Filip Jícha při střelbě ve vítězném utkání proti Slovincům

Filip Jícha při střelbě ve vítězném utkání proti Slovincům | foto: AP

Na házenkářském Euru září český obr Jícha. V čem je jeho síla?

  • 16
Dostane míč, vezme ho do jedné ruky, rozběhne svých 200 centimetrů a 100 kilogramů, vyšvihne se do vzduchu a brankář se jen otáčí a loví balon ze sítě. Filip Jícha, česká superstar. Jakkoli házenkáři sázejí na tým, těžko by na Euru postoupili ze skupiny, kdyby Jícha v pátek nedal Maďarům 14 branek. A to jej celý zápas bránili osobně!

"Předtím nebyl v optimální formě, ale s Maďary podal fantastický výkon," uznal kouč reprezentace Martin Lipták. Jícha se díky tomu stal po základních skupinách nejlepším střelcem šampionátu.

A stejné to bylo v neděli proti Slovincům. Jícha 12 trefami svou pozici kanonýra Eura jen potvrdil.

Jeho síla spočívá doslova ve všem. "Filip umí bránit, táhnout rychlý útok, tvořit hru, střílet. Takových typů moc nenajdete, u hvězd většinou převažuje jedna činnost," říká bývalý reprezentační kouč Pavel Pauza.

Jícha na Euru

Španělsko 25:37
Jíchu výtečně bránil "osobkou" defenzivní specialista Tomas. Přesto nastřílel 8 branek, 4 ze sedmiček.


Francie 20:21
Moc se snažil, ale... "Přemíra snahy někdy může škodit," přiznal. I tak byl se 6 góly nejlepším českým střelcem.


Maďarsko 33:26
Galakoncert! Jícha si připsal 14 tref, byl k nezadržení a k tomu všemu přidal i skvělý výkon v obraně.


Slovinsko 37:35
Další výjimečný výkon. Slovinci od osobní obrany brzy upustili a Jíchovi to svědčilo, připsal si 12 branek.

Jícha sbírá docenturu z házenkářské profesionality v německém velkoklubu z Kielu, s nímž byl dva roky po sobě ve finále Ligy mistrů. "Tam udělal obrovský pokrok s obranou. To ho vyšvihlo do top ten světových hráčů," soudí Pauza.

Je vůdcem týmu – můžete si třeba všimnout, jak v oddechových časech spoluvytváří taktiku týmu. Brankář Martin Galia po výhře nad Maďary popisoval: "Filip mi řekl, ať mu pořád hážu balony na půlku, po každém zákroku, po každém gólu." A z takových situací dal pak Jícha několik důležitých branek.

Jícha je dobrý vůdce a ještě větší profesionál. Po odpovědích v němčině pro zahraniční média se přesune k českým novinářům a v propoceném dresu se snaží přemýšlet o otázkách, nemluvívá v klišé. Na tiskových konferencích nečeká na překladatele a bere si slovo v angličtině.

A hlavně – dává góly, spoustu gólů. "Přitom je na něj na Euru obrovský tlak," říká Lipták. I tak rozhodl kanonádou s Maďary o postupu. "Abychom vyhrávali, naši top hráči musí prostě podávat top výkony," ocenil jej spoluhráč Daniel Kubeš.

Jícha je komplexní sportovec a velká postava světové házené. Chybí mu už "jen" drobnosti: vyhrát s Kielem Ligu mistrů a hlavně prorazit s českou reprezentací. Která by bez Jíchy o úspěších mohla jen těžko snít. Díky Jíchovi je teď blízko nejlepšímu umístnění posledních let.

Může se lepšit už jen v psychice, říká o jíchovi trenér Pauza

Pavel PauzaFilipa Jíchu si pamatuje už z dob, kdy dnešní hvězda národního týmu ještě hrála za plzeňské dorostence. "Už tehdy se o něm mluvilo," říká Pavel Pauza, bývalý trenér národního týmu. Podle tréninků i velkých turnajů může dobře hodnotit, v čem je Jíchova výjimečnost.


Měla česká házená v poslední době větší příslib do budoucna, než je Filip Jícha?
Za velkou naději platit třeba Milan Stöhr, který skončil ve Španělsku. Neříkám, že neprodal talent, spíš ho odsunulo zranění. Ale Filip byl už v mládí výjimečný, určitě se vymykal.


Má nějaký svůj copyright, něco, co jiní neumí? Třeba že si v protiútocích bez problémů zpracovává míč jen jednou rukou?
To ovládá víc hráčů. Kdybych měl něco vypíchnout, tak to, že je schopný z jediného kroku rychlým švihem vystřelit a ty rány mají razanci i umístnění. To je něco, co jej opravdu zdobí.


Má se v čem lepšit?
Myslím, že teď už je to hlavně otázka psychiky. Nachází se v optimálním věku, to, co měl nahnat, už nahnal. Teď půjde spíš o to, jak dlouho bude schopný v hlavě pracovat na tom, aby to udržel.


Je asi bez debat, že je dnes nejlepším házenkářem v Česku. Třeba jeho spoluhráč Daniel Kubeš o Jíchovi ale už řekl i to, že je podle něj nejlepším domácím hráčem historie. Souhlasil byste se tím?
To ne, to bych si nedovolil říct. Je třeba připomenout, že tu byly generace, které vyhrávaly mistrovství světa. Jasně, dneska je házená jinde, ale do takových srovnání bych nezabředal.