Golfový král Langer nocoval na zámku

Bernhard Langer vyhrál bohatý golfový turnaj Casa Serena Open - VÍTĚZ. Bernhard Langer vyhrál bohatý golfový turnaj Casa Serena Open v Roztěži na Kutnohorsku. | foto: Jiří Koťátko, MF DNES

8 2008
Bernhard Langer odpálí míček, který se na chvilku ztratí proti modrému nebi. Žuch. A přistane kousek od jamky. Někdejší golfová světová jednička byla hvězdou Casa Serena Open, prvního turnaje European Seniors Tour v Česku.

Německý golfista zvládl třídenní klání s výsledkem 12 ran pod par. Převálcoval všechny, dokonce i IanaWoosnama, další někdejší jedničku, vítěze prvního dne. Jak odlišně ti dva vypadají. Langer je štíhlounký sportovec, co na hřišti působí jako samotář, oddaný křesťan s asketickou tváří.

Náročný turnajový den skončí, on profesionálně vytáhne z bagu s holemi fix a jde se podepisovat. Za pár desítek minut znovu trénuje.

To Welšana Woosnama, jenž měří jen 164 centimetrů, byste s jeho bříškem posadili spíš k pivu. Jenže i tenhle muž, nakonec druhý, je světová třída.

"Trochu to umí, co? Je vidět, že ti pánové už golf někdy hráli," žertuje český golfista Jan Juhaniak, jenž na turnaj dostal divokou kartu. "Mezi hráči je skvělá atmosféra. Jsou to bezvadní parťáci," líčil Juhaniak.

Seniorské tour se přezdívá přátelská, dokonce i Langer dorazí na hráčské grilování. "Všichni už mají větší část kariéry za sebou, vypadají nad věcí. I na hřišti je korektní atmosféra, ačkoli je tam stresu a tlaku dost," dodává Juhaniak.

Ale pozor, turnaj seniorské kategorie není žádná volná procházka starších pánů o víkendovém odpoledni. Naopak, docela svižný pochod.

Hráče tlačí časové limity, takže heslo zní: hrát pomalu, chodit rychle. A po cestě je třeba ještě upít vody a slupnout banán či jablko. Angličan Maurice Bembridge pokuřuje pohodově dýmku. Nervózní Skot Sam Torrance odhání fotografa a taky vztekle praští do bagu s holemi.
I tady jde přece o peníze. Celkem se rozdělí 15 milionů korun.

Čech Juhaniak získá 25 tisíc korun, Langer si jako vítěz vydělá 90 tisíc eur, asi 2,2 milionu korun. Kdykoli se po hřišti posune, pohne se za ním karavana několika desítek diváků.

V sobotu je mezi nimi hokejista Martin Ručinský, ale zastaví se třeba i starší pánové jedoucí okolo na kole. Marně však někdy rozhodčí ukazují cedulky s žádostí: "Ticho, prosím." Cvakají spouště fotoaparátů.

"Je znát, že golf je tu nový sport," posteskne si Ian Woosnam. Hřiště je těžké, hodně zvlněné, navíc je lemuje hustá a vysoká tráva, z níž je obtížné se dostat. "Máte štěstí, když v ní míček najdete. A pak byste si spíš přáli, aby se vám to nepovedlo," říká Langer.

Ale jinak mají hráči naprostý komfort. Obrovskou klubovnu, kde měl každý v šatně skříňku se svým jménem, hlídá ochranka v oblecích. Z hotelů v Kutné Hoře je svážejí autobusy.

A vítěz Langer nocuje dokonce na zámku Roztěž, jenž také patří majitelům soukromého hřiště. "Normálně se to člověku nepoštěstí, i když na pár zámcích jsem byl. Je to pohodlné," libuje si. Král turnaje má zkrátka královské zacházení.

Nejčtenější

Trpišovský: Zasloužili jsme si vyhrát. Mrzí mě jen závěr a střídání

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský udílí pokyny svým svěřencům během zápasu...

VIDEO Milán (Od našeho zpravodaje) Zatímco odpovídal na poslední otázku, otevřely se dveře a do tiskového střediska nakoukl Antonio...

Dejte mu nejlepší známku! Hovorka po Interu: Do všeho jdu po hlavě

Slávistický stoper David Hovorka odehrává balon před Romelem Lukakem, obrovitým...

VIDEO Milán (Od našeho zpravodaje) Často v zápase i po sebemenším úspěšném zákroku, dobře načasovaném skluzu nebo jen po obyčejném...

ZVOLNĚNÍ: S mikrofonem za hokejem končí, sbohem mé dětství

Liberecký hokejista Petr Kolmann (vpravo) dojíždí pro puk okolo padajícího...

Hokejová extraliga má za sebou první dvě kola. Dva divoké zápasy Sparty, trápení Kladna i Pardubic,...

Koloc skupuje Buggyru. Až bude dceři šestnáct, vyšle ji do závodů tahačů

Dcery Martina Koloce se potatily. Dvojčata Aliyyah a Yasmeen už taky kroutí...

Zakladatel roudnické Buggyry je zpátky na scéně, Martin Koloc se ujal šéfování motoristické stáje,...

Inter po remíze. Lukaku přál slávistům do derby, Conteho štvaly nákopy

Výskoku Romela Lukaka z Interu přihlížejí slávisté Peter Olayinka a Tomáš...

VIDEO Milán (Od našeho zpravodaje) Zápas mu nevyšel podle představ, svedl spoustu tvrdých a hlavně neúspěšných soubojů se...

Další z rubriky

Boothová vyhrála golfový turnaj LET na Karlštejně, Macková byla dvanáctá

Patricie Macková na golfovém turnaji Tipsport Czech Ladies Open na Karlštejně.

Amatérka Patricie Macková obsadila 12. místo na golfovém turnaji na Karlštejně, který byl součástí...

Golfistka Macková půjde do finále na Karlštejně ze sedmého místa

Patricie Macková na golfovém turnaji Tipsport Czech Ladies Open na Karlštejně.

Golfistka Patricie Macková je před závěrečným kolem turnaje Tipsport Czech Ladies Open na...

McIlroy byl potřetí v kariéře vyhlášen golfistou roku na PGA Tour

Rory McIlroy na Canadian Open

Severoirský golfista Rory McIlroy získal potřetí v kariéře ocenění pro nejlepšího hráče sezony na...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz