Golfový míč před odpalem.

Golfový míč před odpalem. | foto: Profimedia.cz

Proč se nikomu nedaří překonat 35 let starý rekordní odpal?

  • 1
Nejdelší odpal byl naměřen před pětatřiceti lety. Proč se tedy nedaří rekord překonat?

Psalo se 25. září 1974, kdy čtyřiašedesátiletý Mike Austin zahrál na jednom ze hřišť u Las Vegas nejdelší odpal v historii golfových turnajů. Na čtyřparové jamce 412 metrů dlouhém čtyřparu poslal míček daleko za green, celkem odpal měřil 471 metrů. Tehdy mu pomáhal vítr o rychlosti 55 km/h.

Pro porovnání: na americké PGA Tour je autorem letošního nejdelšího odpalu Steve Stricker, jenž v lednu na sedmé jamce Hyundai Tournament of Champions poslal míček do vzdálenosti 387 metrů, tudíž za rekordem zaostal o víc než osmdesát metrů.

Rekord dřevěnou holí

Přitom Austin rekordní odpal zahrál v roce 1974, rok před tím, než se narodil Tiger Woods a v době, kdy "dřevo" bylo opravdu dřevo. Od té doby prošly hole obrovským technologickým pokrokem. Jak je tedy možné, že se nikomu nedaří rekord překonat?

Zdá se, že právě kvůli technologickému pokroku, který navždy změnil golf. "Nikdo už něco takového nezahraje," řekl Austin nedlouho před smrtí v roce 2005.

Výrobci holí každý rok tvrdí, že přišli s tím nejlepším, co tu kdy bylo. "Co se týče vzdálenosti, není to až tak pravda. Když dáte současnému hráči tour do ruky starý driver, taky s ním dokáže odpálit mnohem dál," říká Doug Wright ze společnosti Wilson.

Steve Stricker, čtvrté kolo John Deere Classic 2010.

Steve Stricker je autorem letošního nejdelšího odpalu. Přesto zaostal za Austinem o více než osmdesát metrů.

"Pro běžného hráče je však důležitější přesnost. Sweet spot na starých holích býval opravdu malý a navíc byly hole hodně těžké," dodává Wright. Naučit se odpalovat se současným driverem je tak snadnější než tomu bylo před desetiletími.

Navíc i hřiště kladou důraz spíše na přesnost než vzdálenost. Zejména pak ta, na kterých se hrají nejprestižnější turnaje. Pro profíky je důležitější být v dobré pozici na fairwayi, než že sice odpálí o sedmdesát metrů dál, ale do lesa. Potvrzují to i statistiky z PGA Tour, podle kterých délka odpalů klesá, ale naopak se významně zvyšuje přesnost.

Ale ani v době Mike Austina to nebylo jen o vzdálenosti. Vždyť autor nejdelšího odpalu nikdy nevyhrál turnaj. A o tom, že vzdálenost není nejdůležitější, se přesvědčil i při onom odpalu, který jej proslavil - po něm si přihrál do greenu, zahrál trojputt a z jamky odešel s bogey.