360° video se spustí jako každé jiné a pokud chcete, můžete jej jako každé jiné i dokoukat, aniž byste hnuli prstem. Čtveřice šipek v levém horním rohu však umožňuje kamerou virtuálně otáčet, respektive si plynule svobodně měnit úhel pohledu, ve kterém si video prohlédnete. Funkce zatím funguje jen v prohlížeči Google Chrome a aplikaci YouTube pro Android. Pokud má váš tablet či chytrý telefon akcelerometr, můžete se ve videu pohybovat pouhým pohybem zařízení.
Prvních šest 360° videí nahrál přímo provozovatel služby a vypozorovat z nich můžeme několik věcí. Zaprvé: nejzajímavější je funkce u videí nahraných v jednom záběru, například jízda Formule 1 nebo let balonem. Pokud je sestříhané z více kamer, jako ohlédnutí za festivalem Tomorrowland 2014, vaše rozhlížení je přerušeno střihem a nový záběr vás vrátí na „výchozí“ (tvůrcem videa zvolený) úhel pohledu. Při rychlejším střihu pak logicky na nějaké otáčení ani nemáte čas.
360° video si můžete natočit a na YouTube nahrát (návod ZDE) sami, potřebné kamery jsou však zatím poměrně drahé. Z letošního veletrhu CES jsme psali o kameře Allie, kterou výrobce označuje jako 720°, protože zabírá 360° v horizontální a 360° ve vertikální rovině. Výsledné video je však přesně tím, co si na YouTube můžete pod označením 360° přehrát.
YouTube není první službou, která 360° videa adoptovala, je však bezkonkurenčně nejrozšířenější. Předběhl ji například Samsung s vlastní službou Milk Video, která 360° videa nabízí pro „virtuální realitu“ Gear VR.