Divácký rekord MS padl. Kritiku davů školáků šéf florbalu odmítá

Diváci podporují české mužstvo florbalistů na mistrovství světa. | foto: ČTK

7 2018
Rekord překonán. Do čtvrtečního večera navštívilo mistrovství světa v České republice 106 694 diváků. Už teď před víkendovými boji o medaile jde o historicky nejvyšší číslo. „Může jít o přelomovou akci pro vývoj florbalu. Na kritiku, že jsme údajně uměle dovezli školáky, nereagujeme. Není to pravda,“ říká prezident florbalu Filip Šuman.

Děti, či chcete-li školáci, jsou pro florbal klíčem do budoucna. Ostatně stejně jako u jiných sportů. Cílem je zaujmout, přitáhnout a přesvědčit, aby mladí zůstali.

„Já sám jsem v roce 2002 ve Finsku pochopil, že z florbalu jednou bude velký sport,“ vzpomíná Šuman. 

Fotogalerie

I proto florbalový svaz nabídl školám napříč republikou před MS v Praze volné lístky na šampionát. Dal školákům možnost vidět největší florbalové hvězdy v akci, možná i odtáhnout je od virtuální reality.

„Když vidím, že existují děti, které se od základní školy vůbec nehýbou, je mi špatně. Jsem přesvědčený, že se tím vzdělávací systém o hodně ochuzuje,“ uvedl pro web Bez frází útočník Milan Tomašík.

Jenže přítomnost tisíců dětí na méně atraktivních zápasech (třeba pondělní ráno vidělo střetnutí Singapur - Japonsko 6 341 lidí) některé kritiky bije do očí. A vedení florbalu plísní za umělé navyšování návštěvnosti.

„My ovšem žádné děti nedovážíme, to je vlastní aktivita škol. My jsme jim pouze nabídli, že získají volné vstupenky. Veškeré záležitosti jako logistika a doprava si zajišťují školy samy,“ vysvětluje klidně prezident Šuman.

MS florbalistů v Praze

Speciální příloha iDNES.cz

Celkem by na šampionát mělo přijet 30 tisíc takových školáků.

„Autobus pro školáky s učitelem tělocviku jsme opravdu zařizovali sami, děti dostaly volné lístky,“ potvrdila pro iDNES.cz sekretářka Irena Štursová z Gymnázia Sokolov.

Nepoměr ale vidět jde. Tím spíš, když v úterý večer na klíčový zápas Čechů proti Švýcarsku přišlo „jen“ 5 942 platících lidí.

Další příklad uvádí lotyšský novinář Kristaps Zaļkalns: „Přiznávám, že mě osobně tenhle nepoměr opravdu překvapil. Na utkání Lotyšska se Švýcarskem (hrálo se v sobotu od 12 hodin) přišlo přes šest tisíc lidí. Další den v neděli hráli Lotyši s Českem (od 17 hodin), a v hale nebylo ani pět tisíc lidí?“

Šuman s kritikou problém nemá a situaci osvětluje. „Určitě jsme nepřemýšleli, že bychom dětem nabídli zápasy Čechů. Klíčová utkání mistrovství nabízejí obrovskou hodnotu po sportovní stránce, i z diváckého zážitku. Myslíme si, že by šampionát měl mít svou hodnotu. A vážíme si zájmu diváků, protože výnosy z prodeje vstupenek se na rozpočtu pořádání podílí polovinou,“ říká.

Překonán rekord ze Švédska 2014

Dóža před semifinále: Čas Finů přešel, jdeme je sesadit z trůnu mistrů

Kromě dětí z českých škol se mistrovství světa v Praze zúčastní podle odhadu vedení českého florbalu čtyřicet procent zahraničních návštěvníků.

Dosud platil rekord z roku 2014, kdy na zápase turnaje ve švédském Göteborgu zavítalo 104 406 diváků. „Máme nějaké matematické modely, optimisticky se po finálovém zápase blížíme ke 160 tisícům,“ přibližuje generální sekretářka mistrovství Zuzana Svobodová.

„Takže bychom ten rekord dokázali překonat s výraznou převahou i bez návštěvy školáků. Že děti dokázaly v 10 ráno na zápas Japonsko - Singapur vytvořit atmosféru jako ve finále mistrovství, to je i pro samotné hráče životní zážitek,“ přidává argument Šuman.

Už před pátečními zápasy včetně dvou čtvrtfinálových střetnutí Finsko - Německo a Švédsko - Lotyšsko svítilo číslo 106 694 diváků. „Měli jsme velké plány, vyhlašovali jsme, že rekord překonat chceme, ale ve snu nás nenapadlo, že by se to mohlo povést už ve čtvrtek. Máme radost,“ neskrývá Šuman.

Tenis měl plno, a tak „Hořáka“ Delonga zlákal florbalový leták

Z českého pohledu jde jistě o skvělý zápis, vedení českého florbalu k němu přidává i světový úhel. Prý by mohlo (nebo mělo?) jít o přelomovou akci pro vývoj florbalu jako takového. Na mistrovství přijeli zástupci nejen zúčastněných zemí, ale i delegáti ostatních států, kteří mohou vypozorovat silný potenciál rozvoje.

Ostatně v pátek se 70. členem mezinárodní florbalové federace stal africký stát Burkina Faso.

Autor:

Nejčtenější

Slavia definitivně ztrácí dalšího stopera. Ngadeu přestoupil do Gentu

Obránce fotbalové Slavie Michael Ngadeu v utkání Evropské ligy proti Genku.

Dlouho očekávanou zprávu oznámil světu belgický Gent. Dotáhl transfer Michaela Ngadea ze Slavie, za...

Sedmkrát dvojité espresso? Proč ne. O cyklistické posedlosti kávou

Peter Sagan ze stáje Bora-Hansgrohe si s jedním šálkem nevystačí.

VIDEO Toulouse (Od našeho zpravodaje) Nad Toulouse se ve čtvrtek obloha zatáhla. Důvod dát si před 12. etapou Tour ještě jednu kávu....

Sparta - Jablonec 2:0, jednoznačný průběh a úchvatná rána Kangy

Guélor Kanga ze Sparty oslavuje svou branku do sítě Jablonce.

VIDEO Sparťanští fotbalisté zabrali. Poprvé v novém soutěžním ročníku skórovali a mají první body. Ve 2....

Kreuziger: Nechal jsem tam všechno, k lepšímu času mě tělo nepustilo

Roman Kreuziger se vyjíždí na trenažeru po časovce v Pau.

Pau (Od našeho zpravodaje) Tušil, že to nebude jeho disciplína. Odvedl v časovce v Pau maximum, co mohl, zvládl ji mnohem lépe...

Liberec - Plzeň 1:2, góly až po půli, výhru zařídili Pernica s Kopicem

Taras Kačaraba (nahoře) z Liberce brání Michaela Krmenčíka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté vyhráli i druhý zápas v novém ligovém ročníku. V páteční předehrávce 2. kola...

Další z rubriky

Florbalisty Bulldogs vyšoupl z nejvyšší soutěže tým odložených

Florbalisté Hattricku Brno

Dveře do haly v brněnských Maloměřicích, kde se rozhodovala baráž o účast v Superlize florbalistů...

Čeští florbaloví junioři vyučili na mistrovství světa Švédsko

Čeští florbaloví junioři slaví gól v semifinále mistrovství světa.

Báječný vstup do juniorského mistrovství světa se v kanadském Halifaxu povedl mladým českým...

Jako náplast na brněnský sestup má Koláčný zlato z MS. Nepopsatelné, líčí

Momentka z finálového klání MS juniorů mezi Českem (červená) a Švédskem.

Historický úspěch českého florbalu, titul juniorských mistrů světa, má brněnský otisk. Zlato v...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz