Neděle 6. prosince 2020, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 6. prosince 2020 Mikuláš

Chaos, panika a vítěz, který měl pomáhat. Jak Tour prožila bláznivý den

  9:30
Albi (Od našeho zpravodaje) - Cyklokrosová tsunami na silnici opět úřadovala. Desátá etapa Tour, která měla patřit ke klidnějším, se v pondělí na bočním větru změnila v chaos. Pelotonu se zmocnila nebývalá panika. Mnozí lídři ztráceli a trpěli. A Wout van Aert naopak v souboji o etapové prvenství ukázal, že snad ani nemá limity.

ŠAMPION. Trojnásobný mistr světa v cyklokrosu Wout van Aert ovládl desátou etapu Tour. | foto: Reuters

Ještě v květnu netušil, že pojede Tour. „Kdybychom se drželi původních plánů, asi bych teď odjížděl na vysokohorský kemp a chystal se až na srpnové závody,“ líčil Wout van Aert.

Ale je tu. Poprvé na nejslavnějším závodě.

Ještě v polovině pondělní etapy jeho tým neplánoval, že bude Van Aert spurtovat. Naopak, měl ve sprintu pomoci Dylanu Groenewegenovi.

Nepomohl. Groenewegen na větru odpadl. „Tým mi tedy dal svolení, že si smím zaspurtovat sám.“

Tak vyhrál!

Rozjel spurt v historickém akvitánském městě Albi relativně brzy, načež demonstroval mimořádnou sílu a udržel všechny za sebou.

„To přece není možné, já porazil nejlepší světové sprintery, Vivianiho, Ewana, Sagana, Matthewse,“ chytal se za hlavu trojnásobný mistr světa v cyklokrosu, když cílová fotografie prokázala, že opravdu proťal cíl o 10 centimetrů před Eliou Vivianim.

„V posledních deseti dnech jsem pochopil, jak neskutečně velký závod Tour je. A teď jsem hned při debutu vítězem etapy. Nechápu to,“ nacházel se v Jiříkově vidění.

Ve 24 letech prožívá Van Aert rok velkého silničního průlomu. Na jaře dojel při klasikách druhý na E3 BinckBank Classic a třetí na Strade Bianche, patřil rovněž k hrdinům Paříž-Roubaix.

V květnu vyrazil se Stevenem Kruijswijkem na kemp do Sierry Nevady. Po něm se i Kruijswijk u sportovních ředitelů týmu Jumba Visma přimlouval: „Mohli byste Wouta vzít i na Tour.“ Otestovali si ho na přípravném závodě Dauphiné a on tam všechny šokoval triumfem v časovce a spurtu.

Fotogalerie

Přesto před startem Tour v Bruselu skromně tvrdil: „Hlavním cílem je celou ji objet, učit se a pomáhat našim lídrům ve spurtech nebo kopcích.“

Teď se to vyvrbilo poněkud jinak.

Desátá etapa do Albi měla být relativně klidná se sprinterskou tečkou, jenže změnila se v bláznivou silniční „přestřelku“, když se na bočním větru peloton roztrhal na cucky.

Už v poledne na startu v Saint-Flour si cyklisté nemohli nevšimnout všudypřítomného větru, měnícího směr, přesto málokdo věřil, že by právě tato etapa, určená sprinterům, mohla mít větší vliv na celkovou klasifikaci.

„Ale riziko bočního větru jsme si uvědomovali,“ říkal Gianni Moscon z Ineosu. „Proto jsme se jako tým drželi celý den na špici.“

15.července 2019 v 23:45, příspěvek archivován: 16.července 2019 v 07:50

PIC OF THE DAY Powered by @century21fr #TDF2019 - © A.S.O / Gruber https://t.co/yVSWctxJP6

Padesát kilometrů před cílem v Albi se na silném bočním větru skutečně ocitli. „Roztrhá se to. Buďte připraveni,“ řekl v tu chvíli Luke Rowe, režisér týmu Ineos, Geraintu Thomasovi a Eganu Bernalovi.

U stvoření chaosu poté asistovala stáj Education First. „Na 174. kilometru jsme za to vzali, chtěli jsme rozpojit peloton,“ líčil Michael Woods. Simon Clarke vedl jejich úder.

Záměr se jim dařil, peloton se trhal. Vzápětí se opět spojil. Načež se iniciativy chopili cyklisté Deceuninck-Quick-Stepu. A rázem se i jezdci Education First, včetně jejich lídra Rigoberta Urana, ocitli při dalším dělení „balíku“ až ve druhém pelotonu, kterému ujížděla čelní čtyřicetičlenná skupina.

„Útočili jsme předtím bohužel o chvilku dříve, než jsme měli,“ bilancoval Woods. „A pak jsme ve vzniklém chaosu skončili tam, kde jsme neměli.“

Klíčové dělení nestihli ani Richie Porte, Jakob Fuglsang, Fabio Aru, Giulio Ciccone... a ani Thibaut Pinot, třetí muž celkového pořadí!

Fuglsang si chvíli předtím bral od pomocníka týmu Astana na kraji silnice bidony, když zjistil, že se peloton roztrhl. „Snažili jsme se zase vše spojit, ale marně. Tohle není způsob, jak chcete dojet k volnému dni,“ říkal.

V první skupině Rowe organizoval navyšování tempa partou Ineosu, mocně přispěla i Bora, dočasně také Movistar.

Lídři Ineosu Thomas a Bernal se zde ocitli ve skvělé situaci. Z jejich týmu pouze Wout Poels a Jonathan Castroviejo nepronikli do vedoucí skupiny. Naopak silné motory Luke Rowe, Gianni Moscon a Dylan Van Baarle společně s Michaelm Kwiatkowskim roztočily na špici kolotoč, dostávající jejich zaostávající soky do úzkých. „A teď si dáme týmovou časovku až do cíle,“ pronesl Rowe.

„Vidíte, a to o nás říkají, že závodíme nudně,“ glosoval po etapě Thomas.

JEDEME! Tým Ineos v čele s Eganem Bernalem trhá peloton v desáté etapě Tour.

Ve zběsilé jízdě této skupiny 20 kilometrů před cílem Warren Barguil z Arkey Samsic zavadil o zadní kolo Juliana Alaphilippa, ztratil rovnováhu a srazil vedle jedoucího Mikela Landu ze silnice do trávy.

Alejandro Valverde, který předtím jel těsně před Landou, najednou ve vysílačce uslyší: „Mikel upadl.“ Pomyslel si: Co se to děje? Ohlédl se a týmový kolega za ním opravdu nebyl.

Landa musel měnit kolo, týmové auto nebylo hned po ruce a než jej zaopatřilo, propadl se dokonce až do třetí skupiny. Sportovní ředitelé Movistaru stáhl všechny své domestiky, kteří byli v tu chvíli s Nairem Quintanou a s Valverdem v popředí a poslali je na pomoc Landovi. Spasit ho nedokázali.

„Moc se omlouvám,“ tweetoval po etapě Barguil.

Druhá skupina s Pinotem, Portem a dalšími se mezitím ve stoupavé pasáži 18 kilometrů před cílem dotáhla na pouhých 12 sekund k vedoucí skupině, už ji viděli před sebou. Zvládnou to?

Nikoliv.

„Jeli příliš dlouho na plný plyn a zčistajasna byli úplně prázdní a jejich ztráta na posledních kilometrech o tolik narostla,“ poznamenal Thomas. „Je to pro ně velká rána. Speciálně v takový den, kdy nikdo neočekával rozestupy. Udělali na větru chybu v poziční jízdě, a proto ztratili tolik času.“

Momentka z 10. etapy Tour de France

Druhá skupina se posléze ještě více nadělila, zůstali v ní jen lídři a několik pomocníků a ti neměli kde brát.

„Panika se stupňovala, lidé odpadávali“ podotkl Woods. Také on už byl na konci sil a propadl se do třetí skupiny.

Ještě za nimi, až v té čtvrté, šlapal Novozélanďan George Bennett z Jumba, před etapou čtvrtý muž celkového pořadí. Tým ho tu nechal napospas. Koneckonců před etapou přece Bennett ujišťoval: „Bez ohledu na mé současné umístění jsem tu na 100 procent kvůli tomu, abych byl v horách k ruce Stevenu Kruijswijkovi, ne abych jel na sebe.“

Za cílem Van Aert, borci Ineosu, Alpahilippe i další muži z první skupiny mohli oslavovat, že přežili nečekaně kritický den bez ztráty jediné sekundy.

Ale i tolik zklamaných tváří tu bylo vidět.

Manko 1:40 minuty nabrali Pinot, Fuglsang, Urán i Porte, 2:09 minuty ztratili Ciccone, Landa a Aru, 9:41 minuty Bennett..

Landa přijel k týmovému autobusu Movistaru, slezl z kola, praštil do řidítek a beze slova prošel dovnitř.

„Byl to pro něj šok,“ říkal pomocník Imanoel Erviti. „Držel se bez problémů v prvním pelotonu a najednou se ocitl na zemi. Naštěstí si neodnesl fyzické následky, zato ta psychická bolest musí být obrovská.“

Pinot, který klesl ze 3. na 11. místo Tour, jen procedil mezi zuby: „Nemám co říct. Byl to den na h...o.“

Sportovní ředitel Groupamy-FdJ Philippe Mauduit přiznával: „Prožili jsme zlý den. Nebyli jsme tam, kde jsme měli být. To k cyklistice patří. Až v Paříži zjistíme, jak velké následky bude dnešní chyba mít. Teď se musíme zase semknout. Nic není rozhodnuto, to vám garantuju.“

Pinotův domestik Matthieu Ladagnous se snažil znovu nahodit bojovnou náladu: „Thibaut se vrátí do popředí. Ztratit 1:40 je hodně, ale s pohledem na ty hory před námi to není zase až tak moc,“

Richie Porte, lídr Treku, se o den dříve radoval, že přežil svoji jindy likvidační 9. etapu. Teď si opět připsal jeden ze svých špatných dnů na Tour. „Je to velké zklamání. Nehledám výmluvu, byla to otázka síly, když Quick-Step udeřil,“ řekl. Jeho ztráta na Alaphilippa narostla ze 2:19 na 3:59 minuty, je nyní dvacátý.

„Teď musíme vymyslet odpověď. Pořád máme na ni spoustu dnů,“ řekl.

Podobně smýšlel Woods, stále věřící v úspěch parťáka Urana: „Tenhle závod nerozhodnou sekundy, ale minuty.“

Přesto se mohl Geraint Thomas spokojeně usmívat: „Dostali jsme dnes dárek, který jsme nečekali,“ říkal v cíli. On a spolulídr Egan Bernal se posunuli na druhé a třetí místo pořadí za žlutého Alaphilippa.

V první skupině dorazil bezpečně rovněž Roman Kreuziger, což pro něj znamenalo vzestup z 25. na 18. místo celkově.

Ovšem nade všemi toho dne čněl Wout van Aert.

„S týmem Jumbo tu zažívá neuvěřitelnou Tour,“ vyzdvihl Kreuziger. Jen považte, nizozemský tým ovládl čtyři z deseti etap. Úvodní v Bruselu se sprinterským náhradníkem Teunissenem, pak týmovou časovku, spurt 7. etapy s Groenewegenem a v pondělí s van Aertem.

15.července 2019 v 17:14, příspěvek archivován: 16.července 2019 v 07:53

#TDF2019 Wout van Aert wins stage 10 in @LeTour! https://t.co/foYaRaGBBH

Poslední stájí, které se předtím v jediném ročníku Tour podařilo dosáhnout na čtyři takto odlišná prvenství, byla neblaze proslulá Festina před 22 lety.

„Máme víc, než jsme mohli očekávat. Dokázali jsme, že umíme reagovat na všemožné kritické situace. V tom spočívá naše největší síla,“ říkal van Aert.

Z terénu se v minulosti odrazili na silnici Peter Sagan, Jakob Fuglsang, Zdeněk Štybar či Mike Teunissen. Ale letos je expanze cyklokrosařů drtivá zásluhou van Aerta a dalšího mistra světa Mathieua van der Poela, šampiona jarní klasiky Amstel Gold Race, který zatím na Tour nestartuje.

„Cyklokros je skvělá věc, jak začít s cyklistikou,“ soudí van Aert. „Naučíte se při něm explozivitu i velmi dobré ovládání kola a nikdy se nenudíte.“

Když se ho na závodě Dauphiné ptali, jakým je vlastně typem cyklisty, odvětil: „To je těžko zodpověditelné. Ještě neznám své limity.“

Loni se oženil. Letos v únoru vyhrál právní bitvu se svou bývalou stájí Verandas, která ho odmítala pustit do Jumba. Od března je prvodivizním silničářem. Teď vítězem etapy na Tour.

Nedivte se, že říká: „Posledních dvanáct měsíců mi zásadně mění život. A nejen na kole.“

Autor:
  • Nejčtenější

Hororová nehoda v F1. Grosjean prchal z plamenů a torza vozu

Formule 1 má za sebou děsivou, hororovou scénu, jednu z nejhorších za posledních několik sezon. Viděli jste při ní...

Pešán kritizoval vnuka Hadamczika. Ten reaguje: Arogantní génius na deseti židlích

Svazový šéftrenér Filip Pešán odsoudil mladého útočníka Marcela Barinku za to, že dal přednost novému angažmá v Německu...

Marketingový vrchol. Kdyby Vémola padl, jak hluboké je dno? ptá se Novotný

Nejdřív se tomu nápadu promotér Ondřej Novotný upřímně smál. Zápas mezi neznámým Václavem Mikuláškem a celebritou...

Lille - Sparta 2:1, oslabení hosté vedli, nezvládli závěr a postup je pryč

Deset minut dělilo sparťanské fotbalisty od senzačního vítězství. Schylovalo se k zázraku v Lille, ale dva góly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z odpůrce vděčným fandou. Grosjean promluvil a poděkoval za záchranu života

Když v roce 2017 otestoval spolu se svými kolegy systém ochrany Halo, česky přezdívaný svatozář, nešetřil kritikou....

Jaro jsme zpackali, řídila to parta ambiciózních analytiků, bilancuje Balík

Premium Česko jarní vlnu epidemie koronaviru nezvládlo, lockdown byl zbytečně tvrdý a jeho následky pocítí lidé teprve v...

Drsná svědectví z českých „callcentráků“: trestání baseballkou, celý den bez WC

Premium Ponižování, výsměch i fyzické tresty. To vše zažili lidé v některých call centrech. Jedni vzpomínají na minimální čas...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

  • Další z rubriky

Cyklokrosař Stránský vyhrál na SP v Táboře závod juniorů, Fiala byl třetí

Matěj Stránský vyhrál závod juniorů na Světovém poháru v cyklokrosu v Táboře. Další český jezdec Matyáš Fiala skončil...

Cyklokrosové hvězdy čeká v Táboře upravená trať

Atraktivní podívaná, světové hvězdy na upravené trati i české naděje. Tábor má v kalendáři Světového poháru v...

Vzorek B cyklokrosaře Hekeleho potvrdil pozitivní dopingový nález

Analýza kontrolního vzorku B potvrdila pozitivní dopingový nález u úřadujícího mistra republiky v cyklokrosu Emila...

Vacek místo Kreuzigera, mladík získal angažmá v elitní stáji Qhubeka

Karel Vacek bude od příští sezony oblékat dres elitního cyklistického týmu Qhubeka ASSOS. Dvacetiletý nadějný jezdec v...

90 let s Fisher-Price: Ikonické hračky, které provázely dětstvím už několik generací
90 let s Fisher-Price: Ikonické hračky, které provázely dětstvím už několik generací

Fisher-Price zná snad každý. Málokdo ale ví, že letos slaví 90 let od svého založení. Značka dala světu více než 5 tisíc hraček, které vrací rodiče...

Jaká je smrtnost? Kde hrozí nákaza covidem? Nové důkazy vědců nepotěší

Jaké jsou vědecké důkazy o účinnosti roušek a respirátorů? V jaké situaci je největší riziko nákazy? Kolik procent...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Fronty u kadeřníků, obchody počítají zákazníky. Velké rozvolnění začalo

Sledujeme online Po více než měsíci se ve čtvrtek opět otevřely obchody, restaurace a provozovny služeb. Obchodníci se na něj dlouhodobě...

Prožil jsem jedno z nejkrásnějších období s milovanou ženou, říká Langmajer

Jiří Langmajer (54) už je přes rok ženáč. Po boku manželky Adély Gondíkové (47) je herec spokojený, pochvaluje si život...

Před 40 lety měla nehodu Marika Gombitová, papaláš ji nazval mrzákem

Noc z 30. listopadu na 1. prosince 1980 byla na jihu Moravy nevlídná. Foukal silný vítr a hustě sněžilo. Po posledním...