Justin Thomas s trofejí pro vítěze FedEx Cupu.

Justin Thomas s trofejí pro vítěze FedEx Cupu. | foto: AP

Schauffele nečekaně ovládl golfové finále, deset milionů shrábl Thomas

• 3
PGA Tour zná svého krále sezony. Prvenství ve FedEx Cupu získal americký golfista Justin Thomas, jehož k šeku na deset milionů dolarů pro vítěze postrčilo druhé místo na turnaji Tour Championship v Atlantě. Závěrečné klání elitní série senzačně vyhrál nováček Xander Schauffele a v celkovém pořadí se vyhoupl na třetí příčku.

Dosavadní lídr FedEx Cupu Jordan Spieth klesl za Thomase, když na hřišti v East Lake marně hledal ideální pohodu a nakonec se podělil o sedmou pozici.

Čtyřiadvacetiletý Thomas získal v právě skončeném ročníku PGA pět titulů, nejvíce ze všech hráčů, včetně premiérového majoru na PGA Championship. „Hrál jsem celou sezonu opravdu dobře, ale musím přiznat, že je to zvláštní. Nevyhrál jsem turnaj a slavím tady vítězství,“ usmíval se Thomas.

Spieth vstupoval do turnaje v Atlantě z prvního místa v hodnocení sezony, ale zahrál o čtyři rány hůř než Thomas a vedení mu přepustil. „Justin udělal obrovský pokrok, skvěle zvládá koncovky a je fenomenální ho sledovat,“ ocenil svého kamarádal Spieth.

Schauffele zakončil svoji premiérovou sezonu na PGA titulem a řekl si tak o cenu pro nováčka roku. Třiadvacetiletý golfista zvítězil s celkovým skóre -12, když jeho vítězný pat nejdříve obkroužil jamku a teprve poté do ní sklouzl. Díky birdie na poslední jamce porazil Thomase o ránu.

Smutným hrdinou finále byl Paul Casey. Angličan měl před závěrečným kolem náskok dvou ran, ale nezvládl ho a klesl na páté místo. Na PGA se mu nedaří, za uplynulé tři sezony skončil čtyřiadvacetkrát v desítce, ale vyhrál jen v Houstonu v roce 2009. Přitom na European Tour zaznamenal dvanáct výher.

Golfový turnaj Tour Championship v Atlantě

- součást série PGA Tour, dotace 8,75 milionu dolarů

Par 70: 1. Schauffele 268 (69+66+65+68), 2. Thomas 269 (67+66+70+66), 3. Henley 270 (67+71+67+65) a Kisner (všichni USA) 270 (68+68+64+70), 5. Casey (Angl.) 271 (66+67+65+73), 6. Koepka 272 (66+69+68+69), 7. Finau 273 (68+71+68+66), Spieth (všichni USA) 273 (67+70+69+67) a Rahm (Šp.) 273 (67+67+70+69).

Konečné pořadí FedEx Cupu: 1. Thomas, 2. Spieth, 3. Schauffele.