Halloweenská golfová maska.

Halloweenská golfová maska. | foto: Profimedia.cz

Hole-in-one na Halloween, eso s puncem J. B. a statistika „houlinek“

  • 0
Hole-in-one je rána, kterou někdo nezahraje celý život. Někdo tím určí svou kariéru, jiný zase vyhraje turnaj. Jamka zahraná na jediný úder má prostě velmi zvláštní příchuť.

Někteří profesionálové tvrdí, že životní ránou je albatros, a nikoli hole-in-one, jak se často říká. Na albatros jsou potřeba dvě perfektní rány, na hole-in-one "pouze" jednu.

Albatros je více výsledkem golfového umění. Eso, nebo také český "houlin - houlinka", je výjimečné.

Také na jamce číslo 15 seychelského hřiště Lemuria lze za hole-in-one získat milion dolarů.

Také na jamce číslo 15 seychelského hřiště Lemuria lze za hole-in-one získat milion dolarů.

Pro Jasona Bohna to byla určující rána života. Skoro přesně před osmnácti lety, po noci strávené na halloweenské party, se nechal přemluvit a přihlásil se na charitativní soutěž, kde byla za hole-in-one byla vypsána odměna jeden milion dolarů. A co se nestalo – Bohn to trefil!

Ta trefa mu změnila život a dala šanci následovat svůj cíl – být profesionálem. Na téma, jak dlouho se rozhodoval o přestupu k profesionálům, s úsměvem přidává repliku: "Rychleji, než trvalo položit tuto otázku!" A nutno říci, že jeho kariéra profesionálního golfisty je protkána řadou úspěchů.

Jonatha Byrd, vítěz Justin Timberlake Shriners Hospitals for Children Open 2010.

Jonatha Byrd, vítěz Justin Timberlake Shriners Hospitals for Children Open 2010.

Před týdnem se další muž s iniciály J. B. radoval z hole-in-one. Jonathan Byrd zvítězil v turnaji Justina Timberlakea opravdu netypickým způsobem – na čtvrté jamce play-off, kdy už prakticky nebylo vidět, zahrál eso. V jeho kariéře se mu to stalo teprve podruhé a rozhodně na tento úder bude vzpomínat do smrti. Nikdy v historii PGA Tour se turnaj nerozhodl takovýmto způsobem.

Nejúspěšnějším v této "disciplíně" je Art Wall Jr. Někdejší hráč na PGA Tour, současník Bena Hogana a Jimmyho Demmareta, vyhrál 14 turnajů, mezi nimi i Masters a krátkou dobu byl světovou jedničkou. Nicméně k jeho jménu by měl patřit přívlastek Mr. Hole-in-one.

Za dobu svého pobývání na světových golfových soutěžích totiž Wall zaznamenal 54 es! Devět jako amatér a zbytek už v profesionálních soutěžích. Další skvělí hráči se k němu v tomto ohledu ani nedotáhli. Legendární Jack Nicklaus, druhý v tabulkách, jich má 22.

Také hendikepovaný kanadský golfista Frank Peter už zahrál hole-in-one.

Také hendikepovaný kanadský golfista Frank Peter už zahrál hole-in-one.

Hole-in-one je rána, kterou má šanci zahrát normální amatér jednou za 15 000 pokusů. Aspoň tak to mají spočítáno pojišťovací společnosti, které se na toto téma zaměřily. A pokud je tříparová jamka vzdálena více než 180 metrů, šance je prý pro rekreačního hráče pouze 1:150 000.

A možnost, že hráč dokáže zapsat dvě esa ve stejném kole? Prakticky nemožná: 1 k 67 milionům.