dukla. A zapomenout nesmíme ani na Lovosice.

Los 1. části extraligy

dnes 1. kolo: Karviná - Talent Plzeň (18)
NE 14. září 2. kolo: Talent Plzeň - Přerov (10.30)
SO 20. září 3. kolo: Zubří - Talent Plzeň (18)
NE 28. září 4. kolo: Talent Plzeň - Brno (10.30)
SO 4. října 5. kolo: Litovel - Talent Plzeň (17)
NE 12. října 6. kolo: Talent Plzeň - Zlín (10.30)
NE 19. října 7. kolo: Hranice - Talent Plzeň (10.30)
NE 26. října 8. kolo: Talent Plzeň - Dukla Praha (10.30)
ST 5. listopadu 9. kolo: Lovosice - Talent Plzeň (18)
NE 9. listopadu 10. kolo: Talent Plzeň - Jičín (10.30)
NE 16. listopadu 11. kolo: Frýdek-Místek - Talent Plzeň (17)

Pozn.: Oficiální časy se ještě mohou měnit kvůli TV přenosům či aktuální situaci v městské hale na Slovanech. Do konce roku 2014 se ještě odehraje pět odvetných kol základní části extraligy, od 21. 12. do 7. 2. je reprezentační pauza.

Pojďme k Plzni. Jak je úřadující mistr na sezonu nachystaný?
Máme za sebou šest týdnů přípravy včetně soustředění v Žinkovech. Co jsme měli v plánu, to jsme splnili. Jedinou kaňkou byla série zranění, která nás limitovala. Ale zdravotní stav se lepší, v Karviné už budou k dispozici spojka Tonar a pivot Petrovský. Jediný otazník visí nad Vinkelhöferem. Ten přijel z akademického mistrovství světa s pochroumanými vazy v koleni, teprve začal s tréninkem.

V přípravě jste se utkali výhradně se zahraničními celky - z Německa, Švýcarska, Francie či Lucemburska. Jak se to osvědčilo?
Zvolili jsme je záměrně. Chtěli jsme, aby si hráči osahali jiné styly, jiné systémy. I kvůli tomu, že s evropskými poháry Plzeň dlouhá léta nemá zkušenosti.

Na druhou stranu pět zápasů jste čekali na výhru. Nebojíte se, že týmu to sebralo sebevědomí?
Ne. Pro mě bylo milým překvapením, že jsme proti všem soupeřům herně obstáli. I v postupném útoku, kde jsme dříve měli mezery, jsme je dokázali přehrávat. Jediným problémem byla úspěšnost střelby. Tu musíme zlepšit.

Řekl si někdo z hráčů, kteří v minulé sezoně tolik nenastupovali, o větší prostor na hřišti?
Pokrok je znát u gólmana Karla Šmída, v přípravě předváděl výborné výkony. Velmi slušně se jeví na spojce Martin Loskot. Z opor měl dlouho výtečnou formu Petr Linhart, prosazoval se i střelecky. Až v závěru přípravy se u něj trochu projevila únava.

Loni byla největší devizou Talentu precizní obrana se spolehlivým brankářem Motlíkem. Bude to znovu hlavní zbraň Plzně?
Musíme hrát dobře ve všech fázích hry. Všichni viděli, že doménou je defenziva, vyzdvihovala se spolupráce obránců s Radkem Motlíkem. Ale i v rychlém protiútoku jsme loni patřili k nejlepším. Věřím, že letos k tomu přidáme i lepší postupný útok.

„Musíme hrát dobře ve všech fázích. Věřím, že letos k tomu přidáme i lepší postupný útok.“

Martin Šetlík, kouč plzeňských házenkářů

Ve středu hrajete v Karviné, o víkendu proti italskému Bolzanu v EHF Cupu. Necháte kvůli poháru někoho v lize odpočívat?
To ani nejde, kádr není tak široký. A nevidím problém v tom, abychom všechny tři zápasy zvládli odehrát v plné sestavě.

Kolik informací jste dokázali sehnat o italském soupeři?
Máme video z finále italské ligy. Ten tým není úplná evropská špička, ale to neznamená, že jsme favority. Nesmíme nic podcenit. Jsou tam tři Chorvati, pár italských reprezentantů...

Jaký styl se dá očekávat?
Není tam žádný vyložený střelec z dálky, spoléhají na kombinaci. Ale já hlavně hráčům dva týdny vštěpuji do hlavy, že víkend neexistuje. Nejdřív je před námi start extraligy v Karviné, na Italy začnu myslet až ve čtvrtek.