FAVORITÉ. Na startu Gira v dánském Herningu se potkali ti, kdo by mohli

FAVORITÉ. Na startu Gira v dánském Herningu se potkali ti, kdo by mohli usilovat o růžový dres: (zleva) Roman Kreuziger, Francouz Gadret, Italové Scarponi s Bassem, Lucemburčan Fränk Schleck a Španěl Rodriguez. Partu doplnila další hvězda Thor Hushovd. | foto: ČTK

Startuje Giro se dvěma Čechy, Kreuziger patří k hlavním favoritům

  • 21
Nezvykle v Dánsku, znovu časovkou a stejně jako před rokem se dvěma Čechy startuje v sobotu 95. ročník slavného etapového závodu Giro d'Italia. Růžovou atmosféru budou příští tři týdny nasávat Jan Bárta s Romanem Kreuzigerem, jedním z velkých adeptů na pódiové umístění.

Kreuziger v neděli během druhé etapy v Herningu oslaví šestadvacáté narozeniny, v etapách po Apeninském poloostrově se chystá zaútočit na celkový triumf. Toužil po něm už před rokem, při své premiéře skončil nakonec šestý a po diskvalifikaci dopingového hříšníka Alberta Contadora pátý.

Letos silnější a zkušenější míří výš. "Cítím se ve srovnání s minulým rokem více odpočatý, potřeboval jsem také nějaký čas, abych se zabydlel ve stáji Astana," uvedl Kreuziger v rozhovoru pro italský deník Gazzetta dello Sport. "Musím říct, že jsem na Giro připravený a jsem hladovější - chci vyhrát etapu co možná nejdříve," vyhlásil.

Bárta může být mezi 198 jezdci z celkem 22 zemí díky tomu, že jeho tým NetApp získal pro závod divokou kartu. "Jsou to zvláštní pocity, ale nebojím se zklamání. V minulém roce jsme měli kvalitní program, náš tým šel výkonnostně nahoru," řekl sedmadvacetiletý Bárta serveru Velochrono.fr.

Rozhovor s Kreuzigerem

Cítím sílu, říká cyklista na startu Gira

Společně s ním měl být původně v týmu i další Čech - uznávaný vrchař Leopold König. Toho ale nepustily na start dlouhodobé zdravotní problémy s posunutou ploténkou. Ta mu tlačí na nervy a bolest vystřeluje do nohou.

Závod je rozdělený do celkem 21 etap, které na jezdce čekají do 27. května, kdy závod vyvrcholí časovkou jednotlivců v Miláně. Nemá vyloženého favorita, jímž byl například loni právě Španěl Contador. Ten sice tuto úlohu splnil, jenže o vítězství přišel kvůli zpětnému anulování všech jeho výsledků kvůli dopingovému nálezu během Tour de France 2010.

"Není tu jasný lídr nebo tým převyšující ostatní. Proto bude mnohem těžší mít vývoj závodu pod kontrolou," připustil Ital Michele Scarponi, který byl ve čtvrtek jakožto druhý závodník v cíli za Contadorem vyhlášen dodatečně vítězem loňského ročníku a v místě sobotního startu Herningu také převzal růžový trikot.

Scarponi dal ovšem jasně najevo, že právě pro letošní závod bude mít zvýšenou motivaci, vítězství si chce vychutnat také na trati, nejen administrativní cestou. "Převzetí dresu bylo velmi emocionální, ale raději bych vyhrál přímo na silnici," prohlásil Scarponi.

Žádný z jezdců během letošního klání nepojede s číslem 108. Bylo nastálo vyřazeno z užívání závodu se 103 let dlouhou historií, aby tak byla uctěna památka Belgičana Woutera Weylandta, který ho měl v minulém roce, ale v průběhu třetí etapy po pádu tragicky zahynul.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)