Neděle 8. prosince 2019, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Seriál o golfových pravidlech: etické intermezzo nad maily čtenářů

7 2009
Původně měla v tomto týdnu otevřít nový seriál kapitola I. - Pravidla a tresty. Čtenáři golf.idnes.cz sami rozhodli jinak. Řada z nich vytkla úvodu z minulého úterý, že míchá pravidla a golfovou etiku. Ale ano! voláme z této tribuny. My chceme syntézu, ne rozškatulkování. Jde nám o volné vplutí do světa, který by se tak rád otevřel širšímu publiku, a přece se rád činí jiným a výjimečným.

Pravidla jsou napsána, přeložena a vydána. Fenomenální paměť je nastuduje v plném znění, poučený uživatel ví, kam si v nich má dojít pro pomoc při sporné situaci. Golfová pravidla nejsou specifická tím, že umožňují interpretaci. Jsou mimořádná proto, že dávají prostor dohodě soupeřů, jsou výzvou jednotlivci a jeho charakteru.

Ano, charakter.... Proto není nezbytné přísně oddělovat pravidla od etiky, nebo - jak říká tento vložený díl nového seriálu - od etikety. Krátké video pak naznačí, jaký seriál tento magazín nabídne, a přenese se do Kestřan u Písku, kde vznikal obrazový doprovod. Pobyt na jamkách Prácheňského golfového klubu a stylizace jednotlivých situací daly samy o sobě lekci z chování na hřišti.

Ještě než se začne, a když to skončí

V ideálním případě je golf samoregulující se hra. Ale je mnoho situací, kdy je potřeba samoregulaci trošku podpořit, popostrčit. Zvlášť v dnešní době, kdy se golf stává stále masovějším sportem, kdy už to není jen hra gentlemanů a kdy složení golfistů dost přesně odpovídá vzorku populace.

Etiketa nenařizuje, nezakazuje. Obsahuje doporučení. Za jejich porušení nejsou vypsány trestné rány, nejvyšším trestem za porušování etikety je obecné opovržení, zisk špatné pověsti, která pak na příslušném hráči dlouho drží.

Začíná to příchodem na start: hra v triku bez límečku byla donedávna nepovolena, dnes je leckde tolerována, jinde ji místní pravidla ještě stále přímo zakazují. Džíny jsou na většině hřišť totéž co červený hadr pro býka.

Popřání pěkné hry mezi spoluhráči před startem je samozřejmostí, ale patří do této oblasti stejně jako poděkování za hru po skončení kola. To jsou věci formální, avšak příjemné a povznášející.

Hra není piknik

Na hřišti patří do etikety spousta věcí, z nichž se obecným přijímáním vlastně stávají pravidla. Nepsaná pravidla. Dají se shrnout souslovím "nemá se". Největším a poslední dobou nejvíce diskutovaným prohřeškem je pomalá hra. Pohyb flajtů po hřišti je kolektivní záležitost. Když jeden brzdí, brzdí všechny ostatní. Platí – hraj pomalu, choď rychle. Rodinné pikniky s řízečkem na každé třetí jamce do golfu nepatří.

Hlasité mluvení, výkřiky, přehnané emoce, mlácení holí či nadávky často ruší i dál než spoluhráče v bezprostředním okolí. Totéž pak telefony – jednak zvonění, ale i prodlevy ve hře. Nemluvě o tom, jak mluvení, když se jiný hráč chystá odpálit, může extrémně narušit jeho koncentraci.

Golfová pravidla - pořizování doprovodných fotografií v Kestřanech.

Je tu i systém pohybu flajtu po hřišti: vzájemné neohrožování, nešlapání do dráhy patu, nepředcházení hráčů, kteří ještě neodehráli svůj míček. To jsou nepsané povinnosti se záporkou. Ale je toho víc i kladného - pomoc při hledání ztracených míčů, udržování bezpečného odstupu od předchozího flajtu, upravování drobných poškození travnatých ploch, které hráč způsobí, uhrabání bunkru, do něhož hráč vstoupil.

Patří sem i zdánlivé maličkosti, které ale maličkostmi nejsou – stavění bagů u greenu do směru, kterým se odchází, zapisování výsledků jamky rovnou na greenu. Nechávání míčků na greenu, když spoluhráč patuje, není "hráčské", i když míček neleží přímo v dráze jeho patu.

Kdo vyndává vlajku? Pravidlo na to není, ale má to být ten, jehož míč je nejblíž. V praxi nejčastěji hráč, který je vlajce nejblíž ve chvíli, kdy je míčky všech spoluhráčů ocitly na greenu. A kdo ji dává zpět? Ten kdo první dopatoval.

Bylo by příjemné, kdyby šlo jen o teoretické poznámky a kdyby etiketa fungovala mezi hráči jako samozřejmost. Protože tomu tak není, je etiketa častým tématem klubových setkání, školí se na seminářích, je součástí zkoušek nováčků. Spolu s pravidly.

Autor:
  • Nejčtenější

PROGRAM: Přehled závodů biatlonové sezony 2019/2020

V sobotu 30. listopadu startuje ve švédském Östersundu biatlonová sezona 2019/2020 a o čtyři měsíce později v norském...

Senzace v Lake Louise. Ledecká při prvním startu v sezoně ovládla sjezd

Famózní vstup do sezony! Ester Ledecká hned svůj první start v nové zimě přetavila v nečekané vítězství ve sjezdu v...

Málem jsme obě umřely, říká Davidová o bláznivé jízdě s Puskarčíkovou

To byl ale start do sezony! „Určitě nad očekávání,“ radovala se biatlonistka Markéta Davidová po sprintu v Östersundu....

Fotbalisté jdou zase proti Anglii, na Euru se utkají i s Chorvatskem

Dva zápasy v Glasgow, jeden v londýnském Wembley. Jeden soupeř Anglie ve Wembley, druhý Chorvatsko v Glasgow a třetí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bývalý fotbalista Kolář: Mluvit o smrti by společnosti jedině prospělo

Před Vánoci to bude přesně pět let, co Daniel Kolář, nyní manažer mládeže ve fotbalové Viktorii Plzeň, přišel o...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Sestry Kordovy zářily, ale pro rekordní prémii si došla Kim Si-jong

Nejvyšší prémii v historii ženského golfu 1,5 milionu dolarů získala na finálovém turnaji LPGA v Naples na Floridě Kim...

Spilková se znovu zlepšila, v Marbelle obsadila šestnáctou příčku

Na konečné 16. místo se posunula golfistka Klára Spilková v poslední den turnaje Ladies European Tour v Marbelle. Na...

Spilková při návratu na European Tour bude bojovat o postup

Golfistka Klára Spilková při ojedinělém návratu na Ladies European Tour bude muset zabojovat o postup do finálových...

Larrazábal bojoval s puchýřem, přesto vstoupil do European Tour výhrou

Vstupní turnaj nové sezony European Tour v jihoafrickém Malelane vyhrál španělský golfista Pablo Larrazábal, i když ho...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.

Najdete na iDNES.cz