Jak diamantová kráska a milovník vína osvítili golfový turnaj

Moravia Silesia Open 2009 - Petra Němcová, prezentace diamantového míčku. | foto: ČTK

30 2009
Tak plné cvičné odpaliště, jamkoviště a chipping se jen tak nevidí. To ale nebyl hlavní znak mumraje v Prosper Golf Resortu po uplynulé dva dny. Do očí bila jiná věc. Celé úterý a středu se hráči v tréninkových prostorách chovali jako jindy. Změna byla patrná už po několika okamžicích pozorování: tolik přesných, ale opravdu úžasně přesných ran, tolik jich při běžném provozu není vidět na žádném českém hřišti ani za týden. Ano, velký turnaj je tady!

Golfoví profesionálové jsou povětšinou chlapíci družní. Přihrávají si k praporkům z různých stran a nedbají na to, když jejich balonek trefí jiný, letící z protilehlé strany. Obsluha v sysifovském úsilí prostor zase vysbírá a bude dost času, rychlost trávy na greenu si ověřit. A ještě je možnost se vyhecovat a na vzdálenost dvaceti či třiceti metrů se pozdravit.

Na drivingu je to jiné, tady vládne větší soustředění, v tom množství lidí dost obtížné. Při takové frekvenci pohybu kolem sebe by leckterý český rekreační golfista vypěnil.

Tady nikdo, a rány lítají od dřev i želez rovně a ostře do správných míst. Dívat se ze strany, mít řadu hráčů skrytou tím nejbližším z nich a s trochu zastřeným zrakem se dívat na koncert švihajících holí v tom nejsprávnějším pohybu, jaký lze najít hlavně v učebnicích a na instruktážních videokazetách, to je úchvatný zážitek.

O zlaté týčko

Golfový resort v Čeladné nelze tak úplně rozparcelovat na koridory. Do některých budov a částí hřiště je možné vstoupit jen s příslušnou kartičkou, ale na prostranstvích mezi nimi se mísí obslužný personál s předními hvězdami, VIP hosté se prodírají davem těch, co mají naspěch do práce. Jakési nepsaně prestižní postavení mají lidé, kteří se starají o hřiště.

A pak se do davu přiřítí elektrický vozík, na jeho zadních blatnících stojí Alex Čejka, pevně se drží stříšky a užívá si tu jízdu jako kluk. Hvězdné manýry na turnaji European Tour k vidění nejsou.

To zdůraznil i promotér turnaje Stephen Flanagan, když dostal otázku, jestli měl Miguel Ángel Jiménez, jenž má Moravia Silesia Open jako svůj vlastní turnaj, nějaká speciální přání. "Vůbec ne, naopak se chová velmi neformálně a přátelsky. V úterý jsme měli slavností večer, každého pozdravil a šel spát," řekl o tváři turnaje.

Moravia Silesia Open 2009 - zlaté týčko.

Populární Španěl svým šarmem zvládl i situaci jinak veskrze formální. Slavnostní odpal míčku ze zlatého týčka. Firma ALO Diamonds, jež svým jménem turnaj zaštiťuje, vyrobila krom dalších vzácných šperků tuto speciální golfovou pomůcku z osmnáctikarátového zlata, posázenou diamanty. "Je naťuklé, ale z druhé strany to není vidět," žertoval Jiménez, jenž cenu pro vítěze svým driverem pokřtil řádně. Někteří s přihlížejících protihráčů žertovali, ať si to Miguel tedy vyhraje a cenné týčko si nechá.

Vysoké podpatky

Vplout z mumraje před klubovnou do společenské části turnaje, to je přechod do jiného světa. Tady je hájemství VIP. Nad hovory o obchodech (možná i o kšeftech) se náhodný posluchač může ušklíbnout. O sport tady rozhodně nejde.

Kdo má navzdory pohybu tolika osob koridor rozhodně vždy volný, je Petra Němcová. Topmodelka přijela prezentovat kolekci šperků sponzorské firmy a představila její diamantový míček za dvacet milionů dolarů. "Je velice lehký," začala poněkud strojeně prezentaci, ale rozhovořila se a nakonec se z ní stala příjemná společnice.

To když se redaktorka slovenského společenského magazínu zeptala, zda je platná věta z jedné písně, že diamanty jsou nejlepším přítelem ženy. "Lidé by měli mít za kamarády lidi," zavrtěla nesouhlasně hlavou dívka. "Diamanty dokážou zkrášlit osobnost, dodají šmrnc a kouzlo, ale moc si s nimi nepopovídáte," řekla svou češtinou, jemně, leč zřetelně poznamenanou zámořským přízvukem.

Moravia Silesia Open 2009 - Petra Němcová, prezentace diamantového míčku.

A přestože v prostředí, které nezná, neboť golf vůbec nehraje, působila maličko nepatřičně, vnesla do mimosportovní části turnaje ducha. I tím, že se sama vyloučila z pohybu po trávě, protože její vysoké podpatky by jí ublížily. Samozřejmě, stále jde o celebritu a pozvánky na slavnostní večer s její účastí do ostravského hotelu Imperial si někteří majitelé cení možná víc než lidského slova, ale to už patří spíš do sociologické studie.

Hlasy z pro-amu

Velice lidsky působil vpředvečer turnaje David Frost. Nadešel totiž čas jeho posledního turnaje. V září padesátiletý jihoafrický veterán se odstěhuje do USA a bude hrát už jen seniorskou Champions Tour, jak mu jeho věk umožňuje. V poklidu zrekapituloval svou kariéru a upřímně přiznal: "Vždycky jsem si myslel, že nejsem tak dobrý, abych vyhrál major turnaj. Ale teď si myslím, že je to víc v hlavě."

Odborník na víno, s nímž také úspěšně obchoduje hlavně ve Spojených státech, se přesune za oceán s cílem, třeba přece jen vyhrát nějaký major ve své kategorii. "V golfu je možné udržet si jméno do vyššího věku, to není fotbal. A je to sport, ve kterém se pohybuje spousta byznysmenů, identifikují se s ním, i firemní značku," propojil Frost docela přirozeně dva světy v jeden.

Moravia Silesia Open 2009 - Miguel Ángel Jiménez, slavnostní odpal.

Zatímco on i další účastníci moravskoslezského open pomalu odcházeli z tréninkových ploch, plnil se areál lidmi, končícími pro-am turnaj. A samozřejmě bylo hned slyšet spoustu komentářů k tomu, že nějaký amatér hraje líp než Čejka a že to vůbec nejde Mírovi Bosákovi a že ten mladej Angličan bude dobrej. Chris Wood po přetlumočení za poklonu poděkuje, podepíše se jen tak, vstoje na příjezdové cestě a jde na tiskovku.

"Hráči v mém věku vyrostli v éře Tigera Woodse," komentuje svých jednadvacet let. "On změnil přístup hráčů. Každý teď chodí posilovat, kontroluje si stravu a víc trénuje," vysvětlil, proč se začínají prosazovat už i hráči v jeho věku. A zároveň tím vysvětluje onen neuvěřitelný mumraj ve cvičných prostorách čeladenského resortu. Je tady opravdu ostrá konkurence.

Nejčtenější

Sparťanský hromosvod Zahustel. Proč si na něj fandové zasedli?

Sparťanský obránce Ondřej Zahustel se raduje z gólu v závěru jara 2019 proti...

VIDEO Fanoušci sparťanských fotbalistů zajásali, zabouřili si. Jejich nelíčená radost patřila...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

VIDEO Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a...

Strýcová: Bál šampionů? Nepopsatelné. Konec kariéry si promyslím

Tenistka Barbora Strýcová pózuje s pohárem pro vítězku čtyřhry ve Wimbledonu.

VIDEO Prahu měla pod sebou jako na dlani – a sedí to, vždyť Barbora Strýcová v tenisu opravdu vystoupala...

Vítr trhal peloton. Favorité v desáté etapě ztráceli, triumfoval Van Aert

ŠAMPION. Trojnásobný mistr světa v cyklokrosu Wout van Aert ovládl desátou...

Před šesti lety na stejném místě kraloval ve spurtu menší skupiny Peter Sagan. „I letos očekávám...

KOMENTÁŘ: Sparta a její mizerný start. Chaos trvá, ani náznak změny

Sparťanský trenér Václav Jílek během zápasu se Slováckem

Ještě v neděli odpoledne jste si na to, že dokráčí k titulu, mohli vsadit v kurzu 4,5:1. Stačilo...

Další z rubriky

McIlroy touží doma vyhrát golfové The Open, favoritem je Koepka

Rory McIlroy na Canadian Open

Po 68 letech se britský golfový major The Open vrací na severoirské hřiště Royal Portrush. Boje o...

Wolffovi zajistil eagle na poslední jamce premiérový titul z PGA

Americký golfista Matthew Wolff na turnaji 3M Open v Blaine

Golfista Matthew Wolff vybojoval na turnaji 3M Open v Blaine první titul ze série PGA Tour v...

Golfový turnaj v Mnichově vyhrál loňský vítěz Czech Masters Pavan

Italský golfista Andrea Pavan s trofejí pro vítěze turnaje v Mnichově.

Po loňském vítězství na Czech Masters na Albatrossu ve Vysokém Újezdě vybojoval italský golfista...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 28 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz