Aféra dál bobtná. Komisi ČOV prověří u Pohlmanna ombudsman

Josef Pohlmann v dresu Litovle. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

2 2015
Český svaz házené (ČSH) pochybuje o nestrannosti rozhodčí komise Českého olympijského výboru v případu házenkáře Josefa Pohlmanna. Argumentuje propojením Pohlmannova právníka Jana Šťovíčka s několika členy komise, která se případem nedokončené dopingové kontroly litovelského hráče bude zabývat. Český olympijský výbor (ČOV) i Šťovíček to odmítají.

„Olympijský výbor je transparentní instituce, a proto oslovíme ombudsmana ČOV s žádostí o posouzení této záležitosti,“ uvedl mluvčí olympijského výboru Alexandr Kliment.

Házenkářský svaz potvrdil Josefu Pohlmannovi dvouletý trest za roztrhání protokolu a předčasné opuštění dopingové zkoušky po tom, co odevzdal několik vzorků moči, jež však byla příliš řídká. Litovelský hráč se po dohodě s právníkem odvolal k rozhodčí komisi.

Svaz poukazuje na to, že její předseda Trojan je zároveň s Janem Šťovíčkem spolumajitelem advokátní kanceláře KŠD Legal a další člen komise Martin Procházka v ní několik let působil jako advokátní koncipient. Navíc má mít Šťovíček spojení i na Jana Morávka. „Podle našich informací byl členem rozhodčí komise zvolen na základě návrhu Jana Šťovíčka nebo někoho z jeho přátel,“ stojí v prohlášení ČSH.

„To je lež. Pana Morávka osobně neznám a do rozhodčí komise jsem ho nenavrhoval. To může učinit pouze člen ČOV, což nejsem. Vazbu mám pouze na Lukáše Trojana, který se z případu vyloučil. Martin Procházka působil v KŠD před mnoha lety jako koncipient. V současné době pracuje již dlouho na fotbalové Spartě a nepůsobí v advokacii,“ reagoval právník Jan Šťovíček.

K osobě Martina Procházky dodal: „Sportovní právo je úzký obor, proto se zákonitě potkáváme u některých případů. Já jsem například předseda Sboru rozhodců FAČR, takže může teoreticky nastat opačná situace, kdy já budu soudit a on bude zastupovat. To je ostatně běžné i v komerčních arbitrážích u rozhodčích soudů. Ale to je vše, žádné vazby na sebe nemáme,“ vysvětlil.

Vyloučení předsedy rozhodčí komise Lukáše Trojana z případu potvrdil i ČOV. „Senát zabývající se případem bude sestaven ze zbylých členů komise. Ještě však nebyl ustaven,“ uvedl Kliment.

Házenkářský svaz také poukazuje na to, že Šťovíček je zároveň členem Výkonného výboru ČOV a předsedou Legislativní rady ČOV, a také, že KŠD Legal je dodavatelem právních služeb pro olympijský výbor. „Z etických důvodů není jistě ideální, aby právní zástupce sportovce obviněného z porušení antidopingových předpisů, který je zároveň vysoce postaveným funkcionářem ČOV, měl zcela zjevný vliv na rozhodování komise zabývající se odvoláním tohoto sportovce,“ míní prezident ČSH Aleš Pospíšil.

Nezávislost rozhodčí komise však zajišťují stanovy olympijského výboru. „Je volena přímo plénem ČOV, výkonný výbor ani jednotlivé komise, tedy ani Jan Šťovíček, nemají vliv na složení rozhodčí komise ani její agendu. Olympijský výbor je transparentní instituce, a proto oslovíme ombudsmana ČOV Alexandra Károlyiho se žádostí o posouzení záležitosti,“ prozradil mluvčí olympijského výboru.

„Jednoznačně střet zájmů odmítám. Rozhodčí komise je ze stanov ČOV zcela nezávislý orgán na jakémkoliv jiném orgánu ČOV... Byl bych hlupák, kdybych se jakkoliv snažil členy rozhodčí komise ovlivňovat. A KŠD Legal řeší zcela jinou agendu, rozhodčí komisi žádné služby neposkytuje,“ reaguje Šťovíček.

K podobné situaci došlo i loni v případu cyklisty Romana Kreuzigera, kterého také ve sporu s Mezinárodní cyklistickou unií zastupuje Šťovíček, kdy napadl nestrannost komise Gerhardt Bubník. ČOV tehdy pochybnosti o nestrannosti odmítl a řízení označil za transparentní.

„Mrzí mě, že místo toho, abychom se zabývali věcně samotným případem, se zástupci ČSH uchylují ke zpochybňování autority rozhodčí komise. Asi už argumenty došly… Celkově mě to utvrzuje v tom, že náš postup je správný a Josef by měl být osvobozen,“ dodal Šťovíček.

Nejčtenější

Jílkův první den: V kabině jsem cítil energii, hráči musí změnit myšlení

Sparťanský sportovní ředitel Tomáš Rosický (vlevo) a trenér Václav Jílek na...

VIDEO Od května je trenérem sparťanských fotbalistů. Mezi ně do kabiny však poprvé mohl přijít až po...

Vrátil se Kaya, trénuje i Ben Chaim, na cestě je Lischka. Sparta začala

...A DO BOJE!  Vpředu bojuje o míč i střední obránce Semih Kaya, čerstvá posila...

VIDEO Šestatřicet fotbalistů poznává a v nejbližších dnech bude poznávat nový sparťanský trenér Václav...

Mistr posiluje. Slavia získala Hovorku s Holešem, Souček má novou smlouvu

Předseda představenstva fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík (vlevo), záložník...

VIDEO Z jabloneckých fotbalistů Davida Hovorky a Tomáše Holeše jsou slávisté, opačným směrem míří Jan...

Hokejový lazaret v Bostonu. S utajeným zraněním hrál i Pastrňák

Bostonský obránce Zdeno Chára nastoupil kvůli zlomené čelisti do posledních tří...

Kdo může, jde na led. Zdravotním neduhům navzdory. Play off NHL znovu ukázalo, že jsou hokejisté...

Přestává to být legrace, říká o Chomutovu obránce Dietz

Zklamaný chomutovský Stanislav Dietz po prohře s Pardubicemi.

Dluhový příběh nekončí. Většina hokejových Expirátů už sehnala angažmá jinde nebo si ho ještě...

Další z rubriky

Zvládnout bosenskou tečku. Až pak házenkáři oslaví postup na Euro

Ondřej Zdráhala střílí v utkání s Běloruskem.

Vyhrát ještě poslední zápas a zajistit si první místo v kvalifikační skupině, které jim zajistí...

Přestupu do Rumunska nelituji, říká házenkářský brankář Krupa

Ve Vyzývacím poháru si Jakub Krupa zachytal také proti Dukle Praha.

Zahrál si dnes už zaniklý Pohár vítězů pohárů, také Pohár EHF či Ligu mistrů. Největšího úspěchu v...

Házenkáři mají po výhře ve Finsku jistou účast na mistrovství Evropy

Čeští házenkáři po utkání se Slovinskem.

Čeští házenkáři postoupili na mistrovství Evropy. V pátém z šesti zápasů kvalifikační skupiny podle...

Najdete na iDNES.cz