Zahradníček: Taková soukromá investice do sportu tu nebyla od roku 1989

Michal Zahradníček na tiskové konferenci při prezentaci projektu Hraj golf, změň život | foto: Martin Kabát

13 2010
Kampaň "Hraj golf, změň život" je na startu. Za Českou golfovou federaci ji prezentuje její zástupce pro média a komunikaci Michal Zahradníček. Tvrdí, že profit nemusí být nutně vyjádřen penězi.

V první části rozhovoru pro idnes.cz hovoří propagátor myšlenky zdvojnásobit do čtyř let počet golfistů v České republice o jejím vzniku a také o dvojakosti vztahu majitelů golfových hřišť k celému projektu.

Chcete 100 tisíc golfistů. Je to číslo důležité? Je. Nestačí říct, že chceme více golfistů. Co to je více - 60, 70, 150 tisíc? Sto je tam proto, že si myslíme, že je to reálné. Smělý cíl, ale reálný. Nemyslím si, že by to bylo tak, že uděláme všecko možné a nemožné jen proto, abychom dosáhli tohoto cíle. Když se ukáže, že je pro golf životně důležité něco jiného, jsme připraveni to korigovat. Rozhodně nepůjdeme přes mrtvoly, abychom docílili nějakého čísla. Elementárně je cílem naplnit poslání ČGF. Mít dostatečnou členskou základnu pro vrcholový sport, kultivovat prostředí.

V souvislosti s tím číslem jdou ale pochyby. Lidé poukazují na dvojité členství i na to, že mezi registrovanými je značné množství těch, kteří nehrajou. Vždycky když řídíte nějaký tým lidí - a tady je ten tým velmi nekonzistentní - potřebujete tomu dát nějakou metriku, aby se k tomu ti lidé upnuli, aby měli cíl. Sto tisíc je měřitelné exaktní zhmotnění toho cíle.

čtěte také

Ale má také nějakou vypovídací hodnotu? Číslo je nástrojem, nikoli úplným cílem. Jde o to, naplnit vizi ČGF. Není problém eliminovat dvojitá, trojitá členství. Otázka nehrající hráčů nás úplně nepálí. Zhruba ve stejném rozložení jako je to teď, to bude i při 100 tisících. Podobně věková struktura zůstane zhruba stejná.

Jak dlouho pracujete s číslem sto tisíc? Od druhého či třetího zasedání výboru ČGF po loňské konferenci. Začali jsme formulovat vizi a to, jakým způsobem ji naplnit.

Ta myšlenka je ale přece starší. O sto tisíci golfistů hovořil předvolební program Jana Jenčovského, když měl v úmyslu kandidovat na místo prezidenta ČGF. Nakonec kandidaturu stáhl a přijal post viceprezidenta. Byl to on, kdo s tím přišel na půdu ČGF? Ten program jsme dávali dohromady v týmu, Byl v něm Honza, byl jsem v něm i já. Nezastírejme, že šlo o to, dát docela rychle dohromady nějaký program, o kterém jsme neměli možnost přemýšlet do detailů. Věděli jsme, že naším cílem je zvýšit počet hráčů. Aby se tento cíl stal skutečným cílem českého golfu, o to jsme museli ve výboru bojovat. Výbor se skládal ze starých a nových členů a bylo nutné přesvědčit všechny lidi v tom výboru, že ta myšlenka je postavena na reálných základech. Oni říkali: "co uděláte pro to, abychom měli sto tisíc, to přece nemůžeme jen tak vyhlásit..."

A také padala otázka "cui bono". Vlastně se ještě teď diskutuje o tom, kdo z toho bude mít prospěch? Všichni.

Kdo nejvíc? Nevím, jestli se to dá takhle definovat, ten projekt je celospolečenský. Chceme se zasadit o to, aby se děti místo chození za školu věnovaly sportu. Přestože nemají extrémní sportovní nadání. Chceme, aby se golf stal součástí společenské kultury v České republice. Nehledě na to, že to je cíl R&A v St. Andrews. Charitativní projekty tohoto typu jsou velmi silně podporovány ze strany R&A. Proto jsme taky dostali její podporu. Golf má pomáhat překonávat sociální bariéry, to je pro nás strašně důležité, byť o tom nemluvíme nějak intenzivně.

Hraj golf, změň život - tisková konference.

Je to největší investice do českého sportu od roku 1989, která je investována ze soukromých zdrojů. Chceme dokázat napříč společností, že lze tyto věci investovat tímto způsobem, že se nemusíme spoléhat na státní nebo municipální zdroje. Pokud se nám podaří splnit cíle tohoto projektu, budeme usilovat o vybudování veřejných hřišť ve velmi širokém rozsahu, potom bude dopad na společnost ještě větší. Chceme, aby dětí hrálo víc, protože potřebujeme někoho připravit na olympijské hry. A chceme, je to naše povinnost. Takže když se mě ptáte, kdo na tom bude profitovat nejvíc, řekl bych, že společnost jako taková.

Pak je tady ale taková věc jako hmatatelný profit. Na první pohled to vypadá, že z projektu budou nejvíc těžit majitelé, nebo provozovatelé hřišť, protože bude víc platících golfistů. A v druhém sledu pořadatelé nebo promotéři turnajů. Majitelé jsou naopak ti, kteří si myslí, že na tom budou profitovat nejméně. Oni jsou ti, kteří do toho dávají peníze, a budou rádi, když se jim zaplatí náklady. Bylo velmi komplikované, než ČGF přesvědčila majitele a provozovatele golfových resortů, aby do toho šli.

Taky do toho polovina nešla. Není to tedy tak, že majitelé se dělí na ty, kteří nevěří, a ty, kteří dokážou v projektu rozpoznat onen profit? I to je přece zajímavý aspekt. Dnes je v projektu 45 resortů řekněme z nějakých 85 a další, kde čekají, jak ten projekt bude úspěšný. Motivace každého provozovatele je trošičku jiná. Dovolím si tvrdit, že stavět golfová hřiště je veskrze altruistická činnost. Nelze říct, že by se to někomu vyplatilo. Většina těch lidí to dělá z nějakého entuziasmu, chtějí si splnit sen. Ani jejich vstup do projektu není motivován tím, že by chtěli a priori vydělat.

Přeformuluju tedy otázku - jak byste vyvrátil tvrzení, že jde o snahu skupiny lidí, kteří si chtějí pomoci ve vlastním byznysu? Když se podíváte na to, jak projekt vznikal, tak zjistíte, že je to přesně naopak. My jsme nejdříve vše rozpracovali na federaci, následně jsme mluvili s ohromným množstvím lidí z golfových klubů, členů ČGF, objeli jsme všechny regiony, abychom se zeptali, jestli to má pro ně nějaký efekt. Až jako s posledními jsme hovořili s majiteli golfových resortů.

Michal Zahradníček na konferenci České golfové federace v březnu 2010.Oni byli ti, kteří nám mnohokrát vmetli do tváře, jak je možné, že se o tom s nimi nebavíme. A my jsme říkali "počkejte, až to budeme mít připravené, přijdeme za vámi". Pak nám trvalo několik týdnů, spíše měsíců, než jsme přesvědčili majitele, aby do toho šli. To nebyla nějaká neúcta z naší strany vůči nim, nám to takhle přišlo přirozené, protože ČGF je občanské sdružení golfových klubů, nikoli majitelů.

Ale pod čarou té otázky cítím, že se mě ptáte - nemohla to vymyslet ta Ypsilonka, nebo já nevím kdo. Je to tak myšleno?

No... To je čirá spekulace. Ty věci jsou většinou daleko jednodušší, než by se zdálo. Copak si myslíte, že by se majitelé Ypsilonky, nebo třeba CZ golfu nějak intenzivně zabývali tím, jak vytvořit takový projekt, který je vlastně velmi složitý? Ne, tak to nemohlo být.

(Pokračování.)

Nejčtenější

Plzeň porazila Slavii a už jí šlape na paty. Baník nakročil do šestky

Hráči Plzně se radují z druhého gólu v zápase proti Slavii.

VIDEO Fotbalová liga má zápletku, ve šlágru 21. kola druhá Plzeň porazila vedoucí Slavii 2:0 góly...

Výborná česká stíhačka. Vítková je devátá, Davidová se zlepšila o 20 míst

Česká biatlonistka Veronika Vítková na trati stíhacího závodu v Soldier Hollow

Velkou porci české radosti nabídl stíhací závod biatlonistek v Soldier Hollow. Všechny tři Češky si...

Program a výsledky mistrovství světa v alpském lyžování ve Švédsku

Ester Ledecká v kombinačním sjezdu na mistrovství světa v Aare.

Mistrovství světa v alpském lyžování míří do švédského Aare. Šampionát se konalo od 5. do 17....

Američanka Shiffrinová je počtvrté za sebou mistryní světa ve slalomu

Americká lyžařka Mikaela Shiffrinová se raduje z vítězství ve slalomu na...

Americká lyžařka Mikaela Shiffrinová potvrdila díky skvělé druhé jízdě roli slalomové královny a...

Plzeň rozdrtila Pardubice, Kometa přetlačila Třinec, vyhrála i Sparta

Petr Koblasa (vpředu) z Chomutova bojuje o puk před brankou gólmana Sparty...

Hokejová Tipsport extraliga pokračovala v neděli 45. kolem. Plzeň potupila Pardubice na jejich...

Další z rubriky

Golfistce Spilkové úvod turnaje LPGA v Grange nevyšel

Jessica Kordová na US Open

České golfistce Kláře Spilkové se nevydařil vstup ani do druhého turnaje v sezoně LPGA. Na...

Spilková ani na druhém turnaji v Austrálii neprošla cutem

Klára Spilková na turnaji Ladies European Tour v Rabatu.

Golfistka Klára Spilková ani na druhém turnaji LPGA v Austrálii neprošla cutem. Na Australian Open...

Skotský golfista Law rozhodl eaglem na poslední jamce turnaj ve Victorii

Skotský golfista David Law líbá trofej pro vítěze turnaje Vic Open v australské...

Skotský golfista David Law rozhodl takzvaným eaglem na poslední jamce o svém premiérovém vítězství...

Najdete na iDNES.cz