Neděle 8. prosince 2019, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Seriál o golfových pravidlech - díl XV. Hráč a ti druzí

Sport je nepřítelem dokonalého mejkapu. Tereza s tím bojuje, ostatní by ale radši, aby nepřerušovala hru a nezdržovala. | foto: Martin Kabát

3 2010
Mnohokrát se v seriálu objevila zmínka o turnajích. Než se začneme věnovat dalším herním situacím, nebude od věci si všimnout, co pravidla říkají o hráči. Jakmile zahájí hru, z golfisty se totiž stane hráč. Jako takový má spoustu povinností. Nejvíc právě jako účastník turnaje.

Dalším hráčům ve flightu se říká soupeři, v ostatních druzích golfové hry jsou to spoluhráči. Vyskytují se tam ale i jiné "funkce". Zapisovatel – tuto roli hraje spoluhráč nebo soupeř, který zapisuje hráčovy výsledky do skórkarty.

Ve čtyřhrách se hráčův spoluhráč nazývá partner. Kolem se ještě případně pohybuje nosič, zvaný kedy, kedík, anglicky caddy, caddie. I ten má své povinnosti, jen o nich často moc neví. Ale hráč i jeho nosič odpovídají za svou znalost pravidel!

Podpis je nejdůležitější

Trest pro hráče za jejich porušení může způsobit nesprávným chováním i nosič. Nejčastěji když vyndá hráčův míček z jamky, ale je toho víc. Nosič musí být v každém okamžiku jen jeden. To nevylučuje, že se jich může vystřídat více, ale nikdy neslouží zároveň. Takový případ se rovná dvěma trestným ranám nebo ztrátě jamky. Ihned po zjištění je zapotřebí zjednat nápravu, jinak následuje diskvalifikace.

První a nejdůležitější pravidlo v soutěži hrané s hendikepy: hráč musí zajistit, že na skórkartě je jeho hendikep správně uveden. Zapisovatel píše hráčovy výsledky, po skončení kola hráč podepíše (zapisovatel také) svou kartu a odevzdá ji. Jestliže v té chvíli není na kartě uveden žádný, nebo je tam vyšší hendikep a ovlivní to výpočet výsledku, je hráč diskvalifikován.

Běžné je odevzdání nepodepsané karty. To vede k diskvalifikaci, na kartě se po odevzdání už nesmí nic měnit. Na menších turnajích se to občas toleruje, ale podpis karty je ta největší povinnost hráče vůbec. Za správný zápis na kartě je odpovědný hráč, na zapisovatele nespoléhat nesmí.

Hráč musí po celé kolo zůstat ve stejném flightu, pokud soutěžní výbor neschválí změnu. To v praxi může nastat při spojování neúplných flightů a pro nikoho to nepředstavuje výhodu ani nevýhodu. Většinou se to dělá ke zrychlení turnaje.

Co je a není přerušení

Hráč musí hrát bez zdržování. To může mít spoustu forem, třeba překročení času při hledání míče, pomalé přechody mezi jamkami. Soutěžní výbor může stanovit tempo hry, ale v praxi to tak rigorózně definováno nebývá.

Přestože existují za porušení tohoto pravidla jasně definované tresty, málokdy je rozhodčí tak rozhodný, aby někoho tvrdě popohnal a sankcionoval.

Seriál o golfových pravidlech - odůvodněné přerušení hry.

Hráč smí sám přerušit hru v těchto případech: náhle onemocní, požaduje rozhodnutí o sporné otázce, blíží se bouřka. Přerušení bez důvodu je důvod k diskvalifikaci. Hráč často ztratí motivaci, naštve se na sebe nebo na někoho vedle a opustí hřiště. Diskvalifikace je pak logická a hráč s ní počítá.

Jinak je to v jamkové hře, tam mohou hráči přerušit zápas po vzájemné dohodě a pokud nezdrží ostatní, nejsou diskvalifikováni. Odběhne-li někdo po několika jamkách do blízké klubovny na toaletu, za přerušení hry se to nepovažuje.

Celá stránka pravidla o hráči je věnována postupu při přerušení hry i jejím obnovení soutěžním výborem.

Seriál o golfových pravidlech - hráč musí znát své povinnosti.

(Fotografie byly pořízeny na hřišti Prácheňského golfového klubu v Kestřanech u Písku a v areálu golfového driving range Rohanský ostrov v Praze.)

Autor:
  • Nejčtenější

PROGRAM: Přehled závodů biatlonové sezony 2019/2020

V sobotu 30. listopadu startuje ve švédském Östersundu biatlonová sezona 2019/2020 a o čtyři měsíce později v norském...

Senzace v Lake Louise. Ledecká při prvním startu v sezoně ovládla sjezd

Famózní vstup do sezony! Ester Ledecká hned svůj první start v nové zimě přetavila v nečekané vítězství ve sjezdu v...

Málem jsme obě umřely, říká Davidová o bláznivé jízdě s Puskarčíkovou

To byl ale start do sezony! „Určitě nad očekávání,“ radovala se biatlonistka Markéta Davidová po sprintu v Östersundu....

Fotbalisté jdou zase proti Anglii, na Euru se utkají i s Chorvatskem

Dva zápasy v Glasgow, jeden v londýnském Wembley. Jeden soupeř Anglie ve Wembley, druhý Chorvatsko v Glasgow a třetí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bývalý fotbalista Kolář: Mluvit o smrti by společnosti jedině prospělo

Před Vánoci to bude přesně pět let, co Daniel Kolář, nyní manažer mládeže ve fotbalové Viktorii Plzeň, přišel o...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Sestry Kordovy zářily, ale pro rekordní prémii si došla Kim Si-jong

Nejvyšší prémii v historii ženského golfu 1,5 milionu dolarů získala na finálovém turnaji LPGA v Naples na Floridě Kim...

Spilková při návratu na European Tour bude bojovat o postup

Golfistka Klára Spilková při ojedinělém návratu na Ladies European Tour bude muset zabojovat o postup do finálových...

Golfistka Spilková si na turnaji ve Španělsku polepšila na 27. místo

Klára Spilková zahrála v třetím dnu golfového turnaje Ladies European Tour v Marbelle své nejlepší kolo. Díky třem...

Golfové unikum v Africe. A i vítěz Masters žádá: Povolte nám kraťasy

Úvodní podnik nové sezony European Tour nabídl nevšední podívanou: na rozpáleném hřišti Leopard Creek v Jihoafrické...

TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké
TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké

Bonami vám představuje oblíbené hračky a moderní vychytávky, se kterými nadchnete malé děti i vybíravé teenagery. Ať už hledáte vánoční dárek pro batolící se neteř, dítě školou povinné, či dospívajícího syna, neodejdete bez inspirace.

Najdete na iDNES.cz