Štybar před další klasikou: Gent? Závod, který vítr dokáže rychle roztrhat

Zdeněk Štybar po triumfu na E3 BinckBank Classic. | foto: AP

31 2019
Dnes se postaví na start další worldtourové klasiky, větrného závodu Gent - Wevelgem. Vjede do něj coby muž, který letos na jaře už dvakrát prosvištěl cílem klasik coby vítěz. Cyklista Zdeněk Štybar je před pokračováním belgického martyria výborně naladěn.

Scénář, jaký jste si před sezonou vysnil, se zatím naplňuje?
Ano, tak bych to vystihl. Vítězství na Omloopu a E3 Harelbeke jsou pro mě naplněním práce, kterou jsem vykonal před sezonou, ale i v minulých letech. Vše směřovalo k tomu, abych vyhrál některou z klasik. Což se mi povedlo, takže si to teď celkem užívám.

Po pátečním triumfu v Harelbeke jste tvrdil, že si užíváte i roli favorita závodu Kolem Flander, druhého Monumentu sezony. Nehrozí, že by toho zájmu o vaši osobu mohlo být teď až příliš?
Zatím to moc neřeším. V sobotu byl celkem klid a věřím, že i v týdnu před Flandrami bude. Tým má tyhle věci celkem pod kontrolou.

Vždy jste byli stájí mnoha lídrů, často i čtyř na závod. Ale přesto: řekl jste si současnými výsledky o takový post, že pokud se na Flandrech ocitnete v rovnocenné výchozí pozici s některým z dalších lídrů Quick-Stepu, bude důvěra týmu ve vás větší než dřív?
Možná jo. Věřím, že tým mě teď nechá čekat, až se budou zvedat a útočit ti největší favorité závodu. I když samozřejmě nikdy najisto nevíte, kdy ten správný moment nastává.

Fotogalerie

Právě, v minulosti docházelo na klasikách ke klíčovým útokům i 90 kilometrů před cílem.
Přesně tak. Je to víc o tom mít oči otevřené a co nejlépe číst závod, než spoléhat se na nějakou týmovou pozici. Protože jakmile budeme muset začít sjíždět útok někoho před námi a dostaneme se tím pádem do defenzivy, bude to špatně.

V minulosti jste byl občas pro týmové zájmy obětován. Naopak letos dokážete i těžit ze síly sestavy Quick-Stepu? Tak jako v pátek z práce Boba Jungelse?
V pátek to vyšlo perfektně na mě. Samozřejmě, když se dělila ta naše skupina pronásledovatelů, bylo to dost o nohách a já byl rád, že jsem tehdy s nejlepšími vydržel. Ale následující scénář byl pro mě ideální. Bob Jungels jel před námi a já tím pádem nemusel v naší skupině spolupracovat na tahání tempa. Ačkoliv na druhou stranu bych možná v tu chvíli i docela rád spolupracoval a taky jim střídal, protože v tom případě bych si toho vítězství vážil ještě víc.

29.března 2019 v 22:16, příspěvek archivován: 30.března 2019 v 23:39

E3 Harelbeke 2019 – full results and standings: Deceuninck-QuickStep's Zdenek Stybar sprints to victory https://t.co/V5iRXHOFmF https://t.co/vDcNOcOw8F

V letošních klasikách máte z vašeho týmu vy a Julian Alaphilippe po dvou vítězstvích, navíc Bob Jungels vyhrál Kuurne-Brusel-Kuurne (závod Europe Tour). Naopak loňští vítězové Philippe Gilbert a Yves Lampaert zatím v tomto směru zaostávají. Cítíte z nich určité napětí, že už by chtěli vyhrát také oni?
Ani bych neřekl. Prostě to letos takhle vychází.

Nemohou být u Gilberta znát i přibývající léta? Letos mu bude sedmatřicet.
To si nemyslím. Těžko říct. Občas máte rok, že jste opakovaně na správném místě ve správnou chvíli, což je při těchto závodech kruciální. V pátek, když se na Paterbergu dělila skupina, byli jsme s Philippem v podstatě vedle sebe ještě 100 metrů před nájezdem na Paterberg. Ale když jsme na něj najížděli, já tam najel první a Gilbert desátý. V tu chvíli ztratil kontakt s mojí skupinou. Naopak před dvěma lety by tam ve správný moment byl. Na těchhle závodech musíte vědět, na kterém kopci je zapotřebí najíždět mezi nejlepšími třemi a na který můžete vjet padesátý. Jde o velký poziční boj. Přičemž držet si tu pozici je o nohách. Ty kopce nejsou extrémně těžké, závod je spíše o jejich frekvenci a hlavně o nájezdech do nich. Tam se odehrává největší boj a držet si pozici vás stojí největší síly.

Jak rychle se vyklepává z těla únava ze závodu E3 Harelbeke? Neabsolvovali jste při něm 260 kilometrů, které vás čekají Kolem Flander, nýbrž „jen“ 204 kilometrů, jenže před startem na Gent-Vewelgem jste pak měli na regeneraci jen jeden den.
Abych se přiznal, já byl v pátek po závodě celkem v klidu. Asi i proto, že se na prvních 100 kilometrech zase tolik nezávodilo. Neřekl bych, že mě ten závod popravil. Což je důležité jak kvůli téhle neděli, tak kvůli dalšímu týdnu a Flandrům.

Byli jste se v sobotu s týmem vyjet?
Jo, asi na hodinku. Také jsme navštívili prodejnu BMW, odkud pochází náš sponzor. Je kousek od našeho hotelu, tak jsme se tam zastavili.

Gent-Wevelgem

Kdo také startuje

Bora: Sagan, Ackermann
Deceuninck - Quick Step: Viviani, ŠTYBAR, Lampaert, Gilbert, Jakobsen
Lotto Soudal: Benoot, Keukeleire
AG2R: Naesen, Dillier
Astana: Cort-Nielsen
Bahrain Merida: Colbrelli, Mohorič
CCC: Van Avermaet, Schär
Education First: Bettiol, Modolo
Groupama - FDJ: Démare, Küng
Mitchelton-Scott: Trentin, Mezgec
Movistar: Roelandts, Sütterlin
Dimension Data: Boasson Hagen, Valgren, Nizzolo
Jumbo-Visma: Van Aert, van Poppel
Kaťuša: Debusschere, Kuzněcov
Sky: Moscon, Stannard, Rowe, Ganna
Sunweb: Kragh Andersen
Trek: Degenkolb, Stuyven
Emirates: Gaviria, Kristoff, Marcato
Corendon - Circus: van der Poel
Direct Energie: Terpstra
Roompot - Charles: Boom

V jakém duchu nyní přistupujete k nedělnímu startu na Gent-Wevelgem? Jde o nevyzpytatelnou klasiku. Často se rozhoduje v hromadném spurtu, ale jindy si to v ní rozdávají i ryzí klasikáři.
Záleží, jak moc fouká. A v neděli má vítr foukat čtyři a pět Beaufortů (= až 39 km/h), navíc na úvodních skoro 200 kilometrů je hlášený boční vítr. Je možné, že se bude závod dělit už po prvních 50 kilometrech.

Vy osobně jste už při vašich startech na Gent-Wevelgem zažil dokonce i tak silný vichr, který srážel jezdce z trati do příkopu.
Doufám, že až takhle moc foukat nebude, ale foukat rozhodně má. Tenhle závod je tím pověstný, že vítr ho dokáže roztrhat. Proto je tak těžký. Navíc je to tentokrát 250 kilometrů. Půjde o dobrý test na Flandry i co se týče délky a intenzity závodu.

Máte strategii týmu nastavenou tak, že pokud se udrží v popředí Elia Viviani, spurt pojedete na něj, zatímco v opačném případě byste mohli do hry o vítězství vstoupit i vy ostatní z lídrů Quick-Stepu?
Předpokládám, že takhle to bude. Nejspíš se rozhodneme až na Kemmelbergu (poslední stoupání 34 km před cílem), pokud tam Elia vpředu bude, jestli pojedeme na spurt, nebo ne.

30.března 2019 v 16:27, příspěvek archivován: 30.března 2019 v 23:46

Tomorrow it's D-day! Who's your favourite for the win? #GWE19 #UCIWT https://t.co/PqP5yhKeha

Kam vlastně ve vaší hierarchii klasik tento závod patří?
Já si k němu nikdy nevytvořil nějaký zvláštní vztah. Možná i z toho důvodu, že se dostkrát rozhodovalo v hromadném spurtu, nebo i proto, že po E3 Harelbeke jsem býval často tak trochu vypnutý. E3 jsou pro mě malé Flandry, tam se pořád bojuje, bojuje a bojuje o pozici. Pak přijedete na Gent-Wevelgem, kde je najednou o dost více spurterů a spurterské týmy se snaží udržet peloton pospolu, aby došlo na hromadný dojezd. Je to trochu jiný styl závodění, a tím pádem i jiné nastavení. Ale samozřejmě, je to velká klasika. Byl bych rád, kdyby se mi zase povedl dobrý výsledek.

Loni jste tu byl osmý.
Což nebylo špatné, i když bohužel u nás tým počítá jen vítězství.

30.března 2019 v 20:43, příspěvek archivován: 30.března 2019 v 23:50

Previa Gent-Wevelgem 2019 https://t.co/9Rleh057K2 https://t.co/hRBkBUPKXk

Ani světové žebříčky a dlouhodobé seriály cyklisté neřeší tak jako například tenisté či jiné sporty. Ale přece jen, jste nyní třetí v pořadí letošní World Tour, za Julianem Alaphilippem a Primožem Rogličem. Takhle vysoko nikdy žádný Čech nebyl.
Určitě mě to těší. Myslím, že jsem těch bodů mohl posbírat i víc. Kdybych jel San Remo na sebe, tak věřím, že jsem ho v první skupině mohl dojet taky. Stejně tak na Tirrenu jsem mohl nějaké bodíky získat. Jenže jak říkám, u nás se závody vždy řeší tak, aby vyhrál tým. Každopádně však ta má současná pozice v žebříčku World Tour mi dělá radost a v nejbližších závodech se bodové konto budu snažit co nejvíc rozšířit.

Podle dosavadních informací vynecháte středeční klasiku Dwars door Vlaanderen, tedy poslední worldtourovou klasiku před Monumentem Kolem Flander. V minulosti jste Dwars jezdil. Šlo o vaše přání letos zde nestartovat? Nebo tak rozhodl tým?
Šlo o mé přání. Loni jsem jel kombinaci E3 Harelbeke - Gent - Dwars door Vlaanderen - Flandry - Scheldeprijs - Roubaix. Tentokrát nechci objet všechno, protože je to až zbytečné vystřílení sil. Radši přijedu na Flandry víc odpočatý. Loni bylo navíc na Dwars door Vlaanderen špatné počasí, pršelo, měli jsme jen čtyři stupně. Domnívám se, že mě to pak stálo lepší výsledek na Flandrech, čehož se chci letos vyvarovat. Zvlášť v mé současné pozici je lepší Dwars vynechat.

Stejně tak potom před Paříž - Roubaix vypustíte i sprinterský Scheldeprijs (Europe Tour), kde jste loni byl v roli pomocníka?
Nemám ho v plánu. Může se to ještě změnit, ale momentálně s účastí na Schledeprijs nepočítám. Někdy je lepší dát si dobrý trénink než špatný závod.

Naopak se startem na Lutych - Bastogne - Lutych, ardenské klasice a čtvrtém Monumentu sezony, opět jednou počítáte?
Chtěl bych tam být, ovšem rozhodneme se definitivně až po Roubaix. Prozatím nosím Lutych v hlavě. Uvidíme, jestli to je dobrý nápad, nebo ne.

Autor:

Sport v roce 2019

27. 9. - 6. 10. (Dauhá, Katar)
20. 9. - 2. 11. (Japonsko)
26. 12. - 5. 1. (Ostrava a Třinec)

Nejčtenější

ZVOLNĚNÍ: S mikrofonem za hokejem končí, sbohem mé dětství

Liberecký hokejista Petr Kolmann (vpravo) dojíždí pro puk okolo padajícího...

Hokejová extraliga má za sebou první dvě kola. Dva divoké zápasy Sparty, trápení Kladna i Pardubic,...

Dejte Lukakovi deset banánů, jinak ho nezastavíte. A komentátor skončil

Romelu Lukaku z Interu Milán (vpravo) se snaží probít přes Walaceho z...

Chválil, chválil, chválil, ale nevhodně. Italský komentátor Luciano Passirani z televizní stanice...

Trpišovský: Zasloužili jsme si vyhrát. Mrzí mě jen závěr a střídání

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský udílí pokyny svým svěřencům během zápasu...

VIDEO Milán (Od našeho zpravodaje) Zatímco odpovídal na poslední otázku, otevřely se dveře a do tiskového střediska nakoukl Antonio...

Inter - Slavia 1:1, hosté mířili k senzaci, o výhru přišli v nastavení

Slávista Peter Olayinka (uprostřed) oslavuje svou trefu do sítě Interu Milán. V...

VIDEO Milán (Od našeho zpravodaje) Při návratu do Champions League, kde dvanáct let chyběli, sahali po senzaci, slávističtí fotbalisté...

Dejte mu nejlepší známku! Hovorka po Interu: Do všeho jdu po hlavě

Slávistický stoper David Hovorka odehrává balon před Romelem Lukakem, obrovitým...

VIDEO Milán (Od našeho zpravodaje) Často v zápase i po sebemenším úspěšném zákroku, dobře načasovaném skluzu nebo jen po obyčejném...

Další z rubriky

Cyklokrosový svět startuje v USA, Češi dřeli mezi kužely v Táboře

Česká cyklokrosová reprezentace na soustředění v Táboře.

V sobotu je čekají první závody v Mladé Boleslavi, ale v týdnu ladila česká cyklokrosová...

Andrle k synovi: V jídle mi chyběla morálka, tak se vyvaruj mých chyb

René Andrle se synem Davidem

V roce 2004 startoval na Vueltě, dvakrát jel Giro, jednou Tour. Dnes působí René Andrle během Tour...

Štybar, Kreuziger a čtyři pomocníci. Češi nominovali na MS v cyklistice

Roman Kreuziger na Tour de France.

Český tým pro cyklistické mistrovství světa v britském Harrogate tvoří 19 reprezentantů. Do...

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Najdete na iDNES.cz