Na vrchol šel kolem Kunětické Hory. Svalovec Koepka teď pobil Woodse

Brooks Koepka objal svou přítelkyni Jenu Simsovou po triumfu na PGA Championship. | foto: AP

15 2018
Mořil se s divokými podmínkami v chabě udržovaných golfových areálech. Rodák z Floridy úpěl v mizerném počasí. Brooks Koepka taky v Kazachstánu okusil koňské maso. V nouzi přespával v autě. Zahrál si třeba v Keni. Na Kunětické Hoře u Pardubic vytvořil rekord hřiště - 62 ran.

Zatímco fanoušci i reportéři bedlivě sledovali jiné talenty už jako dorostence, mladý Koepka v naprosté anonymitě objížděl turnaje Challenge Tour, druhé evropské ligy.

Poté, co způsobil senzaci čtvrtým místem na US Open 2014, na renomované stránce golf.com se o něm psalo: „Podle jeho příjmení a skutečnosti, že hraje v Evropě, většina pozorovatelů dosud usuzovala, že je nějakým profesionálním turistou z České republiky.“

Když v neděli v St. Louis kráčel za svým třetím triumfem na podniku nejvyšší úrovně major, zůstával takřka bez povšimnutí, zatímco jeho slovutného konkurenta Tigera Woodse následoval řvoucí dav. Leč přehlížená hvězda nedbala na přání fanoušků a na PGA Championship jistě mašírovala k vítězství.

„Ten rachot se nedal přeslechnout. Vzpomněl jsem si, jak jsem jako kluk Tigera sledoval v televizi,“ řekl osmadvacetiletý Koepka. Nenechal se vyrušit, z odpališť vysílal do dáli úžasné bomby, spolehlivě patoval. Po poslední jamce dostal pusu od fešné přítelkyně Jeny Simsové, bývalé miss a příležitostné herečky. Potěšilo ho vřelé objetí od Woodse.

Fotogalerie

Jeho podivuhodný příběh je bohatší o další kapitolu. Možná skutečně má české předky, ačkoliv pravděpodobnější jsou německé kořeny jeho rodu. Mohutnými svaly na pažích a ramenou a v kšiltovce připomíná baseballistu. Jeho prastrýc Dick Groat dvakrát přispěl k titulu Pittsburgh Pirates z World Series.

Sám Koepka tvrdí, že má tuhle hru v krvi. Není těžké si představit, jak místo hole třímá v rukou pálku a pálí homeruny do hledišť stadionů v MLB.

Dopravní nehoda jej ale kdysi popostrčila k jinému sportu. V deseti letech utrpěl zlomeniny v obličeji, když do auta řízeného jeho chůvou na křižovatce vrazil jiný vůz. Lékaři mu zakázali jakékoliv kontaktní aktivity, pročež většinu léta strávil na veřejném golfovém hřišti ve West Palm Beach. Brzy začal vynikat, jeho život nabral jasný směr.

Pohled na svět změnil coby vysokoškolák, když sledoval, kterak máma Denise zápolí s rakovinou prsu (nakonec chorobu zahnala). „Uvědomil jsem si, že zničehonic může být po mně, takže se snažím užívat každého dne, rozesmávat lidi a nebrat věci moc vážně,“ tvrdí.

Když hned neprorazil na americkou PGA Tour, vydal se ve dvaadvaceti za dobrodružstvím přes Atlantik. Někdy drsná průprava na mnohem méně načančaných akcích jej posílila. Dřel na sobě. Dozrál. Po přestupu mezi elitu nejvíc zářil na nejprestižnějších turnajích - na majorech.

Ovládl US Open 2017. Letos v červnu drahocenný titul obhájil. A teď do sbírky přihodil trofej z PGA Championship.

Nenechal se rozhodit loňským rozchodem s fotbalistkou Becky Edwardsovou, jež vyrazila za angažmá do Švédska. Postupně si v branži buduje úctyhodnější pozici. Najednou nezní bláhově a nepřípustně drze jeho někdejší hláška: „Chci být nejlepší na světě. Nikdo nesní o tom, jak se stane průměrným.“

Že by se však najednou stal obletovanou superstar? Nikoliv. Nezabrala ani výzva legendárního Jacka Nicklause, jenž na Twitteru napsal: „Zaslouží si větší obdiv a pozornost. Silný, agresivní a chytrý golfista. Náleží do světové špičky a zůstane jejím členem i v následujících letech.“

Koepka každopádně urazil velký kus cesty. V popularitě sice dál zaostává za Woodsem, McIlroyem či Spiethem. Ale aspoň už jej nikdo nepovažuje za Čecha.

Autor:

Nejčtenější

Soukup o chomutovském hokeji: Byl to podvod na mě, dluh je gigantický

Chomutovští hokejisté se loučí s fanoušky po posledním barážovém duelu.

Je v šoku. Z dluhů Pirátů, které označil za gigantické. Ze své role, kterou prý měl po převzetí...

Ukrajinci děkují Suprjahovi. Mají titul fotbalových mistrů světa do 20 let

Ukrajinští fotbalisté s trofejí pro mistra světa do 20 let

Ukrajina poprvé ovládla mistrovství světa fotbalistů do 20 let. V souboji finálových debutantů...

Moje nejlepší sezona. Útočník Hertl vypráví o NHL, dovolené i svatbě

Český útočník ve službách San Jose Tomáš Hertl u puku během duelu se St. Louis

Hned po posledním zápase operace zlomeného prstu. Pak exotická dovolená na ostrově Bora-Bora, kde...

Copa América: Messi si proti Kolumbii neškrtnul. Katar mocně finišoval

Argentinský kapitán Lionel Messi lituje spálené šance.

Fotbalisté Kolumbie zaskočili na jihoamerickém šampionátu Argentinu a tým kolem hvězdného Lionela...

Kovář na rozcestí: může do Švýcarska, ale znovu ho nahlodává NHL

Jan Kovář slaví gól ve čtvrtfinále s Německem.

Kvůli NHL se loni vzdal lukrativní nabídky z KHL. Jenže v zámoří neuspěl. Po roce má před sebou...

Další z rubriky

Spilkové znovu hrozí, že na LPGA neprojde cutem

Klára Spilková na turnaji Ladies European Tour v Rabatu.

Golfistce Kláře Spilkové hrozí, že znovu neprojde na LPGA Tour cutem. Po druhém kole turnaje v...

Spilková nadějně rozehraný turnaj v Galloway k postupu nedotáhla

Klára Spilková na turnaji Ladies European Tour v Rabatu.

Kláře Spilkové se na golfovém turnaji LPGA v Galloway nepodařilo projít cutem. Česká jednička...

Vyrovnaný osobní rekord a McIlroy před US Open dominoval v Kanadě

Rory McIlroy slaví triumf na Canadian Open v dresu Toronto Raptors.

Rory McIlroy se před majorem US Open naladil vítězstvím na Canadian Open. Golfista ze Severního...

Najdete na iDNES.cz